روزنامه‌نگار کُرد عراقی بر لزوم اتخاذ شیوه‌های مسالمت‌آمیز و خلع سلاح پ.ک.ک تاکید کرد.

کوردهوال/ عثمان باشقالی، روزنامه‌نگار کرد عراق، در مصاحبه با خبرنگار ما تاکید کرد که احزاب کُرد عراقی در طول تاریخ، درگیر اختلافات مختلف و خشن و خونینی بوده‌اند و هرگز به عنوان یک گروه مستقل عمل نکرده‌اند. وی آنها را وابسته به قدرت‌های خارجی توصیف کرد و ضمن محکومیت اشغالگری ترکیه، استفاده از کودکان به عنوان سرباز در میادین جنگی توسط پ.ک.ک را به شدت محکوم کرد. گفتنی است بر اساس گزارش رسانه‌ها و مصاحبه‌های اعضای سابق، پ.ک.ک فرقه‌ای ضد انسانی است که هر قشری را به شکلی مورد سواستفاده قرار می‌دهد. در این بین زنان و کودکان بیشترین قربانیان پ.ک.ک/پژاک را  تشکیل می‌دهند. در طی چهار دهه خشونت پ.ک.ک و شاخه‌های آن کودکان در عین حال که بزرگترین قربانیان پ.ک.ک  در بیرون و داخل سازمان بوده‌اند اما متاسفانه صدای مظلومیت کودکان به جایی نرسیده و به همین خاطر هنوز هم قربانی این فرقه هستند.

جناب باشقالی همان طور که می‌دانیم ترکیه به طور تاریخی به کردها ظلم کرده و می‌کند. پ.ک.ک نیز مدعی دفاع از حقوق کردها در برابر ترکیه است و دو طرف درگیر یک جنگ خونین برای حدود ۴ دهه هستند. آیا حتی اگر گروهی واقعا هم از حقوق کردها دفاع کند حق دارد از کودکان به عنوان سرباز استفاده کند؟ پ.ک.ک مدعی است برای احقاق حقوق کردها، باید کودکان را به عنوان نیروی جنگی استفاده کرد. در تحصن مادران در دیاربکر که ۵ خانواده کرد ایرانی نیز وجود داشتند، دیدیم که مادران می‌گویند پ.ک.ک و پژاک کودکان ما را ربوده است. چرا پ.ک.ک دست از این سیاست ضد انسانی خود بر نمی‌دارد؟

حقیقتا وجدان انسانی، اقدام پ.ک.ک را اقدامی غیرانسانی می‌داند. تاریخ ترکیه مملو از رد و انکار کردها بوده و هنوز هم ادامه دارد. اما پ.ک.ک حق ندارد با هر عنوانی که باشد کودکان کُرد را از مدرسه و تعلیم و تحصیل دور کند و آنها را برای جنگیدن به کوهستان ببرد. مگر کودکان چه گناهی کرده‌اند؟! واقعا حیف است این کودکان برای هدفی کشته شوند که همه می‌دانیم دست یافتنی نیست. فراموش نکنیم ترکیه یک کشور عضو ناتو است و از پیشرفته‌ترین تجهیزات استفاده می‌کند و این سبب شده تا روش کنونی پ.ک.ک یعنی جنگ نتیجه نداشته باشد و چشم‌اندازی نیز ندارد. حتی اگر هدف پ.ک.ک درست بود نیز این سیاست توجیهی نداشت. بهتر است پ.ک.ک به روش‌های سیاسی و مسالمت‌آمیز روی بیاورد. باز هم باید بگویم جای کودکان در کوهستان و شرایط بسیار بد زندگی نیست. کودکان باید همانند یک کودک زندگی کنند نه با اسلحه. نه پ.ک.ک و نه پژاک حق ندارند آینده کودکان را تباه کنند. کودک باید به مدرسه برود نه جنگ.

اخیرا آمریکا از تعدادی گروه‌های مخالف دولت ایران از جمله کردها برای برگزاری یک نشست مشترک دعوت کرد، اما پژاک در برنامه حضور نداشت. در واقع، پژاک دعوت نشده بود. همچنین احزاب سنتی کرد نیز پژاک را حزبی غیرایرانی می‌دانند. ارزیابی شما از طرد شدن پژاک حتی توسط آمریکا چیست؟

جنگ و درگیری بین احزاب کرد چه پژاک و کومله و دموکرات چه پ.ک.ک و پارتی و یکیتی و بقیه همیشه بوده و متاسفانه جنگ آنها همیشه بر سر منافع حزبی است و عملا نشان دادهاند نمی‌توانند متحد شوند و همیشه هم فقط مردم بدبخت کرد قربانی می‌شوند. بدتر این که هر یک از این احزاب و سازمانهای کرد به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به کشورهای منطقه یا غربی وابسته‌اند و همین نیز عامل مهمی ‌در شکست آنهاست. چون در قبال کمک، این دولت‌ها نیز از آنها وظایفی را می‌خواهند. اینها نمی‌توانند به صورت مستقل و تنها روی پای خود بایستند، چنین چیزی ممکن نیست. متاسفانه جنگ منافع سران احزاب همیشه در تاریخ کرد وجود داشته و دارد و تفکر ملی و مردمی ‌به معنای واقعی در آنها حاکم نیست.  اختلافات پژاک با کومله و دموکرات و یا خود کومله و دموکرات نیز در همین راستا قرار دارند. همدیگر را قبول نمی‌کنند و طبیعتا ضعیف می‌مانند. اما در مورد آمریکا نیز باید بگویم تاریخ روابط آمریکا با کردها نشان می‌دهد همیشه از کردها برای اهداف خود استفاده کرده و کردها نیز چون ضعیف هستند به آمریکا وابسته بوده‌اند. اگر چنین دعوتی نیز صورت گرفته صرفا برای تامین منافع آمریکاست.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی