دلیل کاهش اهمیت و وزن سیاسی اقلیم در فضای سیاسی عراق، فساد و اختلاف احزاب آن است

هیمن هورامی ‌معاون رئیس پارلمان اقلیم کردستان می‌گوید: «به سازمان ملل شکایت می‌کنیم. چون هم حق رای آوارگان سلب شده است و هم در قانون اساسی قدرت اقلیم کردستان کم می‌شود». این مسئول اقلیم کردستان از حزب دموکرات کردستان وابسته به بارزانی که در راس هیئتی در بغداد است می‌گوید: «ما تلاش کردیم با مسئولان دولت مرکزی از جمله رئیس جمهور دیدار کنیم اما موفق به دیدار با برهم صالح نشدیم. تلاش‌هایی صورت می‌گیرد تا قدرت حکومت اقلیم کردستان کاهش یابد و این را قبول نمی‌کنیم. هنوز وضعیت کرکوک عادی نیست. ما خواهان عادی شدن وضعیت این شهر هستیم. ما هنوز مسئله اختلاف بر سر بودجه را نیز حل نکرده‌ایم».

با توجه به این که حکومت اقلیم کردستان صوری است و در اصل بر اساس منافع حزبی و قبیله‌ای اداره می‌شود لذا نه دولت مرکزی و نه کشورهای دیگر اظهارات مسئولان آن را جدی نمی‌گیرند. بغداد بارها اعلام کرده در چارچوب بودجه حقوق کارمندان را ارسال کرده اما سران اقلیم نصف حقوق هر کارمند را صرف بازپرداخت بدهی‌های خود به شرکت‌های نفتی می‌کنند! این در حالی است که هیچ گزارش شفافی از بودجه اقلیم و میزان نفت صادراتی آن به دولت مرکزی در بغداد ارائه نشده است. کاهش قدرت سیاسی اقلیم، به دلیل اختلافات سیاسی احزاب آن است. بعد از مدت‌ها هنوز این احزاب در مورد ساختار سیاسی و اداری اقلیم و مسائلی مانند انتخاب استاندار کرکوک به نتیجه نرسیده‌اند.

گفتنی است یکی از ویژگی‌های مسئولان اقلیم کردستان این است همیشه هیئت‌هایی تشکیل می‌دهند تا مشکلات را حل کنند، اما هر چه بیشتر هیئت تشکیل می‌دهند، بر میزان مشکلات نیز افزوده می‌شود. هیئت مذکور به ریاست هیمن هورامی از حزب دموکرات کردستان (پارتی) به دعوت رسمی محمد هلبوسی، رئیس پارلمان عراق، به بغداد سفر کرده تا در مراسم سالانه اتحادیه نمایندگان غرب آسیا در بغداد شرکت کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی