هفته معلم هم شبیه ترازوهای قدیمی است. معلم‌هایی که در این دو کفه قرار می گیرند باعث می شوند یک کفه ترازو بالا بیاید و کفه دیگر ترازو با سنگینی به پایین برسد. در کفه ترازوی ما دو معلم هستند که هر دو با یک ابزار آن هم آتش سر و کار داشتند ولی دو استفاده متفاوت از آن کردند.
در کفه پایینی ترازو حسین امیدزاده است که نامش برای هر معلم و فداکاری آشناست. هیچکس معلمی را که در بهمن ۷۶ جان خود را در آتش سوزی مدرسه به خطر انداخت و جان ۳۰ دانش آموز را نجات داد فراموش نخواهد کرد.
در آن سال حسین امید زاده معلم فداکار شفتی خود را فراموش کرد و برای نجات دانش آموزانی که در آتش محبوس شدند وارد کلاسی گداخته شد و به همین دلیل از ناحیه صورت و سر به شدت سوخت طوری که دیگر هیچ کس چهره او را بعد از آتش سوزی نمی شناخت.
در کفه دیگر این ترازو هم فرزاد کمانگر را گذاشته‌ایم که آنقدر بی‌ارزش عمل کرده که وزنی ندارد. فرزاد هم با همان آتش سر و کار داشت. او یکی از اعضای گروهک تروریستی پژاک از شاخه‌های پ‌ک‌ک بود که حین حمل مواد منفجره به تهران دستگیر شد.
فرزاد کمانگر را کسی نمی شناسد یا اگر کسانی اندک هم می شناختند الان او را به دست فراموشی سپرده‌اند. او از جان دانش آموزان این مملکت گذشت تا به اهداف پوچ و آزادی های بی قید و بندی که توهمی بیش نبود دست پیدا کند.
این عضو پژاک مواد منفجره زیادی را در باغ خود پنهان می کند و مقداری را هم به تهران می برد تا عامل قتل عام مردمی باشد که مطمئنا در بین آن ها دانش آموزانی آینده دار نیز می بودند.
هم اکنون که جان خود را به دست فراموشی سپرده و افکارش را به باد داده کاش می توانستیم از او بپرسیم تو چگونه معلمی بودی که نیاموختی جان‌ها ارزشمندترین داشته‌های انسانی هستند؟ کاش می شد از او پرسید آیا زمانی که دستت بر آن مواد منفجره خورد چهره کودکانی که روزی می خواهند بزرگ شوند، استاد شوند، زندگی تشکیل دهند و قدمی برای مردم خود بردارند در جلوی چشمانت نیامد؟
معلمی چون حسین امیدزاده را چگونه می شود با فرزاد کمانگر مقایسه کرد در حالی که هیچ وجه اشتراکی ندارند. اگر اقدام فرزاد به نتیجه می رسید هم اکنون آن دانش آموزانی که به خاک و خون کشیده می شدند دیگر آینده ای نداشتند.
کُردها از ابتدا می آموزند که برای دیگران باید جان داد نه اینکه برای خود باید جان گرفت. مرام کُرد فدا شدن برای مردم است نه جان گرفتن از دختران و پسران سرزمین و دیار خود که آینده ای را قرار است بسازند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی