یکی از اعضای ارشد حزب دمکرات از درخواست کردها از نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید عراق برای عدم سفر به اقلیم کردستان پیش از دریافت پشتیبانی شیعیان خبر داد.

.

به گزارش کوردهوال، عماد باجلان، از اعضای ارشد حزب دمکرات کردستان (پارتی) در گفتگو با روزنامه العربی الجدید چاپ لندن اعلام کرد که جریان های کُرد از عدنان الزرفی، نخست وزیر مامور تشکیل کابینه جدید دولت فدرال عراق درخواست کردند برای سفر به اقلیم کردستان درنگ کند و این سفر را پس از دستیابی به پشتیبانی جریان های شیعه انجام دهد.

این عضو حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی ضمن تاکید بر این که جریان های سیاسی کُرد تنها در صورت پشتیبانی اکثریت جریان های سیاسی شیعه از الزرفی به کابینه پیشنهادی وی رای اعتماد خواهند داد، خاطر نشان ساخت که میان کردها و شیعیان روابط تاریخی و هم پیمانی راهبردی وجود دارد.

این سیاستمدار کُرد عراقی همچنین تصریح کرد: بر اساس عرف سیاسی مورد اجرا در عراق، منصب نخست وزیری سهم شیعیان است و ما نیز به تصمیم های جریان های سیاسی نماینده آنها احترام می گذاریم.

باجلان در این باره افزود: نخست وزیر مکلف باید اکثریت جریان های سیاسی شیعه را برای پشتیبانی از خود قانع کند و پس از آن به آغاز گفت و گوها و مذاکرات با جریان های سیاسی سُنی و کُرد روی بیاورد؛ حزب دمکرات هیچ گونه اعتراضی نسبت به الزرفی ندارد با این حال نمی خواهد بخشی از کشمکش شیعی – شیعی باشد.

یادآور می شود که برهم صالح، رئیس جمهوری عراق روز ۱۷ مارس ۲۰۲۰ (۲۷ اسفند ۱۳۹۸) در کاخ السلام شهر بغداد و در حضور محمد حلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان، فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی و مدحت محمود، رئیس دادگاه فدرال این کشور، عدنان الزرفی، استاندار پیشین نجف اشرف و رئیس فراکسیون پارلمانی ائتلاف نصر را مامور تشکیل کابینه جدید دولت فدرال کرد با این حال، این اقدام وی مخالفت و اعتراض برخی جریان های شیعه و در راس آنها ائتلاف های فتح به رهبری هادی عامری و دولت قانون به رهبری نوری مالکی را به دنبال داشت.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی