ناصر کریمیان اظهار داشت: طرح بینایی سنجی کودکان امسال از خرداد آغاز می‌شود. تاکنون ۳۵ هزار کودک زیرپوشش این طرح قرار گرفته و سه هزار نفر از این تعداد به مرحله مداخله ارجاع می‌شوند. در راستای اجرای این طرح بینایی سنجی ۴۰ پایگاه ثابت و سیار درسطح استان دایر شده است و پیش‌بینی می‌شود بیش از ۶۱ هزار کودک سه تا ۶ سال استان در سال جاری زیر پوشش این طرح قرار بگیرند.

معاون امور پیشگیری بهزیستی کُردستان افزود: بینایی سنجی کودکان در پایگاه‌ها به ۲ روش انجام می‌شود. در پایگاه‌های سیار از طریق دستگاه و در پایگاه‌های ثابت یا مراکز مثبت زندگی از طریق( E چارت) انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه پیشگیری از تنبلی چشم در سه سطح شامل غربالگری، بینایی سنجی و ارجاع به متخصص انجام می‌شود. اظهار داشت: اجرای این طرح فقط به پوشش ختم نمی‌شود. در مراحل بعدی کودکانی که با اختلالات بینایی از جمله تنبلی چشم و یا کم بینایی مواجه هستند به پزشک متخصص ارجاع داده خواهند شد.

کریمیان از خانواده‌ها خواست برای اطمینان از سلامت بینایی کودکان سه تا ۶ ساله خود به پایگاه‌های سنجش بینایی در شهرها و روستاهای محل سکونت خود مراجعه کنند.

وی به ارائه گزارشی از اجرای طرح در سال گذشته اشاره کرد و گفت: طبق برش کشوری و با توجه به شیوع ویروس کرونا ۳۲ هزار  نفر از کودکان سه تا ۶ سال مشمول باید تحت پوشش طرح قرار می‌گرفتند که این تعداد در کُردستان به ۶۴ هزار نفر یعنی ۲ برابر برش تعیین شده رسید.

آمبلیوپی یا همان تنبلی چشم نوعی اختلال بینایی است که چشم به ظاهر سالم کودک را درگیر می‌کند. اگر این مشکل به موقع درمان نشود باعث اختلال دید طبیعی او می‌شود.

از سال ۷۴ طرح پیشگیری از تنبلی چشم در سطح کشور آغاز شده و هر سال این طرح در نقاط مختلف کشور اجرا می‌شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی