نویسنده کتاب خون و باور که به بررسی خشونت و جنگ طلبی پ.ک.ک پرداخته است به نقل از سلیم چوروک کایا از اعضای ارشد و بنیانگذار پ.ک.ک می نویسد: ما به شیوه کمونیست‌های شوروی مخالفان را می‌کشتیم.

.

کوردهوال/ آلیزا مارکوس خبرنگار سابق رویترز در ترکیه در صفحه ۴۰ کتاب خون و باور می‌گوید قبل از تاسیس پ.ک.ک نیز اوجالان از طریق ضبط صدای خود و پخش آن بین اعضای گروهش آنها را علنا به کشتن اعضای همه گروه‌های کردی غیر متعقد به اوجالان دعوت می‌کرد و بدین ترتیب پ.ک.ک همه گروه‌های کردی را از بین برد.

.

محمد یوجه از اعضای سابق پ.ک.ک در این باره می‌گوید: «در آن دوره هر گروه چپگرا فقط دیدگاه خود را مشروع می‌دانست. پ.ک.ک  نیز بر همین اعتقاد بود. پ.ک.ک دیدگاه‌های مخالف خود را کمک به بورژوازی تلقی می‌کرد و لذا کشتن افراد را مشروع اعلام می‌کرد. خشونت پ.ک.ک علیه گروه‌های کردی چنان شدید بود که تعداد زیادی از اعضای پ ک ک نیز در این راه کشته شدند اما این سازمان روش استالینی را برای سرکوب انتخاب کرده بود و تا آخر نیز ادامه داد.» سلیم چوروک کایا از اعضای ارشد و بنیانگذار پ.ک.ک در این زمینه به نویسنده می‌گوید: «ما روش کمونیست‌های دهه ۱۹۲۰ شوروی را در پیش گرفتیم تا با ممنوع کردن همه احزاب و گروه‌های فقط راه خود را باز کنیم».

.

مارکوس در صفحه ۴۲ از زبان صلاح الدین چلیک، از اعضای ارشد و سابق پ.ک.ک، می‌نویسد: «در حالی که خود اوجالان ازدواج را برای اعضا و هواداران ممنوع کرده بود اما وی در سال ۱۹۷۸ با کثیره ییلدریم ازدواج کرد. کثیره دانشجوی رشته روزنامه‌نگاری و از یک خانواده مرفه بود. پدرش رئیس منطقه‌ای حزب جمهوریخواه خلق بود که مصطفی کمال آتاترک آن را تاسیس نمود. این با گفته‌های خود اوجالان در تضاد بود. اما وقتی بعدا کثیره از پ.ک.ک جدا شد و به سوئد پناه برد اوجالان در اظهاراتی متضاد اعلام کرد واقعا به وی علاقه داشته در حالی که قبلا هدف از این ازدواج را ابزاری برای پیشبرد اهداف خود اعلام کرده بود. یعنی استفاده ابزاری از زن برای جاه طلبی‌های شخصی. این با ادعای اوجالان در دفاع از حقوق زن نیز در تضاد است».

.

در اواسط دهه هشتاد میلادی کثیره متوجه شد «اوجالان با یک زن دیگر نیز رابطه دارد و این سبب شد تا درگیری بین آنها تشدید یابد. در آن هنگام کثیره مسئول پ.ک.ک در یونان بود و برای کودتا علیه اوجالان برنامه ریزی کرد اما موفق نشد. اوجالان به کثیره حق سکوت داد. در قبال گرفتن پول و کشته نشدن توسط پ.ک.ک قبول کرد به سوئد پناه ببرد و تا آخر عمر حرف نزند. چنین نیز کرد.

.

نویسنده در صفحه ۴۶ آورده است؛ صلاح الدین چلیک به نقل از آپو می گوید «هر قدر می‌توانید، مردم را به عنوان هوادار پ.ک.ک به کشتن بدهید چون این سبب می‌شود فرزندان و خانواده آنها هوادار پ.ک.ک شوند و یا به عضویت در آیند.

.

مارکوس می‌گوید: «پ.ک.ک اعلان رسمی خود را با قتل جلال بوجاک از سران مشهور کرد در منطقه هیلوان آغاز کرد».

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی