کارشناس مسائل منطقه گفت: آمریکایی‌ها هر زمان که تصور کردند می‌توانند از کوردهای سوریه همانند ابزاری در مقاطع کوتاه استفاده کنند، این کار را انجام دادند و هرگاه که امکان بهره‌برداری نبود آنها را کنار گذاشتند و در واقع کوردهای سوری بیش از در جریان دیگری از آمریکایی ها ضربه خوردند.

.

به گزارش کوردهوال، سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسائل منطقه در خصوص استفاده ابزاری آمریکا از گروه های کورد منطقه در راستای تأمین منافع واشنگتن به خصوص در موضوع سوریه، اظهار داشت: کوردها برای آمریکایی‌ها به عنوان یک ابزار بسیار موثر در منطقه به خصوص در شرق فرات مطرح هستند.

صدرالحسینی در خصوص وضعیت کوردهای سوریه در منطقه، اظهار داشت: کوردهای سوریه بیش از همه کوردهای دنیا و بیش از هر جریان دیگری از آمریکایی‌ها ضربه خوردند و خنجر آمریکایی‌ها از پهلو، نه یک بار بلکه چندین مرتبه به آنها اصابت کرده و خون جاری از این نامردی و بی تعهدی آمریکایی ها نسبت به کوردهای سوریه، بر کسی پوشیده نیست.

وی افزود: آمریکایی‌ها هر زمان که تصور کردند می‌توانند از کوردهای سوریه همانند ابزاری در مقاطع کوتاه استفاده کنند این کار را انجام دادند و هرگاه که امکان بهره‌برداری نبود آنها را کنار گذاشتند.

این کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه متأسفانه رهبران کورد سوریه نسبت به شرایط خود و وضعیتی که در حال حاضر با آنها روبرو هستند و آینده ای که پیش رو دارند بسیار عجولانه رفتار کردند، گفت: به همین دلیل است که آنها به عنوان یک ابزار در دست آمریکایی‌ها قرار گرفته اند.

صدرالحسینی تصریح کرد: فراموش نمی کنیم که کوردهای سوریه در همین ماه های اخیر یک فریب بزرگ خوردند، آنها با کمک ارتش ترکیه وارد خاک سوریه شده و تلاش کردند اقداماتی را انجام دهند که تصور می‌کردند می‌توانند با انجام آنها به یک ثبات نسبی در منطقه برسند اما با گذشت چند هفته از یورش مشروع و قانونی ارتش سوریه همین کوردها مجبور شدند برای ورود ارتش سوریه به مناطقی که منازعه در آنها صورت می گرفت با کُرنش، جشن و استقبال عمومی به دنبال ارتش سوریه رفته و آنها را به این مناطق دعوت کنند.

وی ادامه داد: این ها همان کسانی بودند که با تحریک آمریکایی ها حاضر به برافراشتن پرچم سوریه نبودند، اما پس از اتفاقاتی که توضیح آن داده شد، مجبور شدند با دست خودشان پرچم سوریه را به اهتزاز درآورند.

این کارسناس مسائل منطقه افزود: بنابراین به نظر می آید که آمریکایی‌ها با توجه به منافع کوتاه یا میان مدت خودشان رویکرد استفاده ابزاری از کوردهای سوریه را دارند و زمانی که نیازمند آنها هستند از آنها یارگیری می‌کنند.

صدرالحسینی با بیان اینکه تفاوت عمده ای میان آمریکا و ترکیه نسبت به رویکردشان به کوردها وجود دارد، گفت: بخش قابل توجهی از جمعیت ترکیه، کورد هستند و تقریباً در مرز بسیار گسترده ای در فاصله مرزی سوریه و ترکیه محل زندگی کوردها است.

وی بیان کرد: دولت ترکیه نسبت به کوردها بسیار کم لطف است و علیرغم وعده هایی که در انتخابات های مختلف به آنها داده، هنوز آنها را در حوزه مسائل سیاسی شریک نکرده است.

این کارشناس مسائل منطقه گفت: متاسفانه کوردها در میان خودشان جریانات تروریستی را تشکیل دادند که گاهی تا عمق کشور ترکیه پیشروی می‌کنند و در آنجا با انجام برخی اقدامات تروریستی، آسیب‌های جدی را در مقاطع مختلفی به امنیت ترکیه وارد کرده اند.

صدرالحسینی افزود: به همین دلیل است که می گوییم ترک ها به عنوان کشوری که بخش هایی از سرزمین آنها کوردنشین هستند، هم مجبورند که خدماتی را به خصوص در حوزه های امنیت و اقتصاد به کوردها بدهند و هم آنکه با آنها در قالب پ.ک.ک مقابله کنند.

وی تصریح کرد: در حقیقت کوردها در این میان گاهی به سمت آمریکا، گاهی به سمت سوریه و گاهی به سمت قدرت‌های اروپایی حرکت می کنند تا شاید بتوانند یک استقرار و ثبات نسبی را در منطقه داشته باشند.

این کارشناس مسائل منطقه اظهارداشت: به نظر می‌آید هر یک از کوردهای منطقه چه آنهایی که در خاک سوریه زندگی می‌کنند و چه آنها که در دیگر کشورهای پیرامونی به سر می‌برند، اگر به قوانین آن کشورها احترام بگذارند قطعاً می توانند از حقوق قانونی و مشروع خودشان بهره‌مند شوند و زندگی آرامی را تجربه کنند.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی