دلژارو، سیاستمدار کرد سوریه در اظهاراتی با اشاره به اینکه گروه‌هایی نظیر پژاک، به پ.ک.ک وابسته هستند و هیچگونه استقلالی ندارند تاکید کرد این گروه ها با هدف دخالت در مناطق کردنشین از طرف پ.ک.ک تاسیس شد.

پژاک به عنوان شاخه ایرانی پ.ک.ک در سال ۱۳۸۳ و پس از حمله آمریکا به عراق تاسیس شد تا همان رویکرد مسلحانه، خشونت طلبانه را در ایران پیگیری کند. ایدئولوژی الحادی و باورهای مضحک و البته خطرناک و ضد خانواده پ.ک.ک به پژاک هم تسری یافت. پژاک، خانواده، ازدواج و فرزند را مانع فعالیت چریکی، سازمانی و مشی فرقه ای خود می‌داند و به همین دلیل خانواده را اولین حلقه زنجیر «بردگی» یک «مبارز آزادیخواه» توصیف کرده است. هدف از تاسیس پژاک، جذب اعضا و منابع مالی بیشتر، انحراف جنبش‌های مسالمت‌آمیز کردی و تبدیل شدن هرچه بیشتر پ.ک.ک به ابزار آمریکا برای ضربه زدن به ایران بود.

پژاک، بارها در ایران دست به عملیات مسلحانه زده است و همچون سازمان اصلی یعنی پ.ک.ک، در لیست سیاه اروپا، ترکیه و ایران قرار دارد. آمریکا نیز علیرغم آنکه پ.ک.ک را گروهی تروریستی توصیف کرده است، برای مقاصد سیاسی از آن و شاخه‌های منطقه‌ای این گروه، حمایت مالی، نظامی و اطلاعاتی می‌کند. دلژارو، سیاستمدار کرد سوریه و مقیم اقلیم کردستان که منتقد و مخالف پ.ک.ک است در مصاحبه با خبرنگار ما تاکید کرد که هدف پ.ک.ک دخالت در امور مناطق مختلف کردی است و به همین دلیل، پژاک را تاسیس نمود.

………………

همان طور که می‌دانید تاسیس پژاک در سال ۲۰۰۴ رخ داد که از نظر پ.ک.ک با روز تولد عبدالله اوجالان مصادف است. عثمان اوجالان نیز می‌گوید پ.ک.ک، پژاک را با کمک آمریکا تاسیس کرد. ارزیابی شما از این سخنان چیست؟

من بارها در مورد این سیاست غلط پ.ک.ک حرف زده‌ام که با هدف دخالت در همه مناطق کردنشین دست به تاسیس شاخه‌ای برای خود زده است. این سیاست از بن و ریشه غلط است. اما سرکردگان پ.ک.ک هنوز هم به این سیاست غلط ادامه می‌دهند. آنان تحت نظارت ک.ج.ک. برای سوریه پ.ی.د، برای ایران پژاک را، برای اقلیم کردستان نیز پ.چ.د.ک. را تاسیس کردند. اما همه این گروه‌ها دراصل همگی همان پ.ک.ک هستند. خود عثمان اوجالان که از سرکردگان پ.ک.ک است بارها اعتراف کرده که یکی از موسسان پژاک و پ.ی.د. است. البته به نظر من هیچ ارتباطی معنادار بین روز تولد اوجالان و تاسیس این حزب وجود ندارد. و این همزمانی، صرفا جنبه نمادین دارد. اما اصل موضوع این است که پ.ک.ک برنامه دخالت در مناطق کردنشین دیگر را در دستور کار خود قرار داده است. یعنی می‌خواهد خود را حاکم همه جا معرفی کند و بگوید فقط پ.ک.ک در همه جا حاکمیت دارد و بقیه ضعیف هستند. لذا بقیه احزاب کردی نیز باید تحت کنترل ما باشند. می‌دانیم پژاک یا پ.ی.د. یا سایر احزاب وابسته به پ.ک.ک مانند حزب دموکراتیک خلق‌ها در ترکیه، بر اساس ایدئولوژی عبدالله اوجالان عمل می‌کنند.

شما اشاره کردید که این گروه‌ها بر اساس ایدئولوژی عبدالله اوجالان تاسیس شده‌اند. می‌بینیم وی در آغاز کار حرف‌های جذابی می‌زد، اما در عمل دیدیم حرف و عمل او در تضاد است. چرا؟

در واقع این برای ما نیز سوال است. همه احزاب کرد در ترکیه، سوریه، عراق و ایران نیز این را سوال می‌کنند که چرا اوجالان در آغاز حرف‌‎های بزرگ زد و امروز حرکات پ.ک.ک به پایین‌ترین درجه ممکن تقلیل پیدا کرده است. اما باید بگوییم این که نخست از آزادی و استقلال حرف می‌زد و امروز نیز مسئله کرد را رها کرده است، نشان می‌دهد در آغاز فعالیت پ.ک.ک، افراد و کادر آن روح کردی داشتند، اما به تدریج تصفیه شدند و نماندند. برای همین نیز امروز پ.ک.ک خیلی راحت می‌گوید دولت ملی برای کردها را نمی‌خواهیم و مخالف استقلال هستیم. این یعنی افراد دارای تفکر کردی در آن نیستند یا حاکم نیستند. سوال مهم این است که اگر چنین بود چرا آغاز به کار کرد و این همه کردها را قربانی کرد. اگر فردی با بی طرفی سیر تحولات ۴ دهه گذشته را نگاه کند، قطعا پ.ک.ک را محکوم می‌کند.

عثمان می گوید پژاک و پ.ی.د. را تاسیس کرد، اما خودش از پ.ک.ک فرار کرد. آیا متوجه شد پ.ک.ک ضد کرد است یا دلیل دیگری داشت؟

عثمان اوجالان اصل حقیقت را نمی‌گوید یعنی به صورت مستقیم نمی‌گوید که روش عبدالله اوجالان غلط است. فقط کلی‌‎گویی می‌کند و می‌گوید پ.ک.ک حزبی چپگرا است و برنامه کردی ندارد. باید خیلی صریح بگوید عبدالله اوجالان هم چپگرا است و دیدگاه‌های ضد کردی دارد. در مورد دلایل جدا شدن وی نیز مطالب گوناگونی است اما یکی از موارد این است وی مخالف دخالت پ.ک.ک در امور دیگر بخش‌های کردنشین کشورهای منطقه و خواهان حرکت پ.ک.ک به سوی اهداف کردی بود.

اگر به شعارهای پ.ک.ک دقت کنیم کلمات کرد و کردستان ندارند و فقط خواهان آزادی عبدالله اوجالان هستند. آیا این دلیل کافی نیست تا مردم بیدار شوند و تعدادی فریب خورده به دنبال پ.ک.ک راه نیفتند؟

به نظر من این شعارها را با هدف تحقیر و تقلیل مسئله کرد تنظیم کرده‌اند. یعنی می‌خواهند افراد را به کیش‌پرستی وابسته کنند. تا روزی که فردپرستی حاکم باشد نمی‌توان موفق شد. در گذشته در تاریخ ما شیخ سعید پیران، سید رضا، شیخ محمود برزنجی، شیخ عبدالسلام بارزانی، ملا مصطفی بارزانی و … مسئله کُرد را شخصی نکردند اما اوجالان خودش را فراتر از مردم کُرد می‌داند. همه اینها رفتند اما مردم کرد ماند. لذا نباید مردم را قربانی فردپرستی کنند. پ.ک.ک قصد دارد مسئله کرد را از محتوا تهی کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی