جنگ گسترده در شرایط سیاسی و اقتصادی ترکیه، به ضرر اردوغان و حزب عدالت و توسعه است.

کورد هوال/ پس از صدور بیانیه آمریکا مبنی بر خروج نیروهای این کشور از سوریه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، اعلام کرد به زودی عملیات پاکسازی شرق فرات از تروریست‌های وابسته به پ.ک.ک را آغاز خواهد کرد. اردوغان پس از تماس تلفنی با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرد که نیروهای آمریکایی در حال عقب‌نشینی از مناطق تحت کنترل ی.پ.گ. هستند و برنامه ترکیه برای ورود به شمال سوریه به زودی آغاز می‌گردد. وی افزود ترامپ قبلا قول عقب‌نشینی داده بود اما اجرای آن کمی ‌با تاخیر مواجه شد. اما مجددا بر خروج نیروهای آمریکایی تاکید نمود.

گفتنی است یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ.) اعضای اصلی نیروی سوریه دموکراتیک هستند که به پ.ک.ک وابسته است. این گروه در مناطق تحت کنترل خود حتی به احزاب و گروه‌های سیاسی کرد نیز اجازه فعالیت نمی‌دهد و سبب شده تا وضعیت معیشتی مردم نیز اسفناک گردد. به خاطر اقدامات آن بسیاری از کردها ناچار شده‌اند به ترکیه، اقلیم کردستان و یا اروپا فرار کنند. در مورد حاکمیت اقتدارگرایانه این گروه در شمال سوریه گزارش‌های متعددی منتشر شده است.

به همین دلیل و در حالی که ساعت صفر حمله ترکیه به سوریه فرا رسیده است، با نوزاد بینگول کارشناس کُرد ترکیه مصاحبه کرده‌ایم که در ادامه می‌آید.

…………..

با توجه به جدی شدن تهدیدهای ترکیه برای حمله به شمال سوریه وضعیت سیاسی و میدانی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با توجه به تایید دستور ترامپ توسط وزارت دفاع آمریکا و آغاز خروج این کشور از شرق فرات، باید گفت اگر تصمیم نهایی آمریکا این باشد که راه را برای حمله ترکیه باز کند، این می‌تواند نشان دهد یکبار دیگر آمریکا کردها را فروخته است و در تاریخ نیز مصداق‌های دیگری از سیاست خیانت به کردها توسط آمریکا وجود دارد. در عفرین نیز آمریکا در مقابل اشغال سوریه توسط ترکیه سکوت کرد. به هر حال اگر جنگ صورت بگیرد هم کردهای سوریه ضرر می‌کنند و هم ترکیه و در این میان اوضاع امنیتی منطقه نیز تحت تاثیر منفی قرار می‌گیرد.

شما فرمودید ترکیه نیز از جنگ احتمالی ضرر می‌کند. منظورتان از زیان ترکیه چیست؟

ترکیه از چند لحاظ در تنگنا قرار دارد. وضعیت اقتصادی ترکیه بسیار بد است و کشور شدیدا بدهکار است. مردم از وضعیت اقتصادی کنونی راضی نیستند و خیلی علنی می‌گویند اردوغان باید به جنگ و خشونت پایان دهد چون هزینه‌‎های آن کمرشکن است. حزب عدالت و توسعه و شخص اردوغان، جنگ را با اهداف سیاسی انجام می‌دهد؛ لذا هم ترکها و هم کردها بار مالی این جنگ را قبول نمی‌کنند. احزاب و گروه‌های سیاسی نیز خواهان این جنگ نیستند که اردوغان برای اهداف خود به اقتصاد تحمیل می‌کند. از همه مهم‌تر، بسیاری از افراد معتقدند اگر این جنگ رخ بدهد، طولانی خواهد بود احتمال تبدیل سوریه به ویتنام برای ترکیه خواهد بود یعنی تعداد تلفات انسانی بیشتر خواهد شد. لذا برای افکار عمومی ‌ترکیه قابل قبول نیست. ترکیه اکنون بدهکار است و اگر وارد این جنگ طولانی شود نمی‌تواند فشارهای اقتصادی را تحمل نماید و این به ضرر حزب خود اردوغان نیز است.

باید به یک موضع مهم دیگر نیز اشاره کنم و آن هم اعضای زندانی داعش است که در اختیار کردها هستند. آزاد کردن آنها به ضرر آمریکا و غرب است. لذا این داعشی‌ها می‌توانند خطری برای ترکیه و غرب تبدیل شوند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی