رئیس اقلیم کردستان رویکرد پ.ک.ک در سوریه را عامل حمله ترکیه و وضعیت کنونی کردها در این کشور عنوان کرد و از انجام گفتگوهایی با مظلوم کوبانی، فرمانده نیروی دموکراتیک سوریه خبر داد. 

به گزارش کوردهوال، “نچیروان بارزانی” رئیس اقلیم کردستان عراق بعدازظهر سه شنبه ١۴ آبان ١٣٩٨ در پانلی در کنفرانس مرکز مطالعات میری در اربیل به موضوع سوریه و کردها در این کشور به ویژه حمله ترکیه به آن ها پرداخت.

بارزانی گفت: امروز هر کردی نگران وضعیت خواهران و برادران کرد در سوریه است و آرزوی بهبود اوضاع آن ها را دارد. وی اشاره کرد: مسئله ترکیه در سوریه کردها نبود، بلکه مسئله پ.ک.ک بود که ترکیه اعلام کرد نمی توانند برافراشتن پرچم آن ها در مرزهایشان را قبول کنند و ما تلاش کردیم برادران کرد را متوجه این خطر بزرگ کنیم.

رئیس اقلیم کردستان اظهار کرد: ترکیه از ما درخواست کرد کردهای سوریه خود را از پ.ک.ک جدا کنند، اما متاسفانه پ.ک.ک به دنبال کسب مشروعیت از طریق کردهای سوریه بود و سرنوشت آن هم چیزی است که می بینیم.

نچیروان بارزانی اشاره کرد که از وزیر خارجه روسیه درخواست کرده است برای حل مسئله کرد با دولت سوریه تلاش کند و تاکید نمود که مسائل سوریه باید از طریق مسالمت آمیز حل و فصل گردد.

وی آشکار ساخت که با مظلوم کوبانی، فرمانده نیروی دموکراتیک سوریه گفتگوهایی داشته و همه مسائل و موضوعات را با وی در میان گذاشته است و وی به همه مسائل واقف است.

 رئیس اقلیم کردستان در خصوص سیاست آمریکا در منطقه گفت: مشکل ترامپ این است که نیروهای آمریکا چرا در سوریه حضور دارند و هیچ سیاست شفافی در قبال سوریه نداشته است.

وی از لشکرکشی ترکیه به مناطق کردنشین سوریه ابراز نگرانی کرد و گفت: نگرانی ما از نیروهایی است که در لشکرکشی ترکیه این کشور را همراهی می کنند، زیرا در عفرین شاهد رویدادهای تلخی بودیم و ما از تکرار این رویدادها نگرانی جدی داریم.

بارزانی از آواره شدن جمعیت بزرگی از کردهای سوریه به اقلیم کردستان و فشار مالی که از این طریق به اقلیم وارد می شود که بر اساس برآوردها هزینه های آوارگان یک میلیارد و ۵٠٠ میلیون دلار افزایش یافته است، ابراز نگرانی کرد .

رئیس اقلیم کردستان همچنین تداوم فعالیت های داعش و خطری که این گروه متوجه عراق و اقلیم کردستان می کند ابراز نگرانی کرد.

 نچیروان بارزانی اعلام کرد که اقلیم کردستان در روابط با ایران و ترکیه تمامی تلاش خود را برای کمک به کردها در سوریه و عبور از مرحله کنونی به کار خواهد بست و تاکید کرد که دخالتی در امور سوریه نخواهند داشت و تنها سبب خیر خواهند شد.

وی درباره مسئله کرد در ترکیه گفت: مسئله کرد در ترکیه مسئله ای جدی است و ما هم در روند صلح نقش آفرینی کردیم. در همه دیدارها با ترکیه از این مسله غافل نبوده ایم و به آن ها اعلام کرده ایم که مسئله کرد در ترکیه باید از طریق مسالمت آمیز حل و فصل نشود از طریق نظامی.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی