سیاستدار کرد سوریه با تاکید بر عدم استقلال نیروهای کرد سوریه (YPG) آنها را از لحاظ نظامی به آمریکا و از نظر سیاسی به پ.ک.ک و قندیل وابسته دانست.

مصاحبه با دکتر کاوه عزیزی، سیاستمدار کرد سوریه و نزدیک به بارزانی به دلیل صراحت لهجه و تسلط وی به مباحث و شناخت دقیق او از جریان‌های سیاسی کُردی همواره جذاب است. وی در مورد آخرین تحولات منطقه و امکان حمله ترکیه به شرق فرات با خبرنگار ما گفت‌وگو کرده است که در ادامه می خوانید:

کورد هوال: اکنون تهدید ترکیه علیه شرق فرات بیشتر شده است. از طرفی پ.ک.ک همانند قبل خودمحورانه عمل می‌کند و به کردهای سوریه اجازه فعالیت نمی‌دهد. چرا پ.ک.ک با داعیه مسائل کردی، مانع حضور کردها در اداره مناطق کردنشین می‌شود؟

کاوه عزیزی: گروه‌های مسلح وابسته به پ.ک.ک در سوریه مستقل نیستند. می‌دانیم ی.پ.گ. نیروی اصلی تشکیل دهنده نیروی سوریه دموکراتیک است و این نیرو نیز مورد حمایت گسترده آمریکاست. این نیرو از لحاظ نظامی ‌کمک‌های خیلی زیادی دریافت می‌کند و به نظر می‌رسد حمایت آمریکا از این نیرو درازمدت خواهد بود. پس می‌توان گفت ابزار دست آمریکاست و در راستای منافع نظامی ‌آمریکا حرکت می‌کند و از لحاظ سیاسی نیز هنوز از قندیل فرمان می‌گیرد. اگر نیروهای واقعا کُرد وارد فعالیت در سوریه و سایر مناطق شوند، برنامه‌های آمریکا به هم می‌خورد. زیرا آمریکا می‌خواهد با پوشش کردی از اینها استفاده کند اما هیچ برنامه‌ای برای حقوق کردها ندارد. لذا پ.ک.ک و گروه‌های وابسته به آن از این که آمریکا برنامه سیاسی برای کردها ندارد ناراحت نیستند چون به فکر برنامه های حزبی خود هستند. اما اگر کردها وارد این همکاری می‌شدند آمریکا ناچار می‌شد برای آنها نیز کاری انجام دهد و می‌دانیم آمریکا نمی‌خواهد به خاطر کردها با کشورهای منطقه وارد دردسر شود و فقط به دنبال اجرای برنامه خود با استفاده از نیروی انسانی پ.ک.ک است. در واقع، کردها را به کشتن می‌دهد اما چیزی برای کردها وجود ندارد. مانند حمایت از کردها در برابر داعش. یعنی ی.پ.گ نیروی زمینی آمریکا در جنگ با داعش بود و سپس رها شد. زیرا ترکیه برای آمریکا بسیار مهم‌تر از کردها است.

کورد هوال: اخیرا بعضی مسئولان آمریکایی از گروه‌های مخلتف ایران که معارض و مخالف نظام سیاسی ایران هستند، از جمله گروه‌های کرد برای گفتگو جهت ضدیت با دولت ایران دعوت کردند. اما جالب این که از پژاک دعوت نشد. این نکته نیز وجود دارد که احزاب سنتی کرد ایران نیز پژاک را غیرایرانی می‌دانند. ارزیابی شما از طرد پژاک چیست؟

کاوه عزیزی: بله، چون پژاک در کنترل پ.ک.ک قرار دارد و از طریق جمیل باییک اداره می‌شود و از طرفی نیز جمیل باییک در لیست تروریستی آمریکا است. همچنین، با نگاهی به عملکرد پژاک می‌بینیم هیچ برنامه‌ای برای کردها ندارد و به همین خاطر حتی گروه‌های سنتی کرد نیز آن را قبول نمی‌کنند. اما جنگ قدرت را نیز فراموش نکنیم. چون هر گروهی تلاش می‌کند خود را نماینده واقعی مردم معرفی کند، لذا همدیگر را قبول نمی‌کنند. در اوایل انقلاب اسلامی ایران‌ نیز دیدیم کومله و دموکرات با هم جنگیدند و صدها نفر از همدیگر را کشتند. برنامه آمریکا نیز استفاده از آنها برای اهداف خود است.

کورد هوال: وقتی به رسانه‌های وابسته به پ.ک.ک/پژاک نگاه می‌کنیم، به صورت مرتب علیه مسعود بارزانی تبلیغ می‌کنند. به نظر شما هدