یکی از پایگاه‌ های خبری – تحلیلی اقلیم کردستان در گزارشی، پشت پرده‌ ۱ میلیارد دلار درآمد نفتی اقلیم کردستان که‌ در یکی از بانک های لبنان مسدود شده‌ است و همچنین شبکه‌ ای از افراد که‌ در پرونده‌ نفتی با رهبران سیاسی اقلیم کردستان فعالیت می کنند را آشکار ساخت.

به‌ گزارش کوردهوال، سایت خبری – تحلیلی “دره‌ومیدیا” در گزارشی از مسدود شدن مبلغ ۱ میلیارد دلار نفتی اقلیم کردستان عراق در بانک “البحر المتوسط” لبنان خبر داد.

مبلغ فوق به‌ حساب شخصی با نام “مرتضی لاخانی” واریز شده‌ و به‌ دلیل ابهام در منبع آن، مسدود شده‌ است.

در این گزارش با اشاره‌ به‌ یکی از خبرهای خبرگزاری رویترز آمده‌ است: مرتضی لاخانی پس از شکست در اقامه‌ دعوا در یکی از دادگاه‌ های لبنان، در یکی از دادگاه‌ های آمریکا از بانک “البحر المتوسط” به‌ دلیل مسدود کردن ۱ میلیارد دلار که‌ در حساب شخصی وی بوده‌ است، شکایت کرده‌ است.

مرتضی لاخانی این گونه‌ معرفی شده‌ است: لاخانی بازرگانی کانادایی با اصالت پاکستانی است و از سال ۲۰۰۰ به‌ عنوان نماینده‌ یک شرکت انگلیسی – سویسی در بغداد فعالیت کرده‌ و پس از آن از سوی آشتی هورامی وزیر سابق منابع طبیعی اقلیم کردستان برای همکاری به‌ اقلیم دعوت و در حوزه‌ نفتی اقلیم کردستان شروع به‌ همکاری می کند و پس از آن که‌ سودهای کلانی عاید شرکت های نفتی فعال در اقلیم کردستان می شود، مرتضی لاخانی مسئول یافتن نفت کش هایی می شود که‌ حاضر به‌ انتقال نفت اقلیم کردستان از بندر جیحان ترکیه هستند.

بر اساس این گزارش، لاخانی دارای یک باب واحد مسکونی در اربیل می باشد و از شخصیت های نزدیک آشتی هورامی است و با خانواده‌ بارزانی در چندین فعالیت تجاری ویژه‌، شریک است.

در ادامه‌ به‌ نقل از لاخانی آمده‌ است که‌ حقوق ماهیانه‌ پرداختی به‌ وی از سوی دولت اقلیم کردستان ۱ میلیون دلار بوده‌ است، اما پس از سال ۲۰۱۵ و به‌ دلیل بحران اقتصادی، اقلیم کردستان پرداختی ماهیانه‌ وی را به‌ ۲۵۰ هزار دلار کاهش داده‌، اما هم اکنون ۱ میلیارد دلار در حساب وی در بانک “البحر المتوسط” است.

در ادامه‌ گزارش به‌ نقل از یکی از رهبران اپوزیسیون لبنان و بدون اشاره‌ به‌ نام و وابستگی  سیاسی وی، آمده‌ است که‌ ۱ میلیارد دلار مسدود شده‌ در بانک “البحر المتوسط” متعلق به‌ خانواده‌ بارزانی است و شخصی که‌ از بانک مذکور به‌ دلیل مسدود شدن مبلغ مذکور، شکایت کرده‌ است “ریموند رحمه‌” می باشد. یک بازرگان لبنانی که وی نیز همچون لاخانی با رهبران اقلیم کردستان همکاری می کند.

وی در شرکت مخابراتی کورک تیلیکوم سهامدار است و این شرکت که‌ متعلق به‌ سیروان بارزانی برادرزاده‌ مسعود بارزانی از رهبران حزب دمکرات کردستان (پارتی) است، ده‌ ها میلیون دلار را به‌ ریموند رحمه‌ پرداخت کرده‌ است.

در پایان گزارش آمده‌ است که‌ افراد مورد اشاره‌ و شخصیت هایی دیگر در صحنه‌ و شناخته‌ شده‌، همگی شبکه‌ ای را تشکیل می دهند که‌ برای رهبران اقلیم کردستان در موضوع مسدود شدن ۱ میلیارد دلار نفتی در لبنان کار می کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی