ثثریا مطهرنیا معلم فداکار کُردستانی جزو ۱۰ معلم برتر جهان از سوی یونسکو است که نه تنها در زمینه سلامت دانش‌آموزان بیمار خود تلاش می‌کند بلکه برای حل مشکلات والدین نیز به کارآفرینی مشغول است. او ۲۷ سال است که هرروز برای رسیدن به هدفش کلیومترها مسیر را طی می‌کند، تا در روستاهای اطراف بیجار مشغول تعلیم و تربیت شود. او به خواست خودش در این سال‌ها تمام سنواتش را در روستاهایی کم برخوردار و از لحاظ امکانات ضعیف نامساعد گذرانده است.

او تنها یک معلم نیست، دغدغه‌های این معلم کُرد زبان نسبت به دانش آموزانش فراتر از یک معلم است. دانش‌آموزانش او را مانند یک مادر دلسوز از عمق جان دوست میدارند، از رنگ آمیزی مدرسه گرفته تا ترمیم کلاس‌ها همه و همه به لطف حضور پررنگ این معلم فداکار به سرعت انجام می‌شود اما این احساس مسئولیت خانم مطهر نیا تنها به دانش آموزانش محدود نمی‌شود بلکه گستره‌ای وسیع‌تر به وسعت دریایی از مهر و عطوفت را در بر گرفته و زمین خشک کسب و کار را با کارآفرینی آباد می‌کند، زنان را در خانه با ایجاد منبع درآمدی از صنایع دستی، قالی بافی، گلیم بافی و خیاطی دلگرم و مردان را در خارج از خانه با دامداری، کشاورزی، پرورش ماهی امیدوار و سرافراز می‌کند.

در واقع خانم ثریا مطهرنیا برای این بچه‌ها و خانواده‌شان فرشته مهربانی است که با چوب جادوییش می‌تواند رویاهای آنها را برایشان مجسم کند. او مصداق بارز یک کُرد میهن پرست است و برخلاف داعیه‌داران بی‌ریشه حقوق کُردها نه تنها از ویرانی و نفرت پراکنی عاری است بلکه محبت می‌کارد و عشق درو می‌کند، او به هم زبانان و غیر هم زبانانش همچون خورشید بی‌منت و سخاوتمندانه می‌تابد و همه را بهره‌مند و لبریز از صلح و صفا و صمیمیت می‌کند تا کودکی این بچه‌ها در آتش حسرت نسوزد و زنی زخم تلخ نگاه‌هایی از جنس قندیل را بر گُرده‌ی خود نکشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی