نوازاد بینگول به عنوان کارشناس سیاسی کرد از کشور ترکیه بر این باور است که پ.ک.ک رویکردی دیکتاتور مابانه دارد و به هیچ حزب یا سازمانی اجازه فعالیت نمی‌دهد. اولین اشتباه پ.ی.د. (شاخه سیاسی پ.ک.ک در سوریه) این بود که به پیشمرگه‌های روژ که جوانان کرد سوریه هستند اجازه نداد برای مقابله با حملات ترکیه وارد کردستان سوریه شوند. یعنی فقط به خود اتکا کرد و به آمریکا امید داشت. اکنون نیز نتیجه این رویکرد خودمحوری را در عفرین و شرق فرات می‌بینیم.

جناب بینگول، می‌بینیم پ.ی.د کنترل کردستان سوریه را در اختیار دولت مرکزی قرار داده است. چرا زودتر دست به این عمل نزد تا مانع تجاوز ترکیه و کشتار بی‌گناهان شود؟

پ.ی.د. که همان پ.ک.ک است، از همان آغاز اساس سیاست خود را اشتباه گذاشته و این اولین اشتباه پ.ک.ک نیست. تمام تاریخ آن پر از اشتباه است. پ.ک.ک رویکردی اقتدارگرایانه دارد و به هیچ حزب یا سازمانی اجازه فعالیت نمی‌دهد. اولین اشتباه پ.ی.د. این بود که به پیشمرگه‌های روژ که جوانان کرد سوریه هستند اجازه نداد برای مقابله با حملات ترکیه وارد کردستان سوریه شوند. نتیجه این سیاست خود محوری و اتکا به آمریکا اکنون قابل مشاهده است.

 شاید خیلی از مردم ندانند اما من اعتقاد دارم که یک دلیل رها کردن پ.ی.د. توسط آمریکا این بود که آمریکا اصرار می‌کرد پ.ی.د. از تکروی دست بردارد و به نیروهای سیاسی دیگر کرد به ویژه انجمن میهنی نیز اجازه فعالیت بدهد و از جمله راه را برای آمدن پیشمرگه روژ باز نماید. اما پ.ی.د قبول نکرد و آمریکا نیز آن را رها نمود. اگر پیشمرگه‌های روژ می‌آمدند حتما می‌توانستند در برابر ترکیه موثر باشند.

اکنون می‌بینیم پس از کشته شدن ده‌ها هزار جوان کرد، پ.ک.ک و پ.ی.د و نهادهای اقماری آنها از دولت مرکزی دعوت می‌کنند تا وارد مناطق کردنشین شوند. این همان چیزی است که سوریه و روسیه قبلا می‌گفتند اما پ.ی.د. قبول نمی‌کرد. نمونه آن عفرین است. اگر قرار بود کنترل را واگذار کند باید این کار را قبلا می‌کرد اما نکرد؛ اکنون کوتاه آمده است، خیلی دیر و به بهای کشته شدن دهها هزار نفر و آواره شدن صدها هزار نفر. پ.ک.ک از همان آغاز تاسیس تاکنون فقط برای کردها زیان و ضرر داشته است.

ترکیه می‌گوید حتی اگر نیروهای سوریه نیز به مرز بیایند، باز هم حملات خود را ادامه خواهد داد. ارزیابی شما از این تهدید چیست؟

اگر قرار باشد بین اسد و ترکیه جنگ رخ دهد ارتش سوریه نمی‌تواند در برابر ارتش ترکیه مقاومت کند. چون سلاح‌های ارتش ترکیه به ویژه نیروی هوایی آن بسیار پیشرفته است. نقش جنگنده‌ها در این جنگ بسیار مهم است. اما یک گزینه برای پیروزی سوریه و نیروهای کرد وجود دارد، آن هم این است که روسیه منطقه پرواز ممنوع اعلام کند و از سوریه حمایت نماید. در این صورت ارتش ترکیه نمی‌تواند پیشروی نماید. یاسین اوکتای مشاور اردوغان اعلام کرد ارتش سوریه را نیز هدف قرار خواهیم داد، اما عملی شدن این تهدید فقط به موضع روسیه بستگی دارد. از طرفی، اگر ترکیه و سوریه با هم توافق کنند بایستی بگویم احتمال درگیری بین سوریه و نیروهای وابسته به پ.ک.ک وجود دارد چون آنها نمی‌خواهند موقعیت خود را از دست بدهند اما باید بدانند در موضع ضعف قرار دارند. باید قدرت دولت سوریه و رئیس جمهور اسد را قبول کنند. در این میان نمی‌توان پیش‌بینی قطعی کرد چون پوتین، اردوغان و ترامپ افرادی غیرقابل پیش‌بینی هستند.

اگر ترکیه و سوریه توافق کنند، آیا اسد وضعیت موجود از جمله موجودیت کانتون‌ها را قبول خواهد کرد؟

اصلا قبول نمی‌کند. اسد قبلا نیز بارها اعلام کرده بود که اگر لازم باشد با توسل به زور نیز آنها را از بین خواهد برد. اما اگر کردها عاقلانه رفتار کنند شاید دولت سوریه حقوق فرهنگی و اجتماعی به آنها اعطا کند؛ مانند امتیازاتی در انتخابات محلی یا شهرداری‌ها و مسائلی از این قبیل. اما نباید تصور کنیم کانتون‌ها را تحمل خواهد نمود. کانتون‌ها اساس و بنای تجزیه آتی هستند و هیچ کشوری نیز آنها را به رسمیت نمی‌شناسد.

بعضی کارشناسان معتقدند آمریکا از پ.ک.ک استفاده ابزاری کرد. نظر شما چیست؟

کاملا درست است. کار آمریکا این است که از دیگران استفاده ابزاری نماید و کردها نیز استثنا نیستند. ما می‌بینیم در سال ۱۹۷۵ نیز کردها را خیلی راحت فروخت و از شاه خواست آنها را رها کند و دیدیم صدام حسین چه بلایی بر سر آنها آورد. در موارد مختلف دیگر و همین اواخر در عفرین. آمریکا دشمن کردهاست. تعجب می‌کنم چطور رهبران احزاب کرد به آن اعتماد می‌کنند. آمریکا فقط دوست منافع خود است. اگر کردها در چارچوب منافع آن قرار گیرند آنها را تا زمان تامین منافع دوست خواهد داشت و در غیر این صورت، آنها را می‌فروشد همان طور که اکنون در مورد شرق فرات فروخته است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی