عبدالرحمن شات معتقد است هدف پ.ک.ک و اوجالان از ابتدا حقوق کردها نبوده است.

بیانیه اخیر اوجالان در مورد توانایی وی برای پایان دادن به جنگ ۴۰ ساله در یک هفته، مجددا بحث‌ها در مورد اهداف و رویکردهای پ.ک.ک و اختلافات سران قندیل با اوجالان را دامن زده است. سخنان قبلی اوجالان از زندان ایمرالی در مورد اعتصاب غذا، مسائل کردهای سوریه و انتخابات استانبول، با استقبال جدی کردها و همین طور اعضای رده بالای پ.ک.ک مواجه نشد. به همین دلیل عبدالرحمن شات، استاد علوم اسلامی ‌دانشگاه هامبورگ آلمان معتقد است در فضای سیاسی و میدانی جدید، هیچ کس حتی پ.ک.ک و اعضای آن به دستورات اوجالان اهمیت نمی‌دهند.

…………

جناب شات اخیرا عبدالله اوجالان اعلام کرد می‌تواند در عرض یک هفته به درگیری‌های پ.ک.ک و ترکیه پایان دهد. از طرفی قندیل و به ویژه دوران کالکان نیز مدام بر شیپور جنگ می‌کوبد. کارشناسان معتقدند بین ایمرالی و قندیل اختلاف وجود دارد و قندیل در انتخابات دوم استانبول دستور اوجالان را رد کرد. ارزیابی شما از این فرضیه چیست؟

ظاهرا حکومت خواست مذاکراتی با اوجالان انجام دهد. او هم برای جلب توجه حکومت تلاش کرد گام‌هایی بردارد. لذا این اظهارات را مطرح نمود. اما هیچ کس به حرف‌های او اهمیت نمی‌دهد. چون تصور می‌شود این هم تاکتیک است. یعنی در ظاهر این حرف‌ها را گفته و مخفیانه نیز از دوستانش خواسته آن را رد کنند. در انتخابات نیز مردم به سخنان او ارزش ندادند و کسانی که به ه.د.پ. رای داده بودند، به حزب جمهوریخواه خلق یعنی اکرم امام اوغلو رای دادند. مردم در اظهارات روزانه اوجالان را مسخره می‌کردند و می‌گفتند حزب عدالت و توسعه هر کاری با تو می‌کنند اما باز هم برای آن تبلیغ می‌کنی. این چه نفعی برای ما دارد؟! هیچ. این بیانیه نیز برای مردم کُرد هیچ سودی ندارد. اوجالان پیشتر هم این دسته اظهارات را مطرح کرده اما قطعا هدفش مسئله کُرد نیست. فقط به فکر ایدئولوژی خودش است و دنبال یک سری چپگرایان کرد به راه افتاده است و اصلا چیزی به نام حقوق کردها در دستورکار آنها قرار ندارد.

شما گفتید پ.ک.ک خواهان حقوق کرد نیست. اوجالان هم می‌گوید ما خواهان دولت کردی نیستیم. قندیل دوران کالکان نیز اعلام کرده نه دولت کردی می‌خواهیم نه اجازه می‌دهیم اقلیم کردستان دولت شود. چرا پ.ک.ک مخالف دولت کُردی است؟ مگر نه اینکه برای این هدف تاسیس شده و جنگ به راه انداخته است؟

دوران کالکان که ترک است و نمی‌تواند حتی یک ترک یا یک فامیل خود را معرفی کند که برای کردها کشته شده باشد. اگر کردها به امثال دوران کالکان متکی باشند شبیه این است که از هوای آفتابی انتظار باران داشته باشد.

در اقلیم کردستان، هم حکومت هم مردم از پ.ک.ک می‌خواهند برای جنگ به ترکیه برود. زیرا سبب می‌شود صدها روستای کُرد تخلیه شوند و مردم غیرنظامی ‌قربانی شوند؟ هدف پ.ک.ک از جنگ در اقلیم چیست؟

پ.ک.ک اصلا نمی‌خواهد اقلیم کردستان تقویت شود و حتی امنیت و آرامش داشته باشد. حتی نمی‌خواهد مردم در آنجا زندگی کنند. به حقوق و حقوق و امنیت و ثبات برای کردها اصلا اعتقاد ندارد. تمام شعارهای پ.ک.ک در مورد کردها دروغ است. نباید به پ.ک.ک اعتماد کرد.

پس از هشت سال سکوت، پژاک به عنوان بخشی از پ.ک.ک یک سری فعالیت‌های خشن در مناطق کردنشین را از سرگرفته و چندین غیرنظامی ‌کرد را به قتل رسانده است. اقدامات پژاک چگونه تحلیل می‌شود؟

هدف پژاک چیزی جز ایجاد مشکل و دردسر برای کردها نیست. هدفشان این است که چند جوان کُرد را فریب دهند، به کوهستان ببرند و به کشتن دهند. هدف مسئله کرد نیست. باید جوانان کرد هوشیار باشند و این واقعیت را بدانند. پژاک هرگز خواهان خیر و صلاح کردها نبوده و نیست.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی