تبارشناسی مسئله  کُرد

کوردهوال/ جامعه بین الملل متفق القول به شکل پی در پی حمله نظامی به شمال سوریه را محکوم می کنند و در فقدان قدرت شاهد فرار ده ها هزار کُرد از مقابل ارتش ترکیه هستند. با وجود این هیچکس مداخله نمی کند، با توجه به این امر که شاید کشتار یگانه راه حل ممکن برای برقراری صلح باشد، به دلیل وضعیت پیچیده ای که فرانسه به وجود آورده و به همین گونه به دلیل ارتکاب به جنایت علیه بشریت از سوی مبارزان و شبه نظامیان کُرد.

همه جنگها مستلزم فرآیند ساده سازی هستند: دو جبهه در صحنه نبرد حضور دارند و هر یک باید جبهه خودش را انتخاب کند. در خاورمیانه، جایی که به شکل باور نکردنی انبوهی از گروه ها و ایدیولوژیهای مختلف دیده می شود، این فرآیند به شکل خاصی هولناک است زیرا تقسیم بندی صفحه شطرنج به دو گروه اجازه نمی دهد که تعدد جبهه ها و ایدیولوژیها را ببینیم. علاوه بر این، گاهی گروهی در اتحاد با گروه دیگری قرار می گیرد در حالی که از دیدگاه ایدیولوژیک همخوان نیستند.

وقتی جنگی به پایان خود می رسد، هر یک سعی در پاک کردن آثار جرمی دارند که خواسته یا ناخواسته مرتکب شده اند و گاهی هم پیمانان دست و پا گیری را که می خواهند فراموش کنند از بین می برند. در نتیجه بسیاری سعی می کنند گذشته را بر اساس نقش خوبی که می خواهند از خود به نمایش بگذارند بازسازی می کنند. این موضوع دقیقاً همان چیزی ست که ما در عملیات نظامی ترکیه «چشمه صلح» در مرز سوریه شاهد آن هستیم که به واکنش های ناباورانه ای نیز انجامیده است.

برای درک رویدادی که در شرف وقوع است، کافی نیست بدانیم که همه دروغ می گویند.

بلکه آن چیزی را که هر یک پنهان می کنند باید کشف کنیم و آن را بپذیریم حتا وقتی که کشف می کنیم که آنانی که تا کنون ستایش می کردیم در واقع بدکاره بوده اند.

تبار شناسی مسئله

اگر به ارتباطات اروپاییها باور داشته باشیم، می توانیم فکر کنیم که ترکها می خواهند کُردها را قتل عام کنند که فاضلان اروپایی با وجود بی اعتنایی ایالات متحده در صدد نجات آنان برآمده اند. ولی هیچ یک از این چهار قدرت آن نقشی را که به آنها نسبت می دهند بازی نمی کنند.

ابتدا بایسته است که وضعیت رویدادهای کنونی را در زمینه عمومی «جنگ علیه سوریه» مشخص کنیم که فقط نبردی است در متن کلی «بازسازی خاورمیانه بزرگ» بگونه ای که جنگ سوریه فقط یکی از مراحل آن را تشکیل می دهد. ارتش ایالات متحده آمریکا نیز مأموریت دارد که ساختارهای دولتی در این دومین بخش از جهان را حذف کند تا هیچ نیرویی نتواند در مقابل این تقسیم کار جدید پایداری کند. ارتش ایالات متحده آمریکا این طرح را ابتدا در «خاورمیانه بزرگ» به اجرا گذاشت.

پیش بینی  شده بود که پس از افغانستان و عراق، سوریه در سال ۲۰۰۳ تخریب شود(Syrian Accountability Act)، ولی رویدادهای مختلف این عملیات را به سال ۲۰۱۱ موکول کرد. طرح حمله با در نظر گرفتن تجربه استعمار بریتانیایی در این منطقه سازماندهی شده بود. لندن توصیه کرده بود که دولتها را کاملاً از بین نبرند و دولت حداقلی در عراق باقی بگذارند و به همین گونه دولتهای دست نشانده را برای اداره زندگی روزمره مردم حفظ کنند. با نمونه برداری از «شورش بزرگ عرب» در دوران لورانس عربی که در سال ۱۹۱۵ سازماندهی کردند، باید «بهار عرب» به راه می انداختند و قدرت را به گروه اخوان المسلمین واگذار می کردند و نه به گروه وهابی ها . ابتدا رژیمهای طرفدار غرب را سرنگون کردند، تونس و مصر، سپس به لیبی و سوریه حمله کردند.

ابتدا، ترکیه عضو ناتو از جنگ علیه لیبی که نخستین مشتری او بود امتناع کرد و علیه سوریه نیز وارد جنگ نشد زیرا با این کشور بازار مشترک ایجاد کرده بود. وزیر امور خارجه فرانسه “آلن ژوپه” طرحی به ذهنش رسیده بود و می خواست با یک سنگ دو نشان را بزند. او به همکار ترک خود “احمد داووداوغلو” پیشنهاد کرد که به ازای ورود ترکیه به جنگ علیه لیبی و سوریه بطور کلی مسئله  کُرد را حل کند. هر دو به شکل سرّی منشوری را امضا کردند که در آن ایجاد کردستان پیش بینی شده بود ولی نه در سرزمینهای کردنشین ترکیه بلکه در سرزمینهای آرامی و عرب سوریه. ترکیه که مناسبات خیلی خوبی با دولت اقلیمی کردستان عراق دارد، می خواست کردستان دومی نیز ایجاد کند تا بر این اساس به جریان استقلال طلب کُرد در خاک خودش خاتمه دهد. فرانسه که در سال ۱۹۱۱ طایفه های کُرد را برای سرکوب ناسیونالیستهای عرب به خدمت گرفته بود، می خواست یک کردستان تابع خودش در منطقه ایجاد کند همانگونه که بریتانیایی ها موفق شده بودند اشغالگر یهودی در فلسطین به وجود بیاورند. فرانسویها و ترکها پشتیبانی اسراییلی ها را بدست آوردند که پیشتر کردستان عراق را با طایفه بارزانی که رسماً عضو موساد بود کنترل می کردند.

رنگ قهوه ای روشن : کردستان ترسیم شده توسط کمیسیون کینگ کرین Comission King-Crane، رییس جمهور آمریکا وودرو ویلسون آن در سال ۱۹۲۰ تأیید و در کنفرانس سور Sèvres به تصویب رسید. توضیح رنگها : آبی روشن قطعه ای که زیر قیومیت فرانسه در سال ۱۹۲۰ قرار داشت و ترکها آن را پس گرفتند. قهوه ای : قطعه ای که زیر قیومیت بریتانیا در سال ۱۹۲۰ بود و ناسیونالیستهای ترک آن را پس گرفتند سبز: قطعه ای که در سال ۱۹۲۰ به ارمنستان واگذار شده بود که ترکهای ناسیونالیست آن را پس گرفتند

کُردها مردمان کوچ نشین هستند (این مفهوم دقیق «کُرد» است) که در دره فرات در عراق، در سوریه و در ترکیه کنونی جابجا می شدند. کُردها نه به شکل قبیله ای بلکه به شکل طایفه ای سازمان یافته اند و برای شجاعتشان شهرت دارند، چندین سلسله در جهان عرب و ایرانی به وجود آوردند و فرمانروایی کردند (از جمله صلاح الدین) و به عنوان خدمه مکمل در ارتشهای مختلف خدمت کرده اند. در آغاز قرن بیستم، برخی از آنان در ارتش عثمانی برای کشتار مردم غیر مسلمان ترکیه به ویژه برای قتل عام ارامنه به خدمت گرفته شدند. به همین مناسبت برخی از آنان در آناتولی شهر نشین شدند در حالی که دیگران کوچ نشین باقی ماندند. در پایان نخستین جنگ جهانی، رییس جمهور ایالات متحده وودرو ویلسون با بکار بستن پاراگراف ۱۲ از ۱۴ نقطه ( اهداف جنگ) یک کردستان روی ویرانه های امپراتوری عثمانی به وجود آورد. برای تعیین سر حدات، ویلسون کمیسیون کینگ کرین را به محل فرستاد، در این دوران کُردها قتل عام ارامنه را ادامه می دادند. کارشناسان منطقه ای را در آناتولی تعیین کردند و به ویلسون در مورد نتایج ویرانگر گسترش بیشتر یا جابجایی این منطقه هشدار دادند. ولی امپراتوری عثمانی بدست مصطفی کمال از داخل سرنگون و جمهوری اعلام کرده بود و از دست دادن بخشی از سرزمینی که طرح ویلسون تحمیل کرده بود مورد قبول او واقع نشد. بطور مشخص، آفتاب کردستان طلوع نکرد.

در کوران یک قرن، کردهای ترکیه سعی کردند در ترکیه شکاف به وجود بیاورند. در سالهای ۸۰، مارکسیست-لنینیستهای حزب کارگران کردستان PKK یک جنگ داخلی واقعی علیه آنکارا براه انداختند که شدیداً سرکوب شد. بسیاری از شورشیان کُرد به شمال سوریه پناهنده شدند. وقتی رهبرشان عبدالله اوجالان بدست مأموران اسراییلی بازداشت و سپس به ترکیه تحویل داده شد، مبارزه مسلحانه را متوقف کردند. در پایان جنگ سرد، PKK که از این پس از سوی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی تأمین مالی نمی شد، به مکانی برای نفوذ سازمان سیا تبدیل شد و تحول یافت. PKK نظریه مارکسیسم را رها کرد و به آنارشیسم روی آورد، و در عین حال از مبارزه علیه امپریالیسم صرفنظر کرد و کاملاً بر عکس به خدمت ناتو درآمد. پیمان آتلانتیک به شکل گسترده از عملیات تروریستی کُردها برای مهار حرکات رانشی ترکیه که یکی از اعضای خودش می باشد استفاده کرد.

علاوه بر این، در سال ۱۹۹۱ جامعه بین الملل علیه عراق که کویت را تصرف کرده بود اعلام جنگ کرد. در پایان این جنگ، غربی ها مخالفان شیعه و کُرد را به شورش علیه رژیم سنی رییس جمهور عراق صدام حسین تشویق کردند. و بر این اساس، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا موجب مرگ ۲۰۰۰۰۰ نفر شدند، ولی منطقه ای از کشور را اشغال نموده و ورود ارتش عراق را بدانجا ممنوع اعلام کردند. مردم ساکن آنجا را بیرون راندند و گروه های کُرد عراقی را جایگزین کردند. همین منطقه بود که پس از جنگ ۲۰۰۳ به عراق بازگردانده و تبدیل شد به کردستان عراق پیرامون طایفه بارزانی.

نقشه مرکز فرماندهی طراحی شده توسط رامسفلد/سبرووسکی برای «تشکیل مجدد خاومیانه بزرگ»

در آغاز جنگ علیه سوریه، رییس جمهور سوریه بشار اسد به پناهندگان سیاسی کُرد و فرزندانشان ملیت سوری اهداء کرد. آنان نیز فوراً برای دفاع از شمال کشور در مقابله با جهاد طلبان خارجی به خدمت دمشق درآمدند. ولی ناتو PKK را بیدار کرد و آنان را برای بسیج کردهای سوریه و عراق به هدف ایجاد کردستان بزرگ گسیل کرد، یعنی به همان شکلی که پنتاگون از سال ۲۰۰۱ پیش بینی  کرده بود و با نقشه جفرافیایی از سوی مرکز فرماندهی به ثبت رسیده و سرهنگ رالف پیترز آن را در سال ۲۰۰۵ منتشر کرده بود.

