عباس علیپور، کارشناس مسائل ترکیه در گفت‌وگویی گفت: «قدرت گرفتن اقلیم کردستان زمینه‌ای برای نفوذ رژیم صهیونیستی در منطقه است که در این خصوص می‌توان به نشست اخیر صهیونیست‌ها در اقلیم و زمزمه‌هایی مبنی بر عادی سازی روابط با آن رژیم از سوی اربیل اشاره کرد.»

وی در خصوص اقدامات اقلیم کردستان عراق در نقض حاکمیت دولت مرکزی عراق به خصوص در حوزه عقد قرارداد نفتی با ترکیه و بدون هماهنگی با دولت مرکزی، اظهار داشت: تلاش‌های دست‌های پشت پرده برای تجزیه عراق و تنوع بخشی به بازارهای واردات نفت و گاز به ویژه استفاده از انرژی ارزان قیمت از همان مراحل آغاز اشغال عراق توسط آمریکا شکل گرفت و باعث شد از منظر انرژی و نفت ترکیه و اقلیم کردستان عراق به یکدیگر پیوند داده شوند.

وی در ادامه افزود: اقلیم کردستان عراق طی سال‌های گذشته تلاش کرده با نقض قانون اساسی کشور، درآمد مستقلی از منابع نفتی شمال عراق داشته باشد که این موضوع نقض آشکار حاکمیت ملی عراق است.

این کارشناس مسائل ترکیه تصریح نمود: ترکیه در سال ۲۰۱۳ که همزمان با طرح‌های گشایش سیاسی رجب طیب اردوغان در خاک ترکیه در قبال اکراد بود با اقلیم کُردستان عراق قرارداد نفتی را امضا کرد که در کوتاه مدت تأمین کننده منافع اقتصادی ترکیه بود.

علیپور ادامه داد: اما خطر اصلی، قدرت گرفتن اقلیم کردستان با استقلال مالی آن‌ها بود که زمینه را برای تجزیه عراق که یک توطئه صهیونیستی آمریکایی بود فراهم کرد. نقشه تجزیه عراق توسط آمریکا جزء توطئه‌های آن‌ها برای شکل‌گیری نقشه خاورمیانه بزرگ بوده است که دموکرات‌ها تئوریسن این موضوع بودند.

این کارشناس مسائل ترکیه عنوان داشت: شخص آقای جو بایدن که در آن زمان معاون اول اوباما بود یکی از تئوریسن‌های تجزیه عراق بود. بخش بزرگی از پازل تجزیه عراق توسط آمریکا مربوط به تجزیه عراق و تشکیل اقلیم کردستان بزرگ که از آن به عنوان اسرائیل دوم در منطقه یاد می‌شود، بود.

وی عنوان کرد: این توطئه آمریکا می‌تواند برای ترکیه  تبعات بزرگی داشته باشد زیرا مناطق کردنشین ترکیه در داخل نقشه کردستان بزرگ به چشم می‌آیند و جدایی اقلیم کردستان می‌تواند جدی‌ترین خطر برای امنیت ملی ترکیه به حساب آید.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی