با شدت گرفتن عملیات خشونت بار تروریستی در جهان در زمینه علل ساختاری شکل دهنده تروریسم تحقیقات آکادمیک بسیاری صورت گرفته است برخی محققان متغیرهای مادی را در افزایش امکان تروریسم بررسی ها نشان داده اند که با بهبود شرایط محیط اجتماعی و اقتصادی می توان امکان شکل گیری تروریسم را کاهش داد . گروهی دیگر از محققان بر عوامل ساختاری در شکل گیری خشونت های تروریستی تاکید بالایی داشته اند. این محققان معتقدند متغیرهای مادی تنها زمینه فعال کردن تروریسم نبوده و بایست متغیرهای ایدئولوژیک و روانی و زیست فرهنگی-هویتی را نیز لحاظ کرد که تروریسم کنونی در خاورمیانه بیشتر متاثر از عوامل و محرومیت های هویتی است. امروزه ایران در منطقه ژئوپلتیکی قرار گرفته که از هر سو توسط گروههای تروریستی محصور شده است. تروریسم مهمترین دغدغه ای است که محیط اجتماعی کشورهای مجاور ایران را به مرز نابودی و فاجعه انسانی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشانده است.

واژه ترور از ریشه لاتین Ters به معنای ترساندن و وحشت اخذ شده است از آن جهت محققان شروع پدیده تروریسم را در انقلاب فرانسه جست و جو می کنند و فرهنگستان علوم فرانسه تروریسم را به نظام یا رژیم وحشت معنا کرده است به عبارتی دیگر تروریست در معنای عام هر فردی است که از طریق خشونت ، قتل، خونریزی و ایجاد ترس و وحشت می خواهد به اهداف سیاسی دست یابد. در بحث تروریسم بخش مهمی از جامعه که مورد سوء استفاده قرار می گیرند زنان هستند که این مهم تطابق کاملی با خشونت علیه زنان دارند.

یکی از موضوعات مورد توجه در زمینه سلامت روان زنان اثرات روانشناختی جامعه پذیری و هویت اجتماعی بر زنان است. دسترسی زنان به حمایت های اجتماعی و خانوادگی، سطح تحصیلات بالا و پیروی کردن از ارزشها موجب افزایش شناخت زنان نسبت به خود و حفظ و ارتقاء سلامت روان زنان و کاهش خشونت علیه آنان می شود.

در گروههای تروریستی همچون گروهک تروریستی پژاک از بی سوادی زنان جامعه کردستان سوء استفاده شده و با ضربه زدن به ارزشهای اخلاقی و دینی آنان سعی در افسرده سازی و ناامید کردن زنان داشته و در این بین متاسفانه زنانی که از سطح سواد کم‌تری نیز برخوردارند و یا ارزشهای اجتماعی و فرهنگی و دینی‌شان از طریق تبلیغات پوچ و واهی این گروههای تروریستی، ضعیف یا از بین رفته است، در جامعه کردستان به دنبال هویتی می گردند تا از عقده هایی که این گروههای ضد بشری به آن‌ها تحمیل و تلقین کرده‌اند رهایی یابند لذا با پیوستن به چنین گروههایی تازه تباهی اخلاق و ارزش شروع می شود. در این گروههای تروریستی از طریق الهاماتی که به پیروان می دهند آنها را به تقلید جملات خشونت آمیز، ایجاد نفرت عمیق و تشنگی جمعی برای انتقام و اعمال خشونت طلبانه آماده می کنند و از این طریق سعی در تضعیف دولت ها به عنوان دشمنان هویتی دارند.

اینان از طریق تضعیف دین افراد، سعی بر بی ارزش کردن ارزشها و اخلاقیات دینی این هواداران افسرده‌ی فراری از اجتماع و جامعه ستیز را دارند به طوری که این افسردگی ها کاملا در صورت و چهره این زنان مشهود است. این خشونت علیه زنان در تمام گروهک های تروریستی وجود دارد ولی گروهک تروریستی پژاک خشونت را در تمام مراحل روانی_ اجتماعی _ سیاسی _ دینی و هویتی انجام می دهد و بزرگترین تضییع حقوقی که همراه با خشونت می باشد مسائل جنسی است که این دختران و زنان بدون چون و چرا باید خود را در اختیار رهبران این گروهک قرار دهند.

از طرفی افراد بی هدف در سطح جامعه نیز گزینه هایی آماده و قابل اعتماد برای ورود به گروههای تروریستی هستند. امروزه حتی در میان افراد بزهکار، مترود و جامعه ستیز جوامع غربی نیز علاقه برای پیوستن به گروههای تروریستی افزایش یافته است چرا که از طریق این گروه ها در پی دستیابی به حس هویت شخصی، تخلیه امیال روانی جامعه ستیزانه خود هستند تا از طریق این گروه ها شخصیت خموده خویش را در هیجان توحش و انتقامی موهوم باز آفرینند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی