۱۵ اکتبر ۲۰۱۶، رئیس جمهوری ترکیه، اردوغان موقرانه اعلام کرد که کشور او سوگند ملی مصطفی کمال آتاترک را تحقق خواهد بخشید. ترکیه که پیش از این با ابزار نظامی بخشی از قبرس و عراق را اشغال کرده، و مدعی بخشی از سوریه و یونان است. ارتش او آماده می شود.

تهاجم ترکیه به شمال سوریه

در سال ۲۰۱۱، ترکیه مهاجرت ۳ میلیون سوری را به هدف تضعیف کشور همان گونه که از او درخواست شده بود سازماندهی کرد، سپس از اخوان المسلمین و گروه های جهاد طلب به علاوه گروه داعش پشتیبانی کرد. ترکیه در عبور خود ماشینها و ابزارکارهای صنعتی را در حلب به توبره کشید و کارخانه هایی برای ساخت تولیدات تقلبی بر پا کرد.

مست از پیروزیهایش در لیبی و سوریه، ترکیه به پشتیبان گروه اخوان المسلمین تبدیل شد، و خودش را به ایران نزدیک کرد و علیه عربستان بنای مخالفت گذاشت. ترکیه پایگاه های نظامی پیرامون سرزمینهای وهابی مستقر کرد مانند قطر، کویت و سودان، سپس به بسیج دفاتر روابط عمومی غربی پرداخت و چهره محمد بن سلمان را با ماجرای خاشقجی خدشه دار نمود. ترکیه به تدریج به گسترش قدرتش متمایل شد و اوج بلند پروازی اش تشکیل چهاردهمین امپراتوری مغول بود. با تعبیر غلط از این سیر تحولی که گویی فقط به رجب طیب اردوغان بستگی دارد، سازمان سیا چندین بار تلاش کرد او را به قتل برساند و تا تحریک کودتایی که در ژوئیه ۲۰۱۶ به شکست انجامید پیش رفت. در پی این روند سه سال در بی اطمینانی گذشت تا در ژوئیه ۲۰۱۹ وقتی که رئیس جمهور اردوغان تصمیم گرفت برای ناسیونالیسم نسبت به اسلامگرائی امتیاز قائل شود. امروز، ترکیه با وجود اینکه عضو ناتو می باشد، گاز روسیه را به اتحادیه اروپا منتقل می کند و اس ۴۰۰ از مسکو می خرد، اقیلت ها را زیر نظر دارد به علاوه اقلیت کُرد ولی روی سنی بودن مسلمانانش پا فشاری نمی کند و فقط وفاداری به میهن برایش کافی خواهد بود.

طی تابستان، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیت خود را مبنی بر خروج نیروهایش از سراسر سوریه و از جمله از مناطق کردنشین سوریه (که از ۱۷ دسامبر ۲۰۱۸ مشخص شده بود) اعلام کرد، ولی به شرط اکید برای قطع خط ارتباطاتی بین ایران و لبنان (یعنی موضوعی که تازگی دارد). ترکیه مسئولیت بجا آوردن این شرط را پذیرفت ولی به ازای آن خواستار تصرف نظامی نوار مرزی با سوریه شد که توپخانه تروریستها می توانست از آنجا ترکیه را بمباران کند.

روسیه اعلام کرد که از جنایتکاران علیه بشریت در یگانهای مدافع خلق (YPG) دفاع نخواهد کرد و مداخله ترکیه را خواهد پذیرفت ولی به این شرط که جمعیت مسیحی به سرزمینشان بازگردانده شوند. ترکیه نیز به همین شرط متعهد شد.

سوریه نیز اعلام کرد که فوراً علیه تهاجم ترکیه اقدام نخواهد کرد ولی در صورتی که بتواند بخشی معادل [بخشی که توسط ترکیه در نوار مرز اشغال خواهد شد] از استان ادلب را نیز آزاد کند. ترکیه به این امر نیز متعهد شد.

ایران به سهم خود اعلام کرد که مداخله ترکیه را قابل سرزنش می داند، ولی سرنوشت آن را جزء مسائل کشورش نمی داند. و ترکیه این پیغام را دریافت کرد.

اصل پایان روژاوا در گردهمآیی های ایالات متحده آمریکا و روسیه که در تل آویو و ژنو در ژوئن و اوت ۲۰۱۹ برگزار شد به ثبت رسید.

چندین گردهمآیی بین المللی برای بررسی نتایج این موضع گیریها و تعیین مسائل ثانوی برگزار شد (برای مثال، نفت نوار مرزی سوریه توسط ارتش ترکیه بهره برداری نخواهد شد و به یک شرکت آمریکائی واگذار خواهد شد). در نخستین گردهمآیی ها مشاوران امنیتی ایالات متحده و روسیه، و در دومین گرهمآیی ها رؤسای دولت روسیه، ترکیه و ایران شرکت داشتند.

۲۲ ژوئیه ۲۰۱۹، ترکیه تعلیق توافقنامه مربوط به مهاجران را با اتحادیه اروپا اعلام کرد .

۳ اوت، رئیس جمهور اردوغان افسران ارشد جدید از جمله کردها را معرفی کرد، و فرمان آماده سازی تهاجم به شمال سوریه را صادر نمود .

اردوغان هم زمان به ارتش ترکیه دستور داد از مقابل ارتش عرب سوریه در استان ادلب عقب نشینی کنند به گونه ای که نظامیان سوری بتوانند بخشی معادل خاکی که در شرق اشغال خواهد شد به تصرف آنان درآید.

۲۳ اوت، پنتاگون فرمان تخریب استحکامات YPG را صادر کرد به نحوی که ارتش ترکیه بتواند حمله برق آسای خود را عملی کند .

۳۱ اوت، به پشتیبانی از ارتش عرب سوریه، پنتاگون هگردهمآیی رهبران القاعده در ادلب را به کمک اطلاعات ترکیه بمباران کرد .

۱۸ سپتامبر رئیس جمهور ترامپ مشاور امنیتی خود را عوض می کند و رابرت اوبرایان (Robert O’Brien) را برمی گزیند. این مرد سیاسی محتاط رئیس جمهور ترکیه اردوغان را بخوبی می شناسد و هم او بود که نتایج کودتای شکست خورده ژوئیه ۲۰۱۶ را حل و فصل کرد .

اول اکتبر، رئیس جمهور اردوغان جابجائی فوری ۲ میلیون پناهنده سوری به منطقه روژاوا را اعلام کرد .

۵ اکتبر، ایالات متحده آمریکا از اعضای ائتلاف بین المللی درخواست کرد که تابعین جهاد طلب خود را که در روژاوا زندانی هستند باز پس بگیرند. انگلستان خواستار انتقال آنان به عراق شد، در حالی که فرانسه و آلمان این پیشنهاد را نپذیرفتند .

۶ اکتبر، ایالات متحده اعلام کرد که دیگر مسئول داعشی های زندانی در شمال سوریه نیست، و مسئولیت آن به ترکیه واگذار می شود.

۷ اکتبر، نیروهای ویژه ایالات متحده خروج از مناطق کردنشین سوریه را آغاز کردند.

۹ اکتبر، ارتش ترکیه، به ویژه به فرماندهی افسران کُرد و مبارزان ترکمن، نوار مرزی سوریه به عمق ۳۲ کیلومتر را تسخیر کردند که در اشغال YPG بود.

عملیات «چشمه صلح» از دیدگاه حقوق بین الملل کاملاً قانونی است در صورتی که فقط به نوار مرزی ۳۲ کیلومتر محدود شود و به اشغال دائمی آن توسط ترکیه نیانجامد. به همین علت ارتش ترکیه از مبارزان ترکمن سوری برای تعقیب یگانهای مدافع خلق کُرد در مابقی روژاوا استفاده می کند.

هگردهمآیی برای همآهنگ سازی عملیات سرچشمه صلح در سنگر فرماندهی مستقر در کاخ سفید آنکارا

روزنامه های بین المللی که رویدادها را در محل وقوع آن پی گیری نکرده اند و به بیانیه های رسمی متناقض این ماههای گذشته بسنده کرده اند شگفت زده شده اند. همه دولتها همگی عملیات ترکیه را محکوم می کنند.

شورای امنیت به درخواست رئیس جمهور فرانسه امانوئل مکرون و صدر اعظم آلمان آنجلا مرکل به فوریت گردهمآیی تشکیل داد. برای اجتناب از اینکه هیچ یک واقعاً با مداخله ترکیه مخالفتی از خود نشان ندهند، حتی فرانسه، گرد همآئی پشت درهای بسته صورت گرفت و هیچ بیانیه ای از سوی رئیس شورا اعلام نشد.

احتمال کمی وجود دارد که سوریه، کشور تضعیف شده، بتواند فوراً این نوار مرزی از سرزمینش را باز پس بگیرد، در حالی که عراق موفق به آزاد سازی بعشیقه نشد (با عمق ۱۱۰ کیلومتر ) و اتحادیه اروپا نیز موفق به آزاد سازی یک سوم قبرس نشد که از سال ۱۹۷۴ در اشغال به سر می برد.

۱۱ اکتبر، ینس استولتنبرگ برای ترکیه پیغام برکت و رحمت ناتو را به ارمغان آورده است

با وجود درخواست فرانسه و آلمان، شورای آتلانتیک گردهمآیی تشکیل نداد. ۱۱ اکتبر دبیر کل منتخب ناتو ینس استولتنبرگ به آنکارا آمد تا از عملکرد عملیات اطمینان حاصل کند. او از عظمت ترکیه تجلیل به عمل آورد و به این ترتیب دهان فرانسه و آلمان را بست (مترجم : اصطلاح به کار رفته در متن فرانسوی: به منقار فرانسه و آلمان میخ کوبید) .

۱۳ اکتبر، در بهبهه فروپاشی، فرماندهی YPG تغییر کرد. به سفارش روسها، رهبران کُرد که با دمشق در گفتگو بوده اند، در پایگاه روسی در حمیمیم تبعیت خودشان را اعلام کردند. با وجود این برخی از فرماندهان YPG با صرفنظر از روژاوا مخالفند.

 14اکتبر، رئیس جمهور دونالد ترامپ مجازاتهایی را برای ترکیه در نظر گرفته است. این مجازاتها صرفاً نمادینه اند و به آنکارا اجازه می دهد که بدون توجه به انتقادات حملات خود را پی گیری کند .

رئیس جمهور دونالد ترامپ موفق شد به مسئله روژاوا خاتمه دهد. ارتش روسیه پایگاه هایی را که سربازان آمریکایی رها کرده اند اشغال کرده است، و نشان می دهد که مسکو از این پس در منطقه جایگزین واشنگتن می شود. سوریه با اعلام مخالفت با تهاجم ترکیه یک چهارم سرزمینش را آزاد کرد. ترکیه مسئله تروریسم کُردها را حل کرد و می خواهد مسئله پناهندگان سوری را نیز حل کند. برای متوقف نشدن به اینجا، وسوسه بزرگ خواهد بود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی