ترکیه مخالفت آشکار خود را با پروژۀ مذاکرات صلح گروه های کرد سوری به ابتکار ایالات متحده آغاز کرده است. این امر احتمال شکست را برای تلاش های ایالات متحده در راستای دو هدف که ثابت شده مانع الجمع هستند افزایش داده است. این دو هدف عبارتند از ادامۀ شراکت با کردها و ترمیم روابط با ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو که در سایۀ هدف نخست به تیرگی گراییده است.

مذاکرات میان شورای میهنی کردهای سوریه (ENKS)، سازمان فراگیر احزاب کردی اپوزیسیون سوریه که با معارضان سوری مستقر در استانبول در ارتباطند، با حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (PYD)، که بخشی از ساختار مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه و شاخه سوری پ‌ک‌ک است، ماه گذشته آغاز شد.

ویلیام روئبوک فرستادۀ وزارت دفاع ایالات متحده در سوریه میان طرف ها میانجی گری می کند.

تلاش های سابق برای اتحاد این گروه ها با پیشگامی مسعود بارزانی، عموی نچیروان بارزانی و رهبر حزب دموکرات کردستان (پارتی) صورت می گرفت. این تلاش ها به دلایل متعدد شکست خوردند. مقاومت و مخالفت ترکیه که به واسطۀ نفوذش در پارتی و ENKS بر مذاکرات اثر می گذاشت، یکی از این دلایل بود.

ترکیه تحکیم دستاوردهای کردها را در شمال سوریه تهدیدی وجودی علیه خود می داند که ممکن است باعث تشویق ۱۴ میلیون کرد این کشور به جدایی طلبی شود. آخرین دور گفتگوها اکتبر گذشته توسط مظلوم کوبانی فرماندۀ ارتش دموکراتیک سوریه کلید خورد. این گروه در کمک به ائتلاف بین المللی ضد دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به رهبری ایالات متحده در شکست خلافت خودخواندۀ این گروه در سوریه نقشی اساسی داشت.

ایالات متحده نیز به نوبۀ خود به کوبانی فشار می آورد که ارتش دموکراتیک و همۀ ساختارهای امنیتی و مدنی را از کادرهای PKK که پس از خروج ارتش سوریه از شمال و شرق سوریه در سال ۲۰۱۲ برای سازمان دهی به منطقه آمدند، پاک سازی کند.

در تیم سوریۀ وزارت دفاع ایالات متحده زمزمه هایی هست که «مدل منبج» در سراسر شمال و شمال شرقی سوریه تکرار شود. در شهر مختلط کرد و عرب نشین منبج، تنها شهر تحت کنترل ارتش دموکراتیک در غرب رودخانۀ فرات، ده ها کادر اداری و نظامی PKK در راستای خواست ترکیه برکنار شدند. البته ترکیه هیچ گاه نپذیرفت که این درخواست به طور کامل عملی شده است.

توافق با ENKS و دیگر احزاب کردی سوریه استدلال ترکیه را مبنی بر این که مدیریت خودگردان یک «حکومت تروریستی PKK» است، تضعیف می کند. علاوه بر این، چنین توافقی به مخالفت های ترکیه با شراکت ایالات متحده و ارتش دموکراتیک پایان خواهد داد و شمال و شرق ترکیه را در برابر حملات بیشتر ترکیه و البته خیانت های بیشتر ایالات متحده مصون خواهد کرد.

در عین حال، این توافق باعث خواهد شد فشار ترکیه بر بارزانی ها برای محدود کردن دسترسی از طریق گذرگاه مرزی فیش خابور کاهش یابد. این گذرگاه تنها گذرگاه مرزی است که کمک های بشر دوستانه از طریق آن وارد شمال سوریه می شود.

از منظر PKK این سناریو می تواند ترکیه را به ادامۀ مذاکرات صلح با عبدالله اوجالان رهبر زندانی آنها و موافقت با آتش بس وادار کند و به این ترتیب به نیروهای PKK مجال دهد در مقابل حملات پهپادی گستردۀ ارتش این کشور نفسی تازه کنند.

ناظران خارجی مدعی هستند یک دلیل دیگر که آمریکا می خواهد وضعیت کردهای سوریه و عراق بهبود یابد، دلیلی که به اندازۀ دلایل قبلی نوع دوستانه نیست، این است که حضور نظامی خود را در مناطق کردنشین، به عنوان بدیلی برای سایر مناطق عراق، تقویت کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی