احمد عسکری عضو شورای استانی کرکوک در اظهاراتی گفت؛ تصمیم مجلس عراق برای انحلال شوراهای استانی بر جایگاه و وزن سیاسی کردها در این استان تبعات منفی دارد.

کوردهوال/ مجلس نمایندگان عراق در نشست دوشنبه ۶ آبان ماه ۱۳۹۸ به ریاست محمد الحلبوسی در راستای رسیدگی به مطالبات تظاهرکنندگان تصمیم به انحلال شورای استان‌ها و شهرستان‌ها به استثنای اقلیم کردستان گرفت. بر اساس این مصوبه مسئولیت اجرای امور مالی و اداری شهرها به استانداران سراسر عراق واگذار و صلاحیت نظارت بر امور استانداران نیز به مجلس عراق محول شد.

در این میان انحلال شورای استانی کرکوک به عنوان بخشی از مناطق مورد مناقشه به دلیل وضعیت ویژه آن و اختلافات میان اربیل و بغداد و همچنین کردها، اعراب و ترکمان ها بر سر نحوه اداره استان و در این میان مدیریت کرکوک از سوی راکان الجبوری سرپرست استانداری، موجب ایجاد نگرانی نزد کردها شده است. 

احمد عسکری عضو کُرد شورای استانی کرکوک درباره تصمیم مجلس نمایندگان عراق برای انحلال شوراهای استانی، گفت: به عنوان یکی از اعضای شورای استانی کرکوک که مدت مدیدی است عضو این شورا هستم خواستار و امیدوار به تغییر در این شوراها از طریق برگزاری انتخابات و  روی کار آمدن نیروهای جدید برای نمایندگی مردم بودم، اما درباره تصمیم اخیر مجلس نمایدگان عراق برای انحلال شوراهای استانی باید بگویم که  این تصمیم عجولانه و مبهم است. قبل از هر چیز باید اشاره کنم که تغییر و اصلاح قانون با تصویب قانون جدید و اجرایی کردن آن ممکن است نه با تصویب صرف پارلمان. قانون شوراهای استانی بر اساس قانون اساسی کشور مصوب شده است و اصلاح و تغییر آن و یا اعلام عدم پایبندی به آن نیز نیازمند تغییر قانون اساسی بود.

عسکری درباره واگذار شدن مسئولیت اجرای امور مالی و اداری شهرها به استانداران سراسر عراق و محول کردن صلاحیت نظارت بر امور استانداران به مجلس عراق، گفت: بدون شک مجلس و نمایندگان استان ها در مجلس، همچون نمایندگان شورهای استانی قادر به پیگیری موضوعات و مسائل استان ها نیستند، زیرا اعضای شورهای استانی به صورت روزانه در محل شورا حضور دارند و پیگیر مسائل و امور جاری هستند، اما نمایندگان مجلس به امورات مربوط به قانونگذاری و نظارت مشغول هستند و قادر به انجام وظایف مربوط به شوراهای استانی نیستند و چنین کاری هم در قانون برای آن ها تعریف نشده است. شمار نمایندگان استان ها در مجلس نسبت به اعضای شوراهای استانی اندک است و محول کردن وظایف شوراهای استانی به نمایدگان مجلس کار آن ها را سنگین تر و رسیدگی به آن ها را دشوار و ناممکن می کند.

وی در ادامه افزود؛ وضعیت به سمت و سویی رفته است که هر حزب و جریان سیاسی به دنبال تامین منافع حزبی و ثروت اندوزی و تاراج بیشتر سرمایه های عراق است. سناریوهای مختلفی برای این کشور در جریان است و لغو سیستم حاکمیتی غیرمتمرکز یکی از آن ها است و باید منتظر تحولات و روند تغییرات طی هفته ها و ماه های آینده بود تا ببینیم در نهایت چه سناریویی موفق و اجرایی می شود و کدام یک شکست خواهد خورد.

از ۱۶ اکتبر ۲۰۱۷ استانداری کرکوک از سوی راکان الجبوری که وابسته به اعراب است سرپرستی می شود و کردها از اداره استان و تامین امنیت آن کنار گذاشته شدند، امید کردها به شورای استانی بود که اکثریت کرسی های آن را در دست داشتند و به دنبال تعیین استاندار کُرد بودند که با انحلال شوراهای استانی این امکان نیز از کردها گرفته شد. احمد عسکری عضو شورای استانی کرکوک درباره تاثیرات این انحلال بر جایگاه و وزن سیاسی کردها در استان گفت: آن چه برای کردها در اداره استان و تاثیرگذاری بر تحولات و تصمیمات استانی باقی مانده بود، شورای استانی و فراکسیون برادری بود که در این نهاد انتخابی اکثریت کرسی ها را در دست داشت. کردها در هیچ یک از نهادهای دولتی اداره امور را در دست ندارند و وزن و جایگاه  پیشین را از دست داده اند. تنها امید ما شورای استانی بود که آن هم با تصمیم مجلس عراق منحل شد. هم اکنون کُردها هیچ نقشی در تصمیم گیری و اداره استان کرکوک ندارند و به طور کامل به حاشیه رانده شدند. در نهایت همگی باید منتظر روند تحولات عراق و نتایج آن باشیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی