کردستان در تخیلات استعمار فرانسوی

کوردهوال/ خلاف آنچه در اذهان عموی رایج است، اداره خودگردان شمال سوریه دولتی برای مردم کُرد نیست بلکه مربوط است به افسانه سرایی فرانسوی در دوران بین دو جنگ جهانی. هدف ایجاد دولتی دست نشانده با کُردها بود یعنی معادل اسراییل بزرگی که برای یهودیان در نظر گرفته شده بود. این هدف استعماری با رییس جمهور سرکوزی، هولاند و مکرون دوباره فعال شد و تا پاکسازی قومی در مناطقی که برای سکنا دادن کُردها در نظر گرفته شده بود پیش رفت.

رئیس جمهور فرانسه فرانسوآ هولاند و وزیر دفاع وقت او ژان ایو لو دریان با حضور برنارد هانری لوی رد استقبال به عمل ُ مصر و لیبی در کاخ الیزه از هیئت نمایندگی ک ، سازماندهندۀ مصیبت تونس آوردند.

مأمور عالی رتبۀ دولت فرانسه در شامات، ژنرال مبارز شبه نظامی ۹۰۰هانری گورو به کمک ترکها از طایفۀ کرد برای سرکوب ناسیونالیستهای عرب در حلب و رقه استخدام می کند. این شبه نپامیان مردور به عنوان ژاندارم فرانسوی زیر پرچمی مبارزه خواهند کرد که بعدها به پرچم ارتش آزاد سوریه کنونی تبدیل می شود ( تلگراف ۵ ژانویه ۱۹۲۱) منبع : آرشیو ارتش نی روی زمینی فرانسه.

مردم کُرد هرگز رؤیای اتحاد نداشته اند به استثناء طرح شاهزاده رواندُز. در قرن نوزدهم، او از بینش ملت نزد آلمانها الهام می گرفت و در نتیجه مقدماً می خواست به زبان مشترکی دست یابد. امروز چندین زبان کُردی وجود دارد که تفاوت برجسته ای با یکدیگر دارند : کرمانجی، سورانی، زازاکی و گورانی.

بر اساس پرونده هایی که تا کنون بررسی نشده و روشنفکر لبنانی حسن حماده نیز در حال نگارش کتاب شگفت آوری درباره این موضوع می باشد، رییس شورای وزرای فرانسه لیون بلوم (Léon Blum) در سال ۱۹۳۶ با رییس آژانس یهودی شیم ویزمن (Chaim Weizmann) و بریتانیایی ها در مورد ایجاد دولت بزرگ اسراییل از فلسطین تا فرات گفتگو کرد که لبنان و سوریه را نیز در بر می گرفت که هر دو هنوز تحت قیومیت فرانسه بود. این طرح به دلیل مخالفت شدید مقام بلند پایه فرانسوی در شامات لو کنت دامین دو مرتل (le comte Damien de Martel) با شکست روبرو شد. فرانسه و احتمالاً انگلستان در آن دوران ایجاد یک دولت کُرد را در شرق فرات در نظر گرفته بودند.

۴ فوریه ۱۹۹۴، رئیس جمهور فرانسه فرانسوآ میتران یک هیئت کرد از اعضای پ.ک.ک را دریافت می کند.

مسئله کُرد برای رییس جمهور فرانسوآ میتران دوباره به اولویت ها تبدیل شد. در بحبوحه جنگ سرد همسر او دانیل Danielle به عنوان « مادر کُردهای [طایفه بارزانی]» نامیده می شود. روزهای ۱۴ و ۱۵ اکتبر ۱۹۸۹ دانیل همسر رییس جمهور فرانسه – مادر کُردها – در پاریس سمیناری زیر عنوان «کُردها : هویت فرهنگی. احترام به حقوق بشر» برگزار کرد. در سال ۱۹۹۲ او در بنیانگذاری یک دولت دست نشانده کُرد در منطقه عراق اشغالی توسط آنگلوساکسونها شرکت داشت.

۱۳ اکتبر ۲۰۱۴، فرانسوا هولاند روی پیشگاه در کاخ الیزه رجب طیب اردوغان را همراهی می کند. یک مهمان دیگر محطاطانه از در کوچک خارج می شود، او کرد طرفدار ترکیه صالح مسلم است.

در دوران ریاست جمهوری نیکلا سرکوزی، در سال ۲۰۱۱، آلن ژوپه (Alain Juppé) با ترکیه برای ایجاد یک کردستان تقلبی بر اساس یک منشور سرّی به توافق رسید. سوریه واکنشی نشان نداد. سپس، در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، رییس جمهور فرانسه فرانسوآ هولاند رسماً در کاخ الیزه با نخست وزیر ترکیه رجب طیب اردوغان و به شکل خصوصی با معاون رییس یگانهای مدافع خلق کُرد صالح مسلم دیدار کرد تا چگونگی تجزیه سوریه را تنظیم کنند. مبارزان کُرد با قطع نظر از ملیّت سوری بنای مبارزه برای تشکیل میهن متعلق به خودشان را آغاز کردند. سوریه فوراً پرداخت حقوق آنان را متوقف کرد.

در پایان نبرد کوبانی، فرانسوآ هولاند جبهه اش را تغییر داد و با پذیرائی از یک هیئت نمایندگی یگانهای مدافع خلق کرد که طرفدار ایالات متحده آمریکا نیز هستند در الیزه پشتیبانی خود از کردها را به نمایش گذاشت.

با وجود این، چند ماه بعد، رییس جمهور بارک اوباما به فرانسه هشدار داد. کُردستان تقلبی در پاریس نیست که بر اساس رؤیاهای استعماری قدیمی تعیین می شود بلکه فقط پنتاگون چنین حقی را دارا می باشد و بر اساس طرح قومی رامسفلد و سبرووسکی. فرانسوآ هولاند عقب نشینی کرد و یک هییت نمایندگی کُرد طرفدار ایالات متحده آمریکا از مبارزان عین العرب («کوبانی» به زبان کُردی) را پذیرفت. ترکیه به سهم خود تسلیم واشنگتن نشد. و این آغاز یک اختلاف دراز مدت بین اعضای پیمان آتلانتیک است. با توجه به این امر که تغییر جبهه فرانسه توافق ۳۱ اکتبر ۲۰۱۴ را نقض می کرد، سرویس های سرّی ترکیه به همکاری داعش سوء قصدهای ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ را سازماندهی کردند (مترجم : در این روز سه سوء قصد علیه فرانسه صورت می گیرد از جمله سوء قصد به سالن نمایش بتکلان در محله یازدهم پاریس جایی که بیش از ۱۵۰۰ نفر حضور داشتند و به دریای خون تبدیل شد و بیش از ۱۳۰ جوان فرانسوی جانشان را از دست دادند) و ۲۲ مارس علیه بلژیک که در کنار واشنگتن قرار گرفته بود . رییس جمهور ترکیه اردوغان بی هیچ ابهامی سوء قصدهای صورت گرفته علیه بلژیک را پیش بینی  کرده بود و روزنامه های او نیز آن را تأیید کردند. سرانجام، صالح مسلم خدمت سربازی برای کُردهای جوان را اجباری اعلام داشت و دیکتاتوری خودش را بنیانگذاری نمود، در حالی که آنکارا علیه او حکم بازداشت صادر کرد.

فرمان کردستان اجباری در شمال سوریه. این رونده از سوی قربانیان مسیحی آشوری منتشر شده و می باشد که نظامیان ایالات متحدۀ FDSحاکی از پاکسازی قومی بدست نیروهای دموکراتیک سوریه آمریکا آنها را متشکل کرده بودند.

در اکتبر ۲۰۱۵، پنتاگون نیروهای دموکراتیک سوریه را ایجاد کرد، یگانی متشکل از مزدوران کُرد ترکیه و سوریه، به انضمام عربها و مسیحیان به نحوی که در اجرای پاکسازی قومی رسمآً هیچ مسیولیتی را به عهده نداشته باشد. نیروهای دموکراتیک سوریه خانواده های عرب و مسیحی آشوری را اخراج کردند، و مبارزانی که از عراق و ترکیه آمده بودند در خانه ها و زمین های آنها سکنا گزیدند. اسقف اعظم کاتولیک سریانی در حسکه، آقای ژک بهنان هندو چندین بار تأیید کرده اند که رهبران کُردها از طرح پاکسازی قطعی مسیحیان «روژاوا» سخن گفته اند. نیروهای ویژه فرانسوی شاهد چنین جنایتی علیه بشریت بودند ولی واکنشی نشان ندادند. ۱۷ مارس ۲۰۱۶، خود مختاری «روژاوا» (کردستان تقلبی در سوریه) اعلام شد. از بیم نقطه اتصال بین پ.ک.ک و طایفه بارزانی در عراق که می توانست راه ایجاد کردستان بزرگ را هموار سازد، دولت عراق برای پ.ک.ک اسلحه فرستاد تا بارزانی ها را سرنگون کنند. پس از این رویدادها، تعدادی از رهبران هر دو طایفه کُرد مورد سوء قصد قرار گرفتند.

در پایان سال ۲۰۱۶، خروج جزیی ارتش روسیه همراه بود با آزاد سازی حلب بدست ارتش عرب سوریه که تغییر قطعی وضعیت جنگ را رقم زد. این رویدادها در ژانویه ۲۰۱۷ مصادف شد با ورود رییس جمهور دونالد ترامپ به کاخ سفید که برنامه انتخاباتی اش پایان استراتژی رامسفلد و سبرووسکی، پایان پشتیبانی گسترده از جهاد طلبان و خروج یگان های ایالات متحده آمریکا از سوریه را پیش بینی  کرده بود. فرانسه گسیل جوانهای مبارز آنارشیست را به مناطق کردنشین سوریه تسهیل کرد. این آنارشیستها به دفاع از آرمان کُردها باورداشتند در حالی که کُردها برای پیمان آتلانتیک مبارزه می کردند . در بازگشت بفرانسه آشکار شد که آنارشیستها به همان اندازه غیر قابل کنترل هستند که جوانان جهاد طلب فرانسوی.

بر این اساس، به گفته اطلاعات داخلی (DGSI) یکی از این مبارزین آنارشیست بر آن بود که یک بالگرد ژاندارمری را هنگام تخلیه فرودگاه نوتردام د لاندر (Notre-Dame-des- Landres) مورد اصابت قرار دهد .

در ژوین ۲۰۱۷، ترامپ رییس جمهور آمریکا برای آزاد سازی رقه پایتخت داعش اجازه داد عملیات مشترکی با ارتش عرب سوریه ( بفرماندهی رییس جمهور بشار اسد) و نیروهای دموکراتیک سوریه (یعنی مزدوران مسلح کُرد طرفدار ایالات متحده آمریکا) انجام شود. جنگ به پایان رسید، ولی نه فرانسه و نه آلمان چنین نگرشی نداشتند.

به تدریج یگانهای مدافع خلق کُرد از کنترل ایالات متحده آمریکا که با بی اعتنایی نسبت به آنها رفتار می کرد خارج شدند. سپس سازمان تروریستی به بازیچه ای در دست فرانسه تبدیل شد، همانگونه که اخوان المسلمین یک عروسک خیمه شب بازی در دست آلمان است.

این نقشه در آنادولی آژانسی در ژانویه ۲۰۱۹ منتشر شده است. ۹ پاییگاه نظامی فرانسه را نشان می دهد که ۸ پایگاه آن را رئیس جمهور امانوئل مکرون مستقر کرده است.

ترکیه در روزنامه رسمی خود آنادولو آژانسی نقشه پایگاه های نظامی فرانسه در روژاوا را منتشر کرد که در دوران ریاست جمهوری امانویل مکرون به ۹ پایگاه ارتقاء یافت. تا اینجا فقط از حضور پایگاه سیمان سازی گروه لافارژ مطلع بودیم. ترکیه می خواهد بگوید که خلاف بیانیه های رسمی و خلاف ایالات متحده آمریکا، فرانسه همچنان برای تجزیه سوریه می کوشد.

در فوریه ۲۰۱۸، سفیر فدراسیون روسیه در سازمان ملل متحد واسیلی نبنزیا آشکار کرد که کُردهای سوری ۱۲۰ نفر از رهبران داعش را مورد بخشایش قرار داده و در یگانهای مدافع خلق کُرد پذیرفته اند.

از سپتامبر ۲۰۱۸، رییس جمهور ترامپ خروج یگانهای ایالات متحده آمریکا از سراسر سوریه آماده کرد . رها کردن «روژاوا» مشروط است به قطع جاده ایران که می تواند از این سرزمین برای پیوستن به لبنان عبور کند. این موضوعی ست که رییس جمهور اردوغان بدان متعهد شده است. سربازان آمریکایی بر عملیات تخریب ساخت و سازهای دفاعی کُردها نظارت دارند. در ۱۶ سپتامبر توافقی بین روسیه، ترکیه و ایران به امضا رسیده است. در نتیجه پایان کُردستان تقلبی بسیار نزدیک است. وقتی نیروهای ترکیه ناگهان دولت خودمختار تقلبی را تصرف می کند و مردمی که به شکل غیر قانونی آن را اشغال کرده بودند می گریزند، فرانسه که شگفت زده از درک واقعه بازمانده نمی داند چه اتفاقی در شرف وقوع است.

کاملاً در متارکه از واقعیت، ژان ایو لو دریان با تکبر و اطمینان خاطر روی صحنه تلویزیون فرانس ۲ اطمینان می دهد که فرانسه بی هیچ خطری اهداف خود را در سوریه پی گیری می کند.

وزیر امور خارجه فانسه ژان ایو لو دریان مهمان روزنامه تلویزیونی فرانس ۲، در ۱۰ سپتامبر سعی می کند به فرانسویها درباره نتایج ورشکستگی اطمینان بدهد. او اطمینان می دهد که فرانسه وضعیت را کنترل می کند : جهاد طلبان زندانی در روژاوا آزاد نخواهند شد، در حالی که هیچ مؤسسه ای در محل حضور ندارد. او بیاناتش را ادامه می دهد و می گوید که رییس جمهور اردوغان مثل طبل تو خالی فرانسه را تهدید می کند. سرانجام، او از پاسخ به پرسشی که مربوط است به مأموریت ارتش فرانسه در محل و در آستانه فروپاشی اجتناب می کند.

اگر از سرنوشتی که منتظر جهاد طلبان زندانی بی اطلاعیم و به همین گونه از سرنوشت مردم غیر نظامی که این سرزمین را دزدیده بودند خبری در دست نداریم، از سرنوشت سربازان ۹ پایگاه نظامی فرانسه نیز گزارشی بدستمان نرسیده است. سربازان فرانسوی بین دو آتش به دام افتاده اند، بین ارتش ترکیه که رییس جمهور فرانسه فرانسوآ هولاند به آن خیانت کرد و یگانهای مدافع خلق کُرد که رییس جمهور مکرون آنها را رها کرده و دوباره از سوریه پی روی می کنند.

تی یری میسان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی