دکتر ژین باجلان می گوید در حالی آمریکا از کوردهای عراق حمایت کرده است، ترکیه را نیز در مقابله با پ.ک.ک پشتیبانی کرده است.

.

به گزارش کوردهوال، دکتر ژین باجلان، استاد دانشگاه میزوری آمریکا در مقاله ای پیرامون وضعیت کنونی کوردها نوشت: کوردها بویژه در عراق منتظر حمایت آمریکا از ایده استقلال هستند اما آمریکا شریک قابل اطمینانی برای کوردها نیست.

وی در مقاله اش که در شماره اخیر نشریه وابسته به موسسه تحقیقات خاورمیانه منتشر شده، معتقد است در سیاست حمایت آمریکا از کوردها همیشه دو گانگی وجود داشته است.

دکتر ژین باجلان معتقد است از نظر آمریکا، کوردهای عراق خوب هستند و کوردهای ترکیه بد. آمریکا از کوردهای عراق در دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۱۴ حمایت کرد و با آنها عملیات نظامی مشترک انجام داد اما همزمان از مقابله ترکیه با حزب کارگران کوردستان ترکیه یا پ.ک.ک حمایت می کند.

وی معتقد است نباید کوردهای عراق نیز به ادامه حمایت آمریکا امیدوار باشند زیرا کوردها به روشنی دریافتند که آمریکا از رفراندوم استقلال آنها در سال ۲۰۱۷ اصلا حمایت نکرد.

دکتر ژین باجلان معتقد است به طور کلی، ابرقدرت ها مانند چین، آمریکا، روسیه و بریتانیا، در برابر مسائلی مانند استقلال محافظه کار هستند و کوردها نباید انتظار داشته باشند ابرقدرت ها در راه استقلال از آنها حمایت کنند.

.

djene rhys bajalan
برچسب ها : , , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی