عضو حزب دموکرات کردستان عراق بر همکاری ترکیه و آمریکا در اشغال خاک سوریه تاکید کرد.

زاگرس برواری، از حزب دموکرات کردستان عراق در کشاکش حملات ترکیه به خاک سوریه و مناطق تحت کنترل کردهای این کشور (شاخه سوری پ.ک.ک در سوریه) انجام شد. اقدامی‌ که با محکومیت قاطع جهانی و منطقه‌ای مواجه شده است. برواری تاکید کرد که ترکیه با چراغ سبز آمریکا به خاک سوریه تجاوز کرده است.

………….

آمریکایی‌ها بصورت کامل از سوریه خارج نشده‌اند و مناطقی هم که ترکیه مورد هجوم قرار داده است در مجاورت ادلب قرار دارد. به همین دلیل بسیاری از تحلیلگران معتقدند آمریکا به دنبال احیای داعش است. شما چقدر این تحلیل را درست می‌دانید؟

حملات ترکیه قطعا بدون حمایت غرب به ویژه آمریکا نیست. خود آمریکا همدست این حملات و جنایات است. اکنون برای همه به صورت مستند مشخص شده ترکیه به داعش کمک کرده و می‌کند. اگر آمریکا به ترکیه چراغ سبز نشان نمی‌دهد قطعا آنکارا نمی‌توانست گام بردارد. لذا فقط ترکیه مجرم نیست بلکه آمریکا نیز به صورت غیرمستقیم مجرم است. در مورد این که آمریکا خواهان ظهور داعش است، بله کاملا درست است. آمریکا می‌خواهد با ظهور دوباره داعش برنامه‌های شکست خورده خود را جبران کند و وقتی در مورد داعش می‌گوییم ممکن است گروه جدید با نام داعش فعال نباشد. این گروه می‌تواند به نام القاعده یا هر نام دیگری باشد و می‌خواهد گروه‌های تندرو را دوباره به میدان بیاورد. هدف آمریکا استفاده ابزاری از آنها برای رسیدن به اهداف خود است. ترکیه در میان این گروه‌ها نفوذ دارد. لذا آمریکا در قبال تلاش برای ظهور آنها راه را برای حملات ترکیه نیز فراهم می‌کند. اما در این میان می‌بینیم کردها به ویژه غیرنظامیان هدف قرار می‌گیرند و این نابخشودنی است. می‌دانیم مردم کرد سوریه هرگز خواهان تجزیه نبوده‌اند. اما اکنون مردم قربانی اتهام تلاش برای تجزیه می‌شوند. متاسفانه خاورمیانه به میدان تاخت و تاز سیاست‌های سودجویانه آمریکا تبدیل شده است. در مورد تحلیل کارشناسان نیز من هم موافق این تحلیل هستم و در آینده این عملا مشخص خواهد شد.

به نظر شما برای اینکه جلوی حملات و تجاوز ترکیه به خاک سوریه گرفته شود سریع ترین اقدام چیست و چه کسانی باید انجام دهند؟ مسئله مهم کشتار غیرنظامیان است.

بهترین کار این است همان کشورهایی که داعش را به وجود آورده‌اند از جمله آمریکا موضوع را به صورت جدی در شورای امنیت سازمان ملل مطرح کنند و یک تصمیم قاطع در مورد آن بگیرند نه مانند نشست دیروز که جنبه تشریفاتی داشت و خود آمریکا و روسیه مانع صدور قطعنامه علیه ترکیه شدند. آلمان نیز می‌تواند همانند دیگر کشورهای اروپایی به این پروسه کمک کند. تصمیم شورای امنیت می‌تواند شامل ایجاد منطقه پرواز ممنوع شود چیزی که در همه مناطق جنگی برای حفاظت از غیرنظامیان امری متداول است. ایجاد منطقه پرواز ممنوع در کردستان عراق نیز در سال ۱۹۹۱ انجام شد و غیرنظامیان توانستند از این طریق از حملات هوایی رژیم بعث صدام حسین نجات پیدا کنند. در عین حال باید مقرها و مراکز نظامی ‌کردها را  نیز تخلیه کنند تا آنها نیز با پوشش در آن نباشند و به خاطر آنها مردم غیرنظامی ‌هدف قرار نگیرند. از طرفی می‌توانند در این منطقه پرواز ممنوع کمک‌های بشردوستانه را به مردم برسانند. کشورهای مختلف مانند ایران می‌توانند کمک کنند همان طور که در حملات صدام، ایران به کردهای عراق کمک بشردوستانه کرد. این سبب می‌شود مردم از سرزمین خود آواره نشوند و در آن بمانند و مسئله عفرین تکرار نشود و ترکیب جمعیتی تغییر نکند.

برخی کارشناسان حقوق بین‌الملل می‌گویند برای اینکه تجاوز ترکیه ابعاد حقوقی پیدا کند و مجبور به توقف شود فقط یک راه وجود دارد و آن استقرار دولت و ارتش سوریه در مناطق شمال سوریه است. نظر شما چیست؟

این گزینه خیلی خوبی است و می‌تواند با ارائه یک سری تضمین دولت سوریه در مورد حقوق فرهنگی کردها و مسائلی مانند شهرداری‌ها و تدریس زبان کردی در کنار عربی صورت بگیرد اما به نظرم کمی ‌دیر شده است. از طرفی سوریه هم می‌گوید کردها با آمریکا یعنی دشمن ما همدست شده‌اند و برای تجزیه تلاش کرده‌اند. لذا آنها خائن هستند. این موضع رسمی‌ دولت سوریه است و البته باید بگویم این اظهارات سوریه در مورد گروه‌های کرد نه مردم کرد حاضر در آنجا صحت دارد. گروه‌های کرد حاضر در منطقه نباید وارد بازی آمریکا می‌شدند که هدفش فقط استفاده ابزاری بود. اکنون می‌بینیم فقط مردم کرد زیان می‌بینند و این در حالی است که مردم هرگز خواهان تجزیه نبوده‌اند. 

پ.ک.ک در سوریه با نام های قسد و ی.پ.گ و پ.ی.د فعالیت می‌کند. به نظر شما آیا همه کردهای سوریه زیر پرچم پ.ک.ک هستند یا جریانات دیگری هم در بین کردهای سوریه وجود دارد؟

این که تصور کنیم پ.ک.ک با عناوین مختلف نماینده کردهای سوریه است اشتباه می‌باشد. ما در آنجا احزاب و سازمان‌های مختلف داریم از جمله انجمن میهنی کردهای سوریه. حتی عشایر کرد آنجا نیز علی‌رغم حضور پ.ک.ک آن را  قبول نمی‌کنند. به عنوان مثال رئیس عشیره برازی که بزرگترین عشیره کرد در کردستان سوریه است در مصاحبه‌ای اعلام کرد ما ارتش ترکیه را به پ.ک.ک ترجیح می‌دهیم.این جملع خیلی معنادار است. حتی به آمدن اردوغان و ارتش و مزدوران وی راضی‌اند اما پ.ک.ک را نمی‌توانند تحمل کنند. اما علیرغم این، همه کردها از هر گرایشی که باشند در یک نقطه اشتراک دارند آن هم مخالفت با درد و رنج و آزار مردم است. اما پ.ک.ک این را درک نمی‌کند. از سال ۲۰۱۲ بارها آقای مسعود بارزانی شخصا تلاش کرد و دو بار در دهوک و یکبار در اربیل انجمن میهنی و اداره خودگردان را کنار هم قرار داد و توافق کردند تا دست از خودمحوری بردارد اما پ.ک.ک باز هم نقض قول کرد و متاسفانه می‌بینیم مردم را قربانی رویکرد خودمحورانه خود می‌کند. می‌خواهم روی نکته‌ای مهم تاکید کنم. اکنون بدبختی‌های مردم در کردستان سوریه فقط به خاطر حملات ترکیه یا خیانت آمریکا نیست بلکه مقصر اصلی پ.ک.ک است که با خودمحوری کاری کرد که مسئله به اینجا ختم شود. پ.ک.ک مجرم اصلی است. از طرفی کردها هم با هم متحد نیستند و این در مجوع سبب می‌شود ضعیف باشند.

دولت ایران خواستار استقرار دولت سوریه در منطقه محل تهاجم ترکیه شده است به نظر شما ایران چه اقدامی ‌می‌تواند انجام دهد تا از کشتار غیرنظامیان در سوریه جلوگیری شود.

این موضع ایران خوب است و در راستای منافع کردها قرار دارد و امیدوارم به صورت جدی پیگری شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی