عثمان باشقالی روزنامه‌نگار کُرد مدعی است ظهور داعش برنامه اصلی ترکیه است. وی تاکید کرد فقط ترکیه از احیای این گروه تروریستی، منتفع خواهد شد. این روزنامه‌نگار معتقد است ظهور داعش به نفع آمریکا نیز نیست و ترکیه می‌خواهد با هر ابزاری از جمله ابزار داعش در معادلات منطقه نقش اول را ایفا کند. برخی اخبار نیز گمانه‌زنی‌های این فعال سیاسی را تایید می‌کنند.

انفجارهای پیاپی در نزدیکی زندان داعشی‌ها در قامیشلو و فرار تعدادی از اعضای داعش، نشان می‌دهد ترکیه و آمریکا برای جبران شکست سیاست خود در سوریه نیازمند بازفعال کردن داعش هستند. اما با توجه به این که در ظاهر ادعای مبارزه با داعش می‌کنند لازم می‌بینند با استفاده از فضای جنگ، اعضای اسیر شده داعش را آزاد کنند و این راه را برای بازسازماندهی این گروه تروریستی فراهم‌تر می‌نماید. یکی از گزینه‌های رسیدن به اعضای داعش انفجار بمب در نزدیکی محل زندان آنهاست تا بدین طریق آنها را فراری دهند و به این صورت به نام فرار، را گرد هم آورند. 

مشروح گفتگو با عثمان باشقالی؛

آمریکایی‌ها بصورت کامل از سوریه خارج نشده‌اند و هنوز نگران منابع نفتی در سوریه هستند. از طرفی مناطقی که ترکیه مورد هجوم قرار داده است در مجاورت ادلب قرار دارد و به همین دلیل بسیاری از تحلیلگران معتقدند آمریکا به دنبال احیای داعش است. شما چقدر این تحلیل را درست می‌دانید؟

معتقدم ظهور دوباره داعش به نفع هیچ کشور و ملتی در منطقه نیست، جز ترکیه. اگر داعش دوباره ظهور کند باز هم همه را از تیغ می‌گذراند. کرد، عرب، فارس برایش فرق نمی‌کند. اما قبلا هم دیدیم فقط با ترکها کاری نداشت و همه اسناد و شواهد نشان می‌دهد دولت ترکیه پشت سر داعش قرار دارد. ترکیه نه نها دشمن کردهاست بلکه خواهان کشورهایی ضعیف در منطقه است تا هم از لحاظ نظامی ‌و سیاسی بر آنها  تفوق داشته باشد. خواهان سوریه، عراق و ایرانی ضعیف است. داعش یا هر گروهی دیگر که با سواستفاده از نام دین با شعارهایی مانند «الله اکبر» فقط در خدمت منافع ترکیه هستند. چون ترکیه استاد سواستفاده از دین است. حتی باید بگویم ظهور داعش به نفع آمریکا نیز نیست. ترکیه می‌خواهد با هر ابزاری از جمله ابزار داعش در معادلات منطقه نقش اول را ایفا کند.

به نظر شما بهترین راه برای توقف حملات و تجاوز ترکیه به خاک سوریه و ممانعت از کشتار غیرنظامیان چیست؟

تنها یک راه برای توقف سریع و واقعی حملات ترکیه وجود دارد و آن هم آمریکاست. دونالد ترامپ با اردوغان توافق محرمانه کرده و هنوز محتوای آن افشا نشده است. تصور این که ترکیه بتواند بدون حمایت آمریکا به سوریه حمله کند اشتباه است چون بین این دو کشور یک توافق محرمانه و به احتمال قوی تجاری وجود دارد. در نشست اخیر شورای امنیت نیز دیدیم آمریکا ثابت کرد دورویی می‌کند.

 چون همراه روسیه با صدور قطعنامه علیه ترکیه مخالفت کرد. این اقدام آمریکا خیانتی بزرگ است و فقط خود آمریکا می‌تواند جلوی ادامه حملات را بگیرد. از طرفی آمریکا سبب شد تا از این پس هیچ کشوری نیز به آن اعتماد نکند. به عنوان مثال، عربستان که شدیدا به آمریکا نزدیک است نیز یکه خورده و تصور نمی‌کنم به آمریکا اعتماد داشته باشد. چون آمریکا ثابت کرد به همه به عنوان کالای تجاری نگاه می‌کند. هر جا سودش بیشتر باشد به آنجا سلاح می‌فروشد. متاسفانه ترامپ آمریکا را به یک شرکت بزرگ تجاری تبدیل کرده است. بعید است دولت‌ها به آمریکا به عنوان متحد استراتژیک نگاه کنند.

برخی کارشناسان حقوق بین‌الملل اعتقاد دارند که ارتش سوریه برای توقف تجاوز ترکیه باید در مناطق شرق فرات و کردنشین سوریه مستقر شود. نظر شما چیست؟

سوریه در وضعیت کنونی نمی‌تواند این کار را انجام دهد. چون ضعیف است و از طرفی هنوز هم ذهنیت دولت سوریه این است که به همان وضعیت قبل از بحران سال ۲۰۱۱ برگردد در حالی که شرایط تغییر یافته است. ارتش سوریه ۸ سال جنگ تمام عیار را پشت سر گذاشته و اکنون نمی‌تواند دوباره وارد جنگ شود یا با ترکیه مقابله نماید. منافع روسیه نیز در سوریه ایجاب می‌کند که آمریکا در شرق فرات نباشد و برای همین نیز در حملات ترکیه با آن همراهی می‌کند. اما فراموش نکنیم روسیه می‌داند با ترکیه مشکلات تاریخی دارد و ترکیه به دنبال توسعه‌طلبی ارضی است و این رفتار ترکیه در آینده برای روسیه و آمریکا نیز در منطقه مشکل‌ساز خواهد بود. ذهنیت تکیه همانند دوره عثمانی است و سوریه و عراق را به عنوان بخشی از خاک خود می‌بیند.

اکنون در مورد آوارگان بحث می‌کند تا آنها را در منطقه مستقر نماید. اما همه اینها دروغ است تا بتواند با پوشش‌های مختلف خاک سوریه را ضمیمه خود نماید. از طرفی اردوغان نیز می‌خواهد همانند سلطان‌ها رفتار کند و بگوید از آمریکا و روسیه کمتر نیست و می‌تواند برای منطقه تعیین تکلیف نماید. اگر موفق شود حتی با استفاده از سنی‌های تندرو علیه همه کردها و حتی ایران نیز جهاد اعلام خواهد کرد. ایران هم می‌داند اگر ترکیه بر منطقه مسلط شود خارج کردن آن سخت خواهد بود. ترکیه با اعراب سنتی روابط خود را خوب می‌کند تا در آینده از آنها استتفاده نماید.

پ.ک.ک در سوریه که با نام‌های قسد و ی.پ.گ و پ.ی.د د فعال است. از طرفی می‌دانیم جریان‌های دیگری نیز در کردستان سوریه فعال بودند که با مشت آهنین پ.ک.ک و ادارات خودگردان روبرو شدند. آیا همه کردهای سوریه زیر پرچم پ.ک.ک هستند یا جریانات دیگری هم در بین کردهای سوریه هست؟

متاسفانه سیاست احزاب و سازمان‌های کردی طوری است که هر کدام فقط خودشان را می‌بینند و تصور می‌کنند تنها آنها نمایندگان کردها هستند و همدیگر را رد می‌کنند. پ.ک.ک نیز از این امر استتثنا نیست و متاسفانه به بقیه گروه‌های سیاسی کرد اجازه فعالیت نداد. اگر پ.ک.ک قدرت را به همه واگذار می‌کرد بهانه‌ای ایجاد نمی‌شد تا به خاطر حضور آن حمله صورت گیرد، اما چنین نکرد.

 باید بگویم پ.ک.ک بر پ.ی.د. فشار آورد تا از خط آن یعنی آپوچی بودن خارج نشود و این اشتباه بزرگی است. چون هم همه کردها این را قبول نمی‌کنند و همچنین عرب‌های سوریه می‌گویند چرا باید پیرو یک کرد ترکیه باشند. این خود نیز یک منبع مشکلات شد. باید بگویم هیچ حزب یا سازمانی کرد نماینده همه کردها نیست و آنها فقط نماینده خودشان هستند. مشکل اصلی این است که متحد نمی‌شوند.

دولت ایران خواستار استقرار دولت سوریه در منطقه محل تهاجم ترکیه شده است به نظر شما ایران چه اقدامی‌ می‌تواند انجام دهد تا از کشتار غیرنظامیان در سوریه جلوگیری شود؟

به نظرم در شرایط فعلی ایران نمی‌تواند کاری انجام دهد و حتی دولت سوریه نیز موقعیت بین‌المللی لازم را ندارد تا وارد عمل شود. دیدیم حتی روسیه نیز کمک کرد اما نتوانستند ترروریست‌های مورد حمایت ترکیه را از ادلب خارج کنند. فقط آمریکا می‌تواند برای جبران خیانت خود مانع ادامه حملات ترکیه شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی