استاد بازنشسته فلسفه سیاسی دانشگاه تولوز، در مصاحبه با کوردهوال از نیت خطرناک آمریکا و غرب پرده برداشت و تاکید کرد که آمریکا در پی احیای مجدد داعش در سوریه و عراق است و ترکیه به عنوان عضو ناتو در پی بهره‌برداری از این فرصت برای تضعیف و تجزیه سوریه می‌باشد.

آمریکایی‌ها به صورت کامل از سوریه خارج نشده‌اند و هنوز نیروهای این کشور در کنار منابع نفتی سوریه هستند. از سوی دیگر، مناطقی که ترکیه مورد هجوم قرار داده است در مجاورت ادلب قرار دارند و به همین دلیل بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند آمریکا به دنبال احیای داعش است. شما چقدر این تحلیل را درست می‌دانید؟

دورتیگیه: این یک احتمال قوی است. آمریکا و بریتانیا تلاش می‌کنند هم در سوریه هم در عراق گروه‌های تندور باز هم ظهور کنند. چون هر چه منطقه بیشتر آشوب زده باشد به همان میزان منافع آنها بهتر تامین می‌شود. ترکیه نیز از فضای یاد شده برای منافع آنها  بهره‌برداری می‌کند. هم غرب هم ترکیه می‌خواهند دولت مرکزی سوریه ضعیف باشد، حاکمیت و اقتدار نداشته باشد تا آنها بتوانند به راحتی با اشغال بخش‌هایی از خاک آن به اهداف خود برسند و ترکیه نیز از ضعف حکومت مرکزی استفاده می‌کند تا مانع فعالیت کردها گردد. هر چه دولت‌های عراق و سوریه ضعیف‌تر باشند به همان میزان آمریکا و بعضی کشورهای غربی تلاش می‌کنند با ایجاد گروه‌های تندرو جای پای  خود را باز کنند.

 از طرفی می‌دانیم گروه‌های کرد در شمال سوریه مورد حمایت نتانیاهو هستند و اسرائیل دوست ندارد آنها ضعیف شوند چون راهی برای افزایش نفوذ اسرائیل هستند. آنچه ترکیه تلاش می‌کند این است که حاکمیت دولت مرکزی سوریه ضعیف‌تر شود تا به راحتی بتواند مسئله کرد در سوریه را طبق برنامه خود به پیش ببرد. اما در عین حال باید گفت هدف بلند مدت آمریکا این است که بذر درگیری‌های بلند مدت در این منطقه را بکارد.

به نظر شما برای اینکه جلوی حملات و تجاوز ترکیه به خاک سوریه گرفته شود، سریع‌ترین اقدام چیست و چه کسانی باید آن را انجام دهند؟ مسئله مهم کشتار غیرنظامیان در سوریه توسط نهادهای اقماری پ.ک.ک و البته ارتش متجاوز ترکیه است.

دورتیگیه: با کنفرانس و همایش و نشست نمی‌توان کاری کرد. چون کنفرانس آستانه در چند مرحله و نشست آنکارا بین ترکیه روسیه و ایران نیز نتوانست بحران سوریه را حل کند. به نظرم فقط قدرت‌های بزرگ می‌توانند مداخله کنند و مانع ادامه حملات شوند. مثلا روسیه می‌تواند از نفوذ خود استفاده کند و حتی چین نیز می‌تواند ایفای نقش نماید. می‌دانیم قتل غیرنظامیان در سوریه فقط امروز و محدود به کردها نیست. از سال ۲۰۱۱ به امری عادی تبدیل شده و همه این مشکلات به هم متصل هستند. در مورد کشور خودم یعنی فرانسه نیز باید بگوییم فقط ادعا می‌کند اما در عمل چیزی انجام نمی‌دهد.

یعنی فرانسه نیز نفوذ و قدرت سابق در منطقه را ندارد. فرانسه گاهی با ترکیه است گاهی با کردها. موضع خود را دقیقا مشخص نمی‌کند. آمریکا نیز چون سیاست واحد ندارد لذا نمی‌توان فعلا به آن امیدوار بود. فضای انتخابات نزدیک می‌شود و علی‌رغم مخالفت بیشتر مقامات حتی نزدیکان ترامپ اما باز هم شاهد هستیم ترامپ نظر خود را تغییر نمی‌دهد. البته نباید فراموش کنیم دولت موازی یا دولت عمیق در آمریکا یا همان لابی‌های صهیونیستی مانند آیپک تلاش می‌کنند تا مانع ادامه حملات شوند، اما خواهان ادامه خشونت در سوریه هستند. چون وجود کردها به نفع برنامه‌های اسرائیل است. اسرائیل می‌خواهد دولت سوریه خیلی ضعیف و با درگیری داخلی مشغول شود.

برخی کارشناسان حقوق بین‌الملل می‌گویند برای اینکه تجاوز ترکیه ابعاد حقوقی پیدا کند و آنکارا مجبور به توقف حملات شود فقط یک راه وجود دارد و آن استقرار دولت و ارتش سوریه در مناطق شمال سوریه است. نظر شما چیست؟

دورتیگیه: بله این گزینه خیلی خوبی است. اما پ.ک.ک این کار را نکرد چون یک سازمان ایدئولوژیک است و ایدئولوژی آن نیز غیرعقلانی می‌باشد. این ایدئولوژی سبب شده تا بتواند جنگ کند اما هرگز به آن اجازه نمی‌دهد بتواند از فرصت‌ها به نفع مردم کُرد بهره‌برداری کند. خشک است و با واقعیت دنیا همخوانی ندارد. این سبب شده تا برای پیشبرد برنامه‌های سیاسی به دیگران وابسته شود. یعنی برای کار سیاسی از طرف دیگران کار نظامی ‌انجام می‌دهد. همان کاری که برای آمریکا انجام داد و نتوانست پیش‌بینی کند که از آن استفاده ابزاری می‌شود، چون قدرت سیاسی ندارد.

از طرفی کردهای سوریه می‌دانند اگر ترکیه کنترل منطقه را در دست بگیرد، در آینده سرنوشتی ندارند. چون سیاست آنکارا کمالیستی است. اما در سوریه با چنین مشکلی مواجه نیستند، لذا به دولت سوریه گرایش دارند. اما آنان نمی‌توانند از دست پ.ک.ک رها شوند و آزادانه عمل نمایند. لازم است نیروهای بانفود کرد در سوریه تلاش کنند تا مانع ادامه کنترل پ.ک.ک شوند. از طرفی اسرائیل از پ.ک.ک در سوریه حمایت می‌کند تا سیاست بی‌ثبات سازی سوریه را ادامه دهد. پ.ک.ک نیز ثبات ندارد و هر روز به کشوری وابسته است.

پ.ک.ک در سوریه که با نام‌های قسد و ی.پ.گ و پ.ی.د فعالیت می‌کند. به نظر شما آیا همه کردهای سوریه زیر پرچم پ.ک.ک هستند یا جریانات دیگری هم در بین کردهای سوریه هست؟

دورتیگیه: پ.ک.ک نماینده همه کردهای سوریه نیست. یک سازمان مارکسیستی است و همانند هر سازمان مارکسیستی با دیدی محدود و تنگ‌نظرانه؛ چون فقط به منافع کور خود فکر می‌کند. یعنی افق دید گسترده ندارد. این نوع سازمان‌ها می‌توانند جنگ مسلحانه کنند، اما نمی‌توانند اقدام سیاسی کنند. به عنوان مثال تاکنون و پس از چهار دهه نتوانسته یک جبهه ملی کرد ایجاد کند. پس از سقوط شوروی پ.ک.ک تغییر رنگ داد، اما تغییر ماهیت نداد. چون سازمان‌های مارکسیستی نمی‌توانند خود را با واقعیت دنیا سازگار نمایند. اکنون نیز برای حفظ حیات خود به عنوان ابزار مورد استفاده قرار می‌گیرد، لذا تحت کنترل است و از طرفی نیز برای حفظ کنترل خود بر کردها مانع آگاه شدن کردها می‌گردد.

دولت ایران خواستار استقرار دولت سوریه در منطقه محل تهاجم ترکیه شده است. به نظر شما ایران چه اقدامی‌ می‌تواند انجام دهد تا از کشتار غیرنظامیان در سوریه جلوگیری شود؟

دورتیگیه: ایران می‌تواند از طریق روسیه مانع حملات شود. چون در سولات قبلی نیز عرض کردم فقط ابرقدرت‌ها می‌توانند مانع ادامه حملات شوند. چون منافع آنها در ایجاد و ادامه درگیری‌هاست و تا این لحظه روسیه و آمریکا نیز اقدامی‌عملی نکرده‌اند. اما ایران خواهان توقف حملات و احترام به حاکمیت سوریه شد و این موضع آن را روشن نشان می‌دهد که با اقدامات ترکیه مخالف است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی