- کورد هه وال - https://kurdhewall.com -

علم کُردستان اَلَم کُردها شده است…

سوء استفاده غیر بشردوستانه پ‌‌ک‌ک از مردم کرد زبان به عنوان سپر انسانی از یک سو و بی کفایتی مسئولان اقلیم کردستان عراق در تأمین امنیت و معیشت مردم محصور در اقلیم کردستان از سویی دیگر مانند طناب‌داری بر گردن این مردم، روز به روز تنگ‌تر می‌شود و فشار و تنگنای حاصل از این حصر و انحصار طلبی کورکورانه نیز بر گلوی قشر ضعیف دو صد چندان است تا جایی که بسیاری از مردم شهر «شیلادزه» منطقه کردستان عراق با وجود خطر مرگ یا گیر افتادن در مسیر در تلاش برای ترک شهر خود و ورود قاچاقی به اتحادیه اروپا از طریق بلاروس هستند. 

آنها ریسک مهاجرت را به جان می‌خرند و خود را به قاچاقچیان محلی می‌سپارند. چرا این مردم با مشکلاتی از جمله بیکاری، درآمد کم و تنش‌های ژئوپلتیک منطقه روبه رو هستند. تنش‌های ژئوپلتیک مانند عملیات نظامی ترکیه در داخل عراق که به یمن حضور نیروهای خشونت طلب پ.ک.ک مستقر در این کشور صورت می‌پذیرد و بسیاری از مردم کردستان به ویژه مردم شهر شیلادزه را به سمت پناهندگی و زندگی بهتر در غرب سوق می‌دهد.

به تازگی نیز فیلمی در توئیتر منتشر شده است که گروه دیگری را با بیش از ۷۰ مهاجر ایزدی، کرد و سوری نشان می‌دهد که به مدت ۱۰ روز است در مرز بین لهستان و بلاروس گرفتار مانده‌اند.