نقشه جغرافیایی «تغییر شکل خاورمیانه بزرگ» تصحیح شده پس از شکست نخستین جنگ علیه سوریه

این طرح (به هدف تجزیه منطقه بر اساس قومیت ها) با طرح رییس جمهور ویلسون در سال ۱۹۱۹ به هیچ وجه تطبیق نمی کرد (که حقوق کُردها را به رسمیت می شناخت)، با طرح فرانسوی ها نیز تطبیق نمی کرد (پاداشی برای مزدوران مسلح). این طرح برای آنان خیلی وسیع بود و امیدی به کنترل آن نداشتند. ولی اسراییلی ها را می فریفتند تا بدین وسیله سوریه را از پشت کنترل کنند. با وجود این برایشان آشکار شد که تحقق چنین طرحی امکان پذیر نیست. USIP یک انستیتو «پنج چشم» وابسته به پنتاگون برای تغییر آن پیشنهاد داد. کردستان بزرگ به نفع ایجاد استان سُنی عراق تنزل خواهد یافت و به یک سازمان جهاد طلب واگذار خواهد شد : یعنی داعش آینده.

کُردهای یگان های مدافع خلق YPG، شاخه سوری PKK  سعی کردند به کمک نیروهای آمریکایی در مناطق کردنشین سوریه دولت نوینی به وجود بیاورند. پنتاگون از آنها برای مهار جهاد طلبان در منطقه ای که به آنها اختصاص داده شده بود استفاده کردند. بین یگانهای مدافع خلق و داعش هرگز اختلاف خدا شناسانه یا ایدیولوژیک روی نداده است. آنها فقط برای تقسیم منطقه روی ویرانه های عراق و سوریه با هم در رقابت بوده اند. از سوی دیگر وقتی امارات داعش فروپاشید، یگان های مدافع خلق کُرد به جهاد طلبان کمک کردند که با عبور از «کردستان» آنان به نیروهای القاعده در ادلب بپیوندند.

کردهای عراقی طایفه بارزانی به سهم خودشان مستقیماً با داعش در فتح عراق شرکت کردند. به گفته PKK پسر رییس و فرمانده اطلاعاتی دولت اقلیم کُردستان عراق، منصور بارزانی در گردهمآیی سرّی سازمان سیا در عمان ۱ ژوین ۲۰۱۴ شرکت داشت و این عملیات را طرح ریزی کرد . بارزانی ها علیه داعش نجنگیدند و فقط به حفظ رعایت احترام به مرزهایشان بسنده کردند و آنها را برای رویارویی علیه سنی ها فرستادند.

فاجعه بار تر از همه این است که [بارزانی ها] داعشی ها را رها کردند تا کُردهای غیر مسلمان، یزدانیان را در نبرد شنگال به بردگی بکشند. آنانی که نجات یافتند، با مداخله PKK و یگانهای مدافع خلق کردستان سوری بود که به محل واقعه به فوریت فرستاده شده بودند.

۲۷ نوامبر ۲۰۱۷، بارزانی ها – با یگانه پشتیبانی از سوی اسراییل – رفراندوم خودمختاری کردستان عراق را سازماندهی کرد که با وجود تقلب آشکار آن را باختند. جهان عرب در شب رأی با شگفتی موج عظیمی از پرچم های اسراییل را در اربیل مشاهده کردند. به گزارش مجله اسراییل-کُرد، نخست وزیر اسراییل بنیامین نتانیاهو متعهد شده بود ۲۰۰۰۰۰ کُرد اسراییلی را منتقل کند تا در صورت پیروزی رفراندوم از دولت جدید پشتیبانی کنند.

برای بهره مندی از حق خودمختاری، بیش از همه می بایستی ملت متحدی وجود داشته باشد، یعنی ساز و کاری که هرگز برای کُردها وجود نداشته است. سپس باید در سرزمینی سکونت داشته باشد که در آنجا در اکثریت باشد، این شرط نیز برای کُردها در آناتولی از دوران قتل عام ارمنیان وجود نداشته، به همین گونه در شمال عراق از دوران پاکسازی قومی در منطقه پرواز ممنوع در دوران پسا «طوفان صحرا »، و سرانجام در شمال شرقی سوریه از وقتی که آشوری های مسیحی و عرب ها را بیرون راندند. امروز به رسمیت شناختن چنین حقوقی [برای خود مختاری کردستان] به معنای تأیید جنایت علیه بشریت است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی