دکتر گای برتون، استاد دانشگاه وسالیوس در بروکسل معتقد است اولویت کشورهای غربی حفظ ثبات و نظم موجود در خاورمیانه است و تعلق خاطری نسبت به مسئله کردها ندارند.

به گزارش کوردهوال، رویکرد غرب نسبت به مسئله کردها در خاورمیانه از جمله ابعاد مهم این است زیرا برخی معتقدند که حمایت عوامل خارجی از این مسئله می تواند به پیشبرد آن کمک کند. استدلال این افراد حمایت آمریکا از نیروهای کرد سوریه در چند سال اخیر است.

دکتر گای برتون، استاد دانشگاه وسالیوس بلژیک در بروکسل معتقد است غرب اهمیت زیادی به مسئله کردها در خاورمیانه نمی دهد و در بهترین حال، اگر حمایت از کردها در مسیر منافع این کشورها قرار گیرد ممکن است از آن حمایت به عمل بیاورند. او برای نمونه به حمایت آمریکا از کردهای سوریه در چند سال اخیر اشاره کرد که به خاطر یافتن متحدی در راستای مبارزه با داعش صورت گرفت. از نظر وی حفظ نظم موجود در کشورهای دارای جمعیت کردی مانند عراق و سوریه اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل، وقتی کردهای عراق در سال ۲۰۱۷ اقدام به برگزاری رفراندوم استقلال کردند، غرب احتمال داد این مسئله باعث ایجاد بی نظمی در عراق شود و به همین خاطر از آن حمایت نکرد.

دکتر گای برتون در اظهاراتی درباره موضع کلی غرب نسبت به مسئله کردها گفت: «به نظر من غرب هیچ نوع نگرانی و یا تعلق خاطری نسبت به مسئله کردها ندارد. برای آنها نظم و ثبات اولویت دارد. بنابراین، آنها از هر عاملی که برای رسیدن به این دو هدف کمک کند حمایت می کنند. همه این ها به این معناست که فقط زمانی حاضر به کمک به کردها هستند که این مسئله در راستای منافع آنها باشد. حالا این مسئله میتواند همپیمانی با کردهای سوریه برای مقابله با داعش باشد و یا رهبری بارزانی ها در اقلیم کردستان از جنگ ۲۰۰۳ تاکنون. در مقابل، هیچ کدام از کشورهای غربی در مسئله برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان در سال ۲۰۱۷ از آن حمایت نکردند و یا کردها در ترکیه از کمترین حقوق از جمله خودگردانی برخوردار نیستند و به نظر هم نمی رسد در آینده ای نزدیک به آن دست پیدا کنند. بنابراین، حمایت از وضعیت موجود در ترکیه که لازمه آن عدم حمایت از کردهاست، به بهترین نحو به نظم و ثبات مورد نظر غرب کمک می کند.»

غربی ها، فقط زمانی حاضر به کمک به کردها هستند که در راستای منافع آنها باشد

او که چندین سال در دانشگاه های اقلیم کردستان به تدریس روابط بین الملل پرداخته است افزود: «زمانی که در دانشگاه اربیل در اقلیم کردستان تدریس می کردم دانشجویان کرد اشتیاق زیادی به مسئله استقلال از عراق نشان می دادند اما من آنها را ترغیب می کردم که با دید بازتری به آنچه استقلال معنی می شود نگاه کنند. بویژه به آنها یاداوری کردم که حتی اگر کردهای عراق به استقلال سیاسی دست پیدا کنند، به دلیل حمایت ترکیه از بارزانی ها، این اقلیم مستقل از نظر سیاسی به ترکیه وابسته خواهد بود. لازم به ذکر است که بارزانی ها همگرایی زیادی نسبت به رهبران کرد ترکیه ندارند. اقلیم کردستان عراق وابستگی اقتصادی زیادی چه از نظر ورود کالا یا صادرات نفت از طریق ترکیه به آنکارا داشته است که به معنای متکی بودن کامل کردستان عراق به ترکیه است. برای تبیین این موضوع باید نگاهی به تئوری سیستم های جهانی و نظریه «مرکز پیرامون» بیاندازیم که توسط آندره گوندر فرانک و دیگران نوشته و مورد تحلیل قرار گرفته است.»

فقط قطع رابطه کردهای سوریه با پ.ک.ک مورد قبول ترکیه است

استاد دانشگاه وسالیوس در بلژیک پیرامون موضع ابرقدرت ها در مورد کردهای سوریه گفت: «در مورد کردهای سوریه من مطمئن نیستم هیچ کدام از قدرت های حاضر عاملی باشند که کردهای سوریه بتوانند به آنها تکیه کنند. ترکیه فقط زمانی با اقلیم خودمختار کردی درشمال سوریه موافقت می کند که رهبران نیروهای کرد سوریه یا YPG رابطه و نزدیکی خود را با حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ.ک.ک قطع کنند و این اقلیم کردی را هر چه بیشتر به اقلیم کردستان شبیه کنند. تازه در آن صورت هم نمی توانند به استقلال کامل دست پیدا کنند».

استاد سابق دانشگاه اربیل در مورد وضعیت کردهای سوریه در آینده گفت: «احتمالا تنها راهی که کردهای سوریه بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند ادامه حضور داعش در سوریه و مجبور شدن آمریکا به ادامه همکاری با کردها است. اما بهترین فرصت برای کردها در جهت رسیدن به خودمختاری همان دوره پس از سال ۲۰۱۱ در سوریه بود که دولت سوریه نیروهای خود را از مناطق کردنشین سوریه عقب کشید اما شرایط کنونی مانند شرایط آن روزها نیست. با توجه به این که ترکها و روسها در شمال سوریه مستقر شده اند کردها به سختی می توانند مانند هشت سال پیش بر این مناطق کاملا کنترل پیدا کنند».

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی