نجدت کاراکورت، کارشناس انرژی نزدیک به حاکمیت ترکیه گفت: درست است کردها بر منابع نفتی در عراق و سوریه کنترل دارند اما کنترل آنها بر این منابع مشروعیت بین المللی ندارد.

.

به گزارش کوردهوال، نجدت کاراکورت، کارشناس مسائل انرژی  و زمین شناسی درباره کنترل کردها بر منابع نفتی در عراق و سوریه در اظهاراتی گفت: قبل از هر چیز باید این را روشن ساخت که کردها در عراق و سوریه فعلا سرزمینی کاملا تحت کنترل خود را ندارند. اگر آنها در عراق و سوریه مناطقی را در کنترل دارند این بواسطه کمک غربیهاست. اما برنامه اصلی غربیها از طریق کردها این است که از منابع خاورمیانه بدون دخالت سایر کشورها استفاده کنند. آنها به این ترتیب آزادانه عمل می کنند و هر کاری را که بخواهند با منابع نفتی منطقه انجام می دهند.

.

وی افزود: غربیها اساسا از کردها و دیگر قومیت های منطقه برای ایجاد مناقشه و جنگ در منطقه استفاده می کنند تا زمینه مصرف کالاهای ساخت خود و استفاده از منابع طبیعی منطقه را ایجاد کنند.

.

نجدت کاراکورت با اشاره به این که مناطق کردنشین عراق و سوریه بخشی از خاک این کشورها محسوب می شوند گفت:  «مسئله این است که کنترل کردها بر مناطقی در عراق و سوریه و نیز منابع طبیعی آن مانند نفت مشروعت بین المللی ندارد زیرا داریم در مورد دو کشور عراق و سوریه حرف می زنیم. در صورتی که آنها بر این ادعای خود اصرار بورزند جنگ و درگیری ایجاد می شود. از نظر من، کردها با برگزاری رفراندوم امتیازهای اصلی خود را از دست دادند.»

.

وی بر این باور است که روسیه از ابتدا به دنبال دست یافتن بر منابع نفتی  تحت کنترل کردها نبوده بلکه شرایط منطقه باعث تغییر استراتژی مسکو شده است. نجدت کاراکورت در این باره گفت: «روسیه به دنبال نفت کردها در عراق و سوریه نبوده است. این کشور فقط به سوریه کمک کرد تا سرپا بایستد. این تنها راه برای مقابله با توسعه طلبی آمریکا و اروپا بود. سیاست خارجه روسیه برپایه اقدام نظامی است. روسها عمیقا به دنبال مواد معدنی یا منابع طبیعی نمی روند. با این حال، به نظر می رسد که حالا پوتین و روسیه جدید بعد از قراردادهای نفتی خود با کردهای عراق و نیز مدیترانه، به دنبال اعمال استراتژی های جدید هستند.»

.

وی در مورد تعامل آمریکا با کردها گفت: «اما آمریکا از طریق برخی اقدامات که ناموفق بوده و نیز قیمت پایین نفت، به دنبال به دست آوردن چیزهای از دست رفته است. از طرف دیگر، به نظر می رسد که آمریکا دارد برخی مناطق تحت کنترل خود از جمله مناطق کردنشین را به ترکیه واگذار می کند. این مسئله قاعدتا توازن در منطقه را تغییر می دهد و در درازمدت بر وضعیت کردها تاثیر خواهد گذاشت.»

.

نجدت کاراکورت درباره تعامل کلی آمریکا و روسیه با کردها گفت: «روسها و آمریکایی ها به خاطر نفت و گاز منطقه آمده اند نه برای کمک به کردها. این کشورها می خواهند با استفاده از نفت تروریسم را تامین مالی کنند. این تنها دلیل آنها برای تصرف نفت و گاز منطقه است زیرا هزینه کردن برای تروریسم به منابع مالی زیادی نیاز دارد.»

.

وی افزود: «به این فکر کنید که آیا اگر روسیه و آمریکا بخش زیادی از پول این منابع را به کردها بدهند آنها قابل کنترل خواهند بود؟ اساسا، این ایده پشت همه حوادث در این منطقه است. غرب می خواهد ما درآمد کم داشته باشیم، بی سواد باشیم و تفرقه میان ما وجود داشته باشد تا همیشه با هم مناقشه داشته باشیم و مدام با جنگ و دعوا زندگی کنیم. اگر ما همه این ها را کنار بزنیم و با هم باشیم، دیگر آمریکا و روسیه اینجا نخواهند بود و ما همه آنچه را که باید داشته باشیم خواهیم داشت.»

.

وی تاکید کرد «روسیه هم دوست کردها نیست و این کشور هم روزی مانند آمریکا کردها را رها خواهد کرد. به نفع کردهاست که با ایران و ترکیه تعامل داشته باشند و این تنها راه است.»

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی