مسئول سازمان انرژی و محیط زیست اقلیم کردستان اعلام کرد که پالایشگاه های غیرقانونی در شهرهای اقلیم و به ویژه دهوک، عامل آلودگی هوا است و سازمان ناسا شهر دهوک را به عنوان یکی از آلوده ترین شهرهای جهان معرفی کرده است.

به گزارش کوردهوال، در حالی که چند ماه پیش سخنگوی سازمان حفظ و بهبود محیط زیست اقلیم کردستان اعلام کرد که شهرهای اربیل و بغداد به عنوان دارنده آلوده ترین هوا در کشور عراق،معرفی شده اند و فعالیت پالایشگاه های غیرقانونی متعلق به احزاب سیاسی عامل اصلی این آلودگی اعلام شد، این معضل همچنان ادامه داشته و کاروان عبدالخالق مسئول سازمان انرژی و محیط زیست اقلیم، با شرکت در یکی از برنامه های شبکه تلویزیونی روداو، اعلام کرد که شهر دهوک نیز از سوی سازمان ناسا به عنوان یکی از آلوده ترین شهرهای جهان از نظر آلودگی هوا معرفی شده است.

وی افزود که وجود ۵۲ پالایشگاه در اطراف دهوک که از ۱۳ سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده اند عامل اصلی آلودگی هوای این شهر است زیرا جهت وزش باد از شمال غربی دهوک بوده و دود و آلودگی پالایشگاه ها را به سمت شهر هدایت می کند.

محمد طاهر مسئول سازمان حفاظت محیط زیست دهوک نیز در گفتگو با روداو اعلام کرده تاکنون با چندین پالایشگاه غیرقانونی به صورت قانونی برخورد شده و بیش از ۸ الی ۱۶ میلیون دینار جریمه شده اند، اما این معضل هنوز ادامه دارد و از مجموع پالایشگاه های دهوک فقط یک پالایشگاه دارای مجوز قانونی بوده و بر اساس استاندارد های لازم ساخته شده است.

همچنین ماجد سید صالح نماینده استاندار دهوک نیز اعلام کرده که کاربری زمین های مورد استفاده پالایشگاه های غیرقانونی از سوی مالکین آنان به صورت غیرقانونی تغییر یافته و پرونده های آنان با شکایت مراجع ذی ربط در دادگاه است، اما فعالیت آنان علیرغم سطح بالای آلایندگی هنوز ادامه دارد.

این در حالی است که شهر اربیل نیز هنوز با همین معضل روبرو بوده و  پیشتر  دلیر حسین عضو شورای استانی اربیل در این خصوص به سایت خبری اس. ان. ان، گفته بود که کمیسیون های بهداشت، منابع طبیعی، دارایی و کشاورزی در شورای استانی به صورت رسمی خواستار توقف فعالیت پالایشگاه های غیرقانونی در اطراف اربیل شده، اما به دلیل اینکه پالایشگاه های مذکور وابسته به احزاب اقلیم هستند و برخی مقامات احزاب از فعالیت آن ها منتفع بوده و از آن حمایت می کنند، به این درخواست توجهی نشده و شورا موفق به ممانعت از فعالیت پالایشگاه ها نشده است.

وی خاطر نشان ساخت که پیشتر هیئت دولت و وزارت امور داخلی اقلیم نیز فرمان تعطیلی این پالایشگاه ها را صادر کرده اند، اما این فرمان نیز تاکنون اجرایی نشده و فعالیت پالایشگاه ها علیرغم تمامی تبعات زیان بار آنان ادامه دارد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی