کوردهوال/ در شرایطی که جامعه جهانی درگیر اپیدمی کرونا هستند و در حالی که این بیماری به یک بیماری همه گیر جهانی تبدیل شده و حتی پیشرفته ترین کشورهای دنیا هم در مواجهه با این ویروس سردرگم مانده اند و با بروزترین امکانات بیمارستانی و تجهیزات پزشکی از کاهش سرعت شیوع این بیماری عاجز مانده اند، گروه خشونت طلب و فرقه گرای پ.ک.ک و پژاک همچنان سیاست پنهانکاری را در پیش گرفته است که نهادهای حقوق بشری نسبت به بروز یک فاجعه انسانی در مقرهای این گروه در اقلیم کردستان عراق و کوهستان قندیل هشدار داده اند.

.

از آنجایی که اعضای گروه خشونت طلب پ.ک.ک در محیط های بسته، غارهای تنگ و تاریک و با زندگی اجباری جمعی به سر می برند و از طرفی هم با کمترین امکانات بهداشتی و بدون هیچگونه تجهیزات پزشکی و امکانات اولیه مبارزه با بیماری کرونا مواجه هستند، کوهستان قندیل و بسیاری از مناطق اقلیم کردستان را که در رفت و آمد هستند، در معرض یک فاجعه انسانی قرار داده است.

.

این در حالی است که در هفته های اخیر در پی کشته شدن تعداد زیادی از اعضای گروه و نیز بر اساس گزارش های محلی و منابع اگاه، شیوع گسترده این ویروس در مقرهای گروه موجی از نگرانیها را در بین خانواده های اعضای پ.ک.ک به وجود آورده که متاسفانه بنا به سیاست پنهانکاری این گروه، خانواده ها از سرنوشت نامعلوم فرزندانشان در اضطراب و نگرانی به سر می برند. از طرفی بسیاری از اعضا و سران گروه در اقلیم کردستان در رفت و آمد هستند لذا ترس و نگرانی، ساکنان بسیاری از روستاهای نزدیک مقرات پ.ک.ک را نیز فرا گرفته که رفت و آمد این اعضا و عدم استفاده از ماسک و نبود امکانات اولیه بهداشتی در بین اعضا، این روستاها را نیز آلوده کند.

.

بنابه درگیری کشور عراق، اقلیم کردستان و کشورهای همسایه با این بیماری و ممنوعیت خرید و فروش لوازم بهداشتی در اقلیم کردستان تهیه اقلام بهداشتی برای گروه تجزیه طلب پ.ک.ک عملا بسیار دشوار شده و تقریبا امکان دسترسی به لوازم اولیه بهداشتی را هم ندارند.

.

در شرایطی که با شیوع ویروس کرونا و شرایط خاص مرزها زندگی بسیاری از کولبران با سختی مواجه شده و بنا به تصمیمات دولت قرار است مبلغ یک میلیون تومان کمک معیشتی به حساب کولبران واریز شود اما اندک کسانی هم که در شرایط فعلی ناچار به امرار و معاش از این طریق هستند با سد محکم اعضای مسلح پ.ک.ک و پژاک روبرو هستند چرا که بنابر اخبار واصله و اطلاعات به دست آمده از چند تن از کولبران، سران گروه بنا به شرایط حاکم و بر اساس سنت همیشگی به تیم های مستقر در مرزهای ایران دستور داده اند در هوشیاری کامل باشند و تمام گذرگاه های کولبری و قاچاق را زیر نظر بگیرند و تمام اقلام قاچاق بهداشتی که از ایران خارج می شود را مصادره کنند و آن را به مقرهای گروه منتقل کنند.

.

در شرایط بحرانی کنونی که بسیاری از دولت های حتی پیشرفته درگیر هم دست یاری دراز کرده تا با اپیدمی ویروس کرونا مبارزه کنند سوال پیش می آید که:

.

مگر در مقرهای پژاک چه می گذرد که از ارائه هرگونه اطلاعات به خانواده ها خودداری می کنند؟

.

پیشرفته ترین کشورها با تمام تجهیزات پزشکی در درمان این بیماری عاجزند، این گروه که حتی با نبود امکانات اولیه بهداشتی مواجه است چگونه اعضای مبتلای خود را مداوا می کند؟

.

– در شرایطی که بسیاری از دولت ها با کمبود ماسک و مواد ضدعفونی کننده و اقلام بهداشتی مواجه هستند، پژاک چگونه این اقلام را تهیه می کند؟

.

– چرا گروه برای جان اعضای خود ارزشی قائل نیست و به دور از سیاست حتی دست به دامن نهادهای حقوق بشری نمی شود تا از بروز یک فاجعه انسانی جلوگیری شود؟

.

آیا بنا است اعضای کشته شده خود بر اثر ویروس کرونا را بنا بر سنت همیشگی بعد از چند ماه و آن هم در اثر درگیری با ارتش ترکیه اعلام کنند؟

.

اگر برای حقوق کردها می جنگند چرا هیچ اهمیتی به خواسته های خانواده اعضای خود نمی دهند؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی