اختلافات سیاسی، نیروهای مسلح جداگانه و دو حکومت که در اختیار دو حزب هستند، عملا اثری از دولت واحد اقلیم کردستان باقی نگذاشته‌اند.

به گزارش کوردهوال، آمریکا پس از جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ برای کردهای عراق در مدار ۳۶ درجه پرواز ممنوع ایجاد و برای آنها در واشنگتن نیز پارلمانی تاسیس کرد تا بتواند در آینده از آنها برای منافع خود استفاده نماید. از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۳ یعنی سقوط صدام به صورت غیررسمی ‌و از سقوط صدام تاکنون به صورت رسمی، نوع حکومت اقلیم، ‌دولت فدرال است. اما با نگاهی به آنچه وجود دارد خواهیم دید قدرت بین دو حزب عشیره‌ای و خانوادگی پارتی و یکیتی تقسیم شده و همزمان که تمام پست‌های قدرت در اختیار آنها قرار دارد، منابع اقتصادی را نیز تاراج می‌کنند. این دو حزب هر روز برای تقسیم منافع خود در اقلیم و حتی مناطق کردنشین تحت کنترل دولت مرکزی تشکیل جلسه می‌دهند و در طی چند دهه اخیر محور این جلسات نیز رفع اختلافات است. اختلافاتی که تمام نمی‌شود تا مردم نفس راحت بکشند.

در ادامه اختلافات مذکور، هیئتی از دفتر سیاسی پارتی با هیئتی از یکیتی در اربیل تشکیل جلسه می‌دهند تا در مورد لیست مشترک انتخاباتی برای مناطق کردنشین خارج از اقلیم توافق کنند. این جلسه یعنی اقلیم جنبه صوری دارد در غیر این صورت بایستی یک لیست به نام اقلیم و مرکب از همه احزاب ارائه می‌شد. اما رسانه‌های وابسته به دو حزب مذکور علنا به اختلافات اشاره می‌کنند و ثابت می‌کنند حکومت اقلیم جنبه صوری دارد و صرفا هر حزب در پی منافع خود است. به همین دلیل بارها در نظرسنجی‌ها اعلام شده مردم اقلیم کردستان در آرزوی زندگی دوران صدام حسین هستند.

هر کدام از این دو حزب برای خود یک نیروی مسلح جداگانه دارند و دفاتر سیاسی این احزاب نیز درگیر اختلافات داخلی هستند و حتی توانایی مقابله با حضور پ.ک.ک و بمباران ارتش ترکیه را ندارند. علی حمه صالح، رئیس گروه نمایندگان گوران در پارلمان اقلیم کردستان، می‌گوید نیروهای مسلح و امنیتی اقلیم کردستان نیازمند اصلاحات ریشه‌ای و بنیادین هستند. وی افزود: «این نیروها باید از نو سازماندهی شوند و قوانین جدیدی برای آنها صادر شود». وی در گفتگو با شبکه ن.ر.ت. تی‌وی، وابسته به گوران، اعلام کرد ۴۸ درصد پرداخت حقوق کارمندان اقلیم صرف نیروهای آسایش، پیشمرگه زروانی یا دیگر نیروهای امنیتی می‌شود، در حالی که این نیروهای اضافی در خدمت مردم قرار ندارند».  

علی  حمه صالح با انتقاد از اقلیم کردستان گفت: «نیروهای  پیشمرگه متحد نیستند و به عنوان شبه نظامیان وفادار به احزاب عمل می‌کنند لذا به جای داشتن فرماندهی بی طرف از دو حزب یکیتی و پارتی دستور می‌گیرند. بیش از ۶۰ هزار محافظ در اقلیم کردستان فعالیت می‌کنند، بعضی برای شخصیت‌های دینی و بعضی برای کسانی که در حکومت اقلیم نیز پست و مقامی ‌ندارند. بعضی مقامات اقلیم ۵۰۰ محافظ دارند. اما علی‌رغم این هزینه و تعداد، تامین امنیت میادین نفتی به نگهبانان بخش خصوصی واگذار شده است».

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی