نشریه واشنگتن ایگزامینر با اشاره به این که دادگاه بلژیک حکم داده است که پ.ک.ک یک گروه تروریستی نیست، از دستگاه قضایی آمریکا خواسته است فارغ از موضع دولت ترکیه، بر اساس قوانین آمریکا در مورد اقدامات پ.ک.ک تحقیق کند و این گروه را از لیست گروه های تروریستی کشور خارج کند.

به گزارش کوردهوال، اخیرا دادگاهی در بلژیک در مخالفت با نظر دولت تاکید کرده است که نمی توان پ.ک.ک یا حزب کارگران کردستان ترکیه را که در ۴۰ سال گذشته درگیر جنگ خونین با دولت ترکیه بوده تروریستی دانست.

نشریه آمریکایی واشنگتن ایگزامینر با اشاره به حکم دادگاه بلژیک در مورد پ.ک.ک، از دولت آمریکا خواسته است فارغ از این که قوه قضائیه ترکیه پ.ک.ک را یک گروه تروریستی می خواند، با پیروی از دولت بلژیک و بر اساس قوانین آمریکا در موضعش پیرامون پ.ک.ک تجدید نظر کرده و این گروه را از لیست گروه های تررویستی خارج کند.

با این حال، واشنگتن ایگزامینر تاکید کرده است که داشتن چنین نظری به معنای مبرا بودن پ.ک.ک از اعمال خشونت آمیز نیست زیرا هزاران تن در نبردهای خونین پ.ک.ک با دولت ترکیه جان خود را از دست داده اند و هم اکنون هم گروه شاهین های آزاد کردستان که وابسته به پ.ک.ک محسوب می شود در اقدامات خشونت طلبانه دست دارد.

این نشریه معتقد است با توجه به این که سیستم قضایی ترکیه مستقل نبوده و بر اساس موضوع دولت ترکیه کار می کند قوه قضائیه ترکیه معیار خوبی برای تعیین تروریستی بودن یا نبودن پ.ک.ک نیست و دولت های غربی نباید فقط به موضع ترکیه نسبت به پ.ک.ک به دلیل این که این کشور عضو ناتو است اکتفا کنند و پ.ک.ک را در لیست گروه های تروریستی قرار دهند.

این نشریه به آمریکا توصیه کرده است واشنگتن رویه مستقلی را بدون توجه به خواسته های دولت ترکیه و بر اساس قوانین آمریکا در مورد موجودیت و اعمال پ.ک.ک در پیش بگیرد.

واشنگتن ایگزامینر تاکید می کند که خارج کردن پ.ک.ک از لیست ترور به این معنی نیست که آمریکا این گروه را در آغوش بگیرد اما با توجه به حمایت روزافزون ترکیه از گروه های شورشی افراطی در سوریه و ایجاد مشکل در روابط آمریکا با کردهای سوریه، خارج کردن پ.ک.ک از لیست ترور، مشکلات دیپلماتیک در ارتباط آمریکا با کردهای سوریه را حل خواهد کرد.

این نشریه آمریکایی همچنین احتمال داده است تغییر موضع آمریکا نسبت به پ.ک.ک حتی ممکن است بار دیگر باعث از سر گیری روند صلح میان ترکیه و کردها شود. این نشریه به دولتمردان آمریکایی بویژه وزارت خارجه این کشور توصیه کرده است بهتر است آنها منافع آمریکا را در قیاس با منافع ترکیه در اولویت قرار دهند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی