کوردهوال/ پس از ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران در خاک عراق توسط نیروهای نظامی آمریکا، مجلس عراق نیز در راستای مقابله با اقدامات غیرقانونی آمریکا در داخل خاک خود و نقض توافقات صورت‌گرفته با آن کشور لایحه‌ اخراج نیروهای نظامی آمریکا از خاک عراق را به تصویب رساند و در صورت عدم خروج به عنوان نیروی اشغالگر تلقی شده و طبق قوانین مربوط با  اشغالگری با آنها رفتار خواهد شد.

از طرف دیگر، نمایندگان کرد اقلیم کردستان در پارلمان عراق با این طرح پارلمان مخالفت کردند و قانون مذکور علی رغم مخالفت کردها  به تصویب رسید. این موضع کردها در حالی صورت می‌گیرد که مسئولان و کارشناسان مختلف ایرانی می‌گویند ایران در روزهای سخت همیشه در کنار کردهای عراق بوده و از آنان حمایت کرده لذا در چنین مواقعی انتظار نداشتند نمایندگان کرد با قانون الزام خروج آمریکایی‌ها از عراق رای منفی بدهند چرا که آمریکا بارها در طول تاریخ ثابت کرده صرفا از کردها به عنوان ابزار استفاده می‌کند و نمونه آن در قیام ۱۹۹۱ علیه صدام حسین است که طی آن جرج بوش از کردها خواست قیام کنند اما به محض اتمام جنگ در کویت، آنها را رها نمود. در رفراندوم استقلال کردستان در سال ۲۰۱۷ به مسعود بارزانی پشت کردند. در حملات اشغالگرانه ترکیه به شمال سوریه به کردها که همپیمان آنها بودند خیانت کردند و این سبب آواره شدن صدها هزار کرد گشت.

عثمان باشقالی، روزنامه نگار کرد عراق، مخالفت نمایندگان اقلیم کردستان با طرح اخراج آمریکایی ها  را اینطور مطرح می کند که کردها بین چکش و سندان گیر کرده اند و نمی‌دانند باید چکار کنند. کردها ضعیف‌ترین مردمان خاورمیانه هستند البته اعراب هم همین طور. نباید تصور کنیم چون تعداد زیادی دولت عربی وجود دارد پس قوی هستند اما آنها مورد ظلم غربی‌ها قرار گرفته‌اند و این هنوز هم ادامه دارد. وی در رابطه با دلیل مخالفت کردها با خروج آمریکایی‌ها گفت: باید به چند واقعیت انکارناپذیر اشاره کنم. اگر آمریکا در عراق نباشد، علی رغم رسمی بودن اقلیم کردستان در عراق و داشتن روابط با آن، هیچ تضمینی وجود ندارد بغداد همانند سابق به فکر حذف کردها نباشد. هنوز هم ذهنیت ضدکردی بعثی در بغداد حاکم است. بغداد هر قدر هم ضعیف باشد هرگز از برنامه مخالفت با کردها دست بر نمی‌ دارد لذا حضور آمریکا جنبه تضمین اجرای تعهدات بغداد در قبال کردها را دارد. کردها به بغداد اعتماد ندارند. از طرفی، کردها تحت فشار آمریکا نیز قرار دارند و آمریکا از آنان خواسته تا با طرح اخراج آمریکایی‌ها از عراق مخالفت کنند.

این روزنامه نگار کرد همچنین می‌ گوید: نباید موضع مردم اقلیم کردستان را نیز فراموش کنیم چون مردم دوست ندارند بخشی از مشکل ایران-آمریکا-عراق باشند. مردم می‌گویند ما ایران را دوست داریم، اشتراکات زیادی با آن داریم، بخشی از عراق هم هستیم و با آمریکا نیز روابط نظامی و سیاسی داریم اما  نمی‌خواهیم بخشی از مشکل آنها باشیم. این شرایط باعث می‌ شود تا وارد این مسئله نشوند.

عثمان باشقالی در مورد مواضع و انتظارات ایران و همچنین کمک آن به اقلیم در زمان حمله داعش به اقلیم کردستان افزود: می‌خواهم به یک واقعیت تاریخی اشاره کنم آن هم اشتراکات فرهنگی کردها  و فارس هاست و می‌ دانیم هرگز فارس‌ها همانند ترکیه و عراق و سوریه برای زبان و فرهنگ کردها محدودیت قائل نشده‌اند و به عنوان مثال زبان و لباس کردی را ممنوع نکرده اند اما در عراق و ترکیه و سوریه محدودیت ها بوده و در بعضی هنوز هم ادامه دارد.

این روزنامه نگار افزود: در مورد زمان حمله داعش هم باید بگویم حتی خود مقامات اقلیم کردستان بارها گفته‌اند کمک ایران و آمریکا باعث شد تا داعش در حمله به اقلیم کردستان موفق نشود. می‌ دانیم ایران در روابط خود با اقلیم گام‌های مهم اقتصادی و سیاسی نیز برداشته است اما فکر می‌کنم اگر ایران در مورد کردها گام های موثرتری بر می‌ داشت شاید امروز شاهد حمایت همه کردها حتی کردهای ترکیه و سوریه از ایران در برابر آمریکا می‌ شدیم. چون کردها بخشی از ایران فرهنگی اند. شرایط می‌توانست بهتر از این باشد. حتی می‌ توان تصور کرد چیزی شبیه اتحادیه اروپا در ایران فرهنگی ایجاد شود و قطعا ایران قوی تر می‌ بود. مردمان خاورمیانه می‌ توانستند حول این محور به یک قطب بزرگ در دنیا تبدیل شوند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی