یک عضو رهبری یکتی از فضای سیاسی و روانی کنگره حزب و احتمال تنش بیشتر میان اعضا و سران به شدت انتقاد کرد

کنگره یکتی مدتهاست تشکیل نشده و همین امر انتقاداتی را علیه سران این حزب وابسته به جلال طالبانی برانگیخته است. یک عضو رهبری یکتی می‌گوید تلاش‌هایی صورت می‌گیرد تا در کنگره چهارم یکتی اعضا گردن همدیگر را بشکنند و از همدیگر انتقام بگیرند. مصطفی چاورش می‌گوید «کنگره چهارم یکتی تاثیرگذار خواهد بود، چرا که پس از مرگ جلال طالبانی برگزار می‌شود. ما باید تلاش کنیم کنگره برای شکستن گردن همدیگر نباشد. اما آن طوری که می‌بینیم تلاش‌هایی در این مسیر صورت می‌گیرد».

این عضو رهبری یکتی به اختلافات عمیق اعضای یکتی اشاره کرد و گفت: «بهتر است وارد درگیری نشویم اما اگر کسانی وارد جنگ شوند، این گوی و این میدان». گفتنی است  یکتی در عین حال که با اختلافات شدید داخلی مواجه است با حزب دموکرات کردستان و جنبش گوران نیز اختلافات شدید دارد. اساس کار احزاب کُرد اقلیم بر اختلاف و درگیری بنا نهاده شده و همیشه بر سر مقام و پول نفت درگیر هستند. به عنوان مثال پارتی و یکتی در مورد استان مهم و نفت‌خیز کرکوک با یکدیگر اختلاف دارند و کماکان این استان، استاندار ندارد. انجمن استان کرکوک که از ۴۱ عضو تشکیل شده، در جلسه اخیر خود فقط شاهد حضور  19 عضو خود و در نتیجه عدم تشکیل جلسه به دلیل نرسیدن به حد نصاب قانونی، بود. مهم ترین حزب حاضر در این انجمن یکتی وابسته به خانواده جلال طالبانی است و پارتی وابسته به بارزانی آن را بایکوت کرده و به رسمیت نمی‌شناسد.

کرکوک شهری مرکب از اقوام کُرد، ترکمن، عرب است و همیشه کانون تنش‌های قومی و حزبی بوده و هنوز هم این تنش‌ها ادامه دارد. این شهر نفت‌خیز علی رغم داشتن ثروت فراوان نفت، شهری بسیار محروم می‌باشد. نفت آن تا سقوط صدام حسین در خدمت حزب بعث قرار داشت و پس از سقوط در سال ۲۰۰۳ میلادی تا ۲۰۱۷ در دست بارزانی بود که قصد داشت با همه‌پرسی غیرقانونی اعلام استقلال کند و کرکوک را نیز ضمیمه دولت خیالی کردستان نماید. اما در اجرای همه‌پرسی شکست خورد. پس از این شکست بارزانی در آرزوی بازگشت پیشمرگه‌های خود به کرکوک است اما ترکمن‌ها و اعراب علنا مخالف بازگشت هستند چون حضور بارزانی را عامل تنش بیشتر و درگیری می‌دانند. یکتی نیز مخالف حضور پارتی است و چندین ماه طول کشید تا بتوانند بر سر تعیین یک نامزد به عنوان استاندار کرکوک به بغداد معرفی کنند، اما هنوز هم استاندار یک عرب است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی