دولت ترکیه از طریق پ.ک.ک و اوجالان، مواضع خود در مورد مساله کُردی را اعلام می‌کند.

کورد هوال/ پ.ک.ک با شعار تشکیل کشور کردی تاسیس شد. ۴ دهه جنگ، ترور، تخریب و نابودی روستاها نتیجه‌ای جز امنیتی شدن فضا در پی نداشت و کشور کردی نیز تشکیل نشد. اکنون اوجالان مدعی شده در عرض یک هفته می‌تواند جنگ را خاتمه دهد و این که کردها و ترک‌ها می‌توانند در یک کشور واحد با یکدیگر زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشند. آیا این مواضع اوجالان، به دلیل ضعف پ.ک.ک اتخاذ شده است؟ آیا برکناری شهرداران وابسته به حزب دموکراتیک خلق‌ها، پاسخ منفی دولت ترکیه به پیام اوجالان است؟

مصاحبه با عثمان باشقالی روزنامه‌نگار کُرد اقلیم برای پاسخ به این سوالات انجام شده است.

روز به روز مواضع ترکیه علیه کردها و مواضع پ.ک.ک علیه تاسیس دولت کردی رادیکال‌تر می‌شود. دلیل این شباهت ظاهری از نظر شما چیست؟

در مورد دولت‌ها در خاورمیانه باید گفت که این دولت‌ها پس از سقوط عثمانی تاسیس شدند. فرانسه، بریتانیا، روسیه تزاری و تا حدی نیز آلمان عثمانی را سرنگون کردند. لذا بدون حمایت کشورهای غربی، تصور نمی‌کنم یک دولت-ملت دیگر بتواند در خاورمیانه تشکیل شود. اکنون نیز آمریکا و روسیه در منطقه هستند و از اقوام منطقه به عنوان ابزار برای منافع خود استفاده می‌کنند. چیزی به نام تاسیس دولت-ملت جدید در برنامه کاری آنها وجود ندارد. آنها خواهان حفظ وضعیت موجود هستند و سران پ.ک.ک و اوجالان نیز این را می‌دانند.

در مورد ترکیه باید بگویم یک عضو ناتو و شریک مهمی ‌برای آمریکاست و در عین حال یک مرز طولانی دریایی با روسیه دارد. درست است با روسیه اختلافات تاریخی دارد اما در نقاطی با هم اشتراک دارند. روسیه هم در مناطقی مانند چچن و داغستان با معضل گروه‌های استقلال‌طلب مورد حمایت ترکیه مواجه است، لذا نمی‌خواهد با ترکیه وارد تنش شود. اگر از استقلال‌طلبان کُرد حمایت کند ترکیه نیز مقابله به مثل خواهد کرد.

از تاسیس ترکیه تاکنون نه تنها ترکیه بلکه با تاسیس ناتو این سازمان نیز با هماهنگی خواهان نابود کردن کردها در ترکیه شده‌اند. پیشرفته‌ترین سلاح‌ها را به ترکیه می‌دهند. هرگز غرب در مورد کردهای ترکیه حرف نمی‌زند. همه را با برچسب پ.ک.ک به عنوان تروریست معرفی و تلاش می‌کند تا هویت کردها از بین برود. ممکن است گاهی سست عمل کرده باشند، اما هدف نهایی ناتو نابود کردن کردها در ترکیه است. مثلا اردوغان وقتی کمی ‌در فشار قرار گرفت اجازه دیدار با اوجالان را داد و تا حدی ‌در مورد مسئله کرد بحث شد. برکناری شهرداران فقط ضربه به کردها نیست بلکه ضربه به دموکراسی نیز است. سیاست غرب در منطقه دورویی است. اکنون روش ترکیه همانند روش صدام حسین است. با خشونت و اسلحه هیچ مسئله‌ای حل نمی‌شود. اروپا، آمریکا و روسیه نیز در این میان از کردها به عنوان ابزار برای منافع خود استفاده می‌کنند.

اگر چنین است چرا پ.ک.ک علنا با دولت شدن اقلیم کردستان نیز مخالف است؟

یک ضرب المثل کردی می‌گوید: «وقتی نتوانی به گوشت دسترسی داشته باشی می‌گویی ترش است و بد»! باید به منشا این تفکر اشاره کنم که اوجالان است و طی بیانیه‌های خود می‌گوید نباید کردها دولت داشته باشند. این پ.ک.ک نیست که با تاسیس دولت در اقلیم کردستان مخالت می‌کند، نه، آنکارا از طریق پ.ک.ک و اوجالان این حرف را می‌زند. پ.ک.ک توان مقابله با این مسئله را ندارد. پ.ک.ک مستتقل نیست و طبق دستور اوجالان حرکت می‌کند به نظر می‌رسد پ‌ک‌‎ک به دنبال تغییر است تا از کنترل آنکارا خارج شود. اوجالان نیز در راستای منافع ترکیه حرف می‌زند.

پژاک همان شاخه ایرانی پ.ک.ک می‌گوید احزاب سنتی مانند کومله و دموکرات باید زیر نظر ما باشند. از طرفی نیز این احزاب سنتی آن را حزبی غیر ایرانی می‌دانند. چرا پژاک بر چنین رویکردی اصرار دارد؟

از زمان تاسیس، پ.ک.ک تاکنون یک حزب چپ و خودمحور است. همه چیز را در یک رهبر، یک پرچم و یک سازمان می‌بیند. نکته دیگر این که اختلافات بین احزاب کرد بسیار عمیق است و منافع ملی کرد برای آنها بسیار ناچیز است و به فکر منافع حزبی‌اند. در اقلیم کردستان به عنوان مثال، ماه‌ها و سال‌ها می‌گذرد تا به زور بتوانند یک کابینه تشکیل دهند. همه احزاب کرد چنین هستند. حتی کومله و دموکرات نیز هرگز نتوانسته متحد شوند. هم با خود اختلاف دارند هم با پژاک. پژاک شاخه‌ای از پ.ک.ک است و کمونیست. با این که پ.ک.ک می‌گوید تغییراتی در خود ایجاد کرده اما عملا کمونیستی و تندرو می‌باشد و همه چیز را فقط تحت حاکمیت خود می‌خواهد و دیگران را قبول نمی‌کند. هر کسی با آن نباشد را خائن می‌نامد. همه گروه‌های سیاسی باید بدانند تا روزی که منافع حزبی بر منافع ملی ارحجیت داشته باشد موفق نخواهند شد. این رویکرد کردها را نابود کرده است. آینده آنها ضعیف است. برنامه استراتژیک ندارند. همیشه بین آنها اختلاف وجود دارد. این جز زیان برای مردم چیزی ندارد. خاورمیانه در مرحله‌ای حساس است و اگر کردها چنین باشند آینده خوبی نخواهند داشت چون ضعیف ترین قوم خاورمیانه هستند طبیعی است در معادلات قدرت وارد نخواهد شد. این در تاریخ بارها تکرار شده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی