نوزاد بینگول مدعی شد؛ جنگ خندق‌ها، انتخاب و تحمیل پ.ک.ک بر ه.د.پ بود

نوزاد بینگول، روزنامه‌نگار مدعی است سفر سزایی تمللی، رئیس ترک‌تبار ه.د.پ (حزب دموکراتیک خلق‌ها) شاخه سیاسی پ.ک.ک در ترکیه، با اقلیم کردستان و برنامه دیدار وی در سفر ۴ روزه خود، با هدف درخواست میانجیگری صورت گرفته است. زیرا پ.ک.ک و ه.د.پ در داخل ترکیه و حتی در عراق و سوریه نیز با فشار جدی مواجه هستند. گفتنی است رئیس ه.د.پ قرار است با مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات، نیچروان بارزانی رئیس حکومت، مسرور بارزانی نخست وزیر و همچنین برهم صالح رئیس جمهور عراق دیدار و گفت‌وگو کند.

 این سفر در حالی صورت گرفته است که خبرها حاکیست دولت ترکیه قصد دارد نه تنها شهرداری‌های تحت کنترل ه.د.پ. را از این حزب بگیرد بلکه می‌خواهد یکبار دیگر ه.د.پ. را منحل نماید. اما در همین حال و جنگ ترکیه علیه پ.ک.ک در اقلیم با همکاری بارزانی و اقلیم، این هئیت در اقلیم کردستان مورد استقبال نماینده آن در اقلیم و چند مسئول حزبی اقلیم قرار گرفت. دولت ترکیه مدعی است ه.د.پ. با رای مردم به قدرت رسیده اما شهرداران وابسته به آن به جای ارائه خدمات به مردم شهرداری‌ها را به مرکز فعالیت‌های پ.ک.ک و جذب عضو تبدیل کرده است. همچنین نباید فراموش کرد که سزائی تمللی رئیس ه.د.پ. در حالی با بارزانی دیدار می‌کند که قبل از برگزاری همه‌پرسی غیرقانونی اقلیم کردستان برای استقلال علیه بارزانی از الفاظ بسیار زشت استفاده می‌کرد و او را تحقیر می‌نمود.

کوردهوال: جناب بینگول، هیئتی از ه.د.پ. به اقلیم کردستان سفر کرده و قرار است با سران اقلیم دیدار کند. ارزیابی شما از دیدار در این مرحله و شرایط حساس ترکیه چیست؟

نوزاد بینگول: اکنون ه.د.پ. در داخل ترکیه تحت فشار زیادی قرار دارد و این هیئت فکر می‌کند مسعود بارزانی کمی ‌در دولت ترکیه و نزد رجب طیب اردوغان نفوذ دارد و اگر چنین نفوذی وجود دارد، پس بارزانی می‌تواند میانجیگری کند؛ تا این حملات علیه ه.د.پ. متوقف شود. البته باید بگویم، مدتی قبل این مسئولان ه.د.پ. به ویژه سزائی تمللی حرف‌های زشتی علیه بارزانی می‌زدند اما امروز می‌بینیم به اقلیم کردستان رفته‌‎اند. محتمل‌ترین گزینه این است برای درخواست میانجیگری رفته باشد.

کوردهوال: احمد ترک سیاستمدار نزدیک به ه.د.پ گفته از همان آغاز مخالف جنگ خندق‌ها بودم. آیا این پیامی ‌از طرف ه.د.پ. علیه پ.ک.ک است؟

نوزاد بینگول: بله؛ اما فقط احمد ترک مخالف جنگ خندق‌ها نبود. بیشتر سیاستمداران ه.د.پ. مخالف آن بودند. آنها نمی‌خواستند این خشونت صورت بگیرد اما پ.ک.ک بر جنگ خندق‌ها اصرار کرد و خود را بر ه.د.پ. تحمیل نمود. حتی سیاستمداران اوپوزیسیون نیز مخالف بودند. افرادی مانند آلتان تان و در کل سیاستمداران کُرد مخالف جنگ پ.ک.ک در داخل شهرها بودند و اکنون شدت مخالفت با پ.ک.ک به حدی رسیده که بدون واهمه از تهدیدهای پ.ک.ک حرف خود را می‌زنند.

کوردهوال: مادران تعدادی از کودکان ربوده شده توسط پ.ک.ک در برابر دفتر ه.د.پ. در دیاربکر تحصن کرده‌اند و می‌گویند ه.د.پ. کودکان ما را به قندیل فرستاده و باید برگرداند. آیا این اقدامات پ.ک.ک، سخنان سلیمان سویلو وزیر کشور را تایید می‌کند که می‌گوید ه.د.پ. کودکان را به قندیل می‌فرستد؟

نوزاد بینگول: خود مسئولان ه.د.پ. این کار را نکرده‌اند. یعنی نمی‌توانند که نیرو برای پ.ک.ک جذب کنند. اما در مراکز و مراسم‌های آن به احتمال قوی افراد وابسته به پ.ک.ک کودکان را فریب می‌دهند و با وعده دادن آنها را فریب می‌دهند. یعنی اینها از طریق رابط‌های پ.ک.ک آشنا شده باشند اما نمی‌توان گفت خود ه.د.پ. این کار را کرده است چون جرات نمی‌کند. اعضا یا هواداران پ.ک.ک در مراسم‌ها و مراکز ه.د.پ. وجود دارند و این کار به احتمال قوی توسط آنها صورت گرفته است. اما در هر صورت ه.د.پ باید نسبت به این اتفاق و دلیل حضور افراد پ.ک.ک در مراکز خود توضیح بدهد.

کوردهوال:  در مورد کودکان و حضور آنها در میادین جنگ حرف زدیم. پژاک هم به عنوان شاخه پ.ک.ک کودکان کُرد ایران را فریب می‌دهد و می‌رباید و در ترکیه و سوریه به کشتن می‌دهد. چرا کودکان را از مدرسه به میدان جنگ می‌فرستد؟

نوزاد بینگول: پژاک خطری بزرگ است. پ.ک.ک نیز این سیاست را در ترکیه علیه کردها اجرا کرد و حتی تعدادی از جوانان کرد را در دانشگاها فریب داد و به عضویت در آورد اما همه کشته شدند. یعنی افرادی که می‌توانستند در آینده مسئول جامعه باشند را به کشتن داد. اکنون کردها برای مسئول شدن نیرو ندارند. پژاک خطرناک است چون آینده جامعه کرد ایران را هدف قرار داده است، لذا باید با آن مقابله شود. آنها با تکیه به خشونت، نظم طبیعی جامعه کرد را به هم زده‌اند. اما باید بدانند امروز با زور و اسلحه نمی‌توان مشکلی را حل کرد. فقط باید راه سیاسی در پیش گرفت. جنگ اشتباه است اما می‌بینیم پ.ک.ک و پژاک و دیگر شاخه‌های آن بر خشونت و جنگ تاکید می‌کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی