نشریه میدل ایست آی نوشت: در حالی که اقلیم کوردستان با موج جدیدی از ابتلا به کرونا ویروس روبه روست، احزاب حاکم و اپوزیسیون یکیدیگر را به بهره برداری سیاسی از بحران کرونا ویروس متهم می کنند.

.

به گزارش کوردهوال، اقلیم کوردستان عراق که تا چند هفته قبل به دلیل کاهش ابتلای شهروندان به کرونا ویروس اقدام به جشن پایان این بیماری در برخی شهرها کرده بود اکنون با موج جدیدی از ابتلا روبه روست. در همین حال، جریان های اپوزیسیون احزاب حاکم را متهم به بهره برداری از شریط بوجود آمده در جریان شیوع این بیماری کرده اند.

نشریه میدل ایست آی در گزارشی پیرامون این موضوع نوشت: هم حزب حاکم مانند حزب دموکرات کوردستان و هم اپوزیسیون یکدیگر را به بهره برداری سیاسی از مسئله شیوع کرونا و محدودیت های تردد متهم کرده اند.

این نشریه به سخنان شاسوار عبدالواحد، رهبر جریان نسل نو اشاره کرده که خواستار اعتراضات سراسری و تلاش برای سرنگونی حکومت شده بود. این نشریه همچنین نوشت رسانه های وابسته به او مانند NRT این طور القا می کنند که دولت اقلیم کردستان در آمارهای اعلام شده پیرامون ابتلا به بیماری کرونا دستکاری کرده و از آن بهره برداری سیاسی می کند.

 محمد قادر سخنگوی وزارت بهداشت اقلیم کوردستان به این نشریه گفته است اقلیم کوردستان آمارها را با دقت تهیه می کند و نماینده سازمان بهداشت جهانی در عراق این آمارها را تایید کرده است.

 این در حالی است که اپوزیسیون می گوید هدف دولت از اعلام آمارهای مذکور و محدودیت برای تردد، جلوگیری از برگزاری اعتراضات بزرگ مردمی علیه ناکارآمدی دولت است.

میدل ایست آی می نویسد بیشتر این مناقشات به خاطر پرداخت نشدن چند ماهه حقوق کارمندان  و بیکاری هرچه بیشتر مردم به دلیل محدودیت های اعلام شده از سوی دولت است.

ابوبکر هلدنی از مقامات و نمایندگان حزب اتحاد اسلامی در پارلمان اقلیم کوردستان به نشریه میدل ایست آی گفته است احزاب حاکم مسئله همه گیری کرونا را به رقابت سیاسی و جنگ رسانه ای تبدیل کرده اند. آنچه که شک مردم به احزاب حاکم را نسبت به بیماری برانگیخته، برخورد دوگانه و متفاوت دو حزب حاکم یکی در اربیل و دیگری در سلیمانیه است. مقامات این دو حزب اظهارات متفاوتی درباره بیماری می کنند که آن را به مسئله ای سیاسی تبدیل کرده است.

دیلیمان عبدالقادر، کارشناس مسائل کوردها در آمریکا نیز معتقد است که بیماری کرونا در اقلیم کوردستان جنبه سیاسی پیدا کرده است. وی به میدل ایست ای گفته است همه طرفها و از جمله اپوزیسیون این مسئله را سیاسی کرده اند. حزب حاکم دموکرات از آن برای نشان دادن توانایی خود به جامعه بین المللی استفاده کرده است و اپوزیسیون در اقلیم کوردستان هم از این مسئله به عنوان فرصتی برای سرمایه گذاری روی بحران استفاده می کند. هر دو جان مردم را به خطر انداخته اند. اما به هر حال، مسئولیت ها بر عهده دولت اقلیم کوردستان است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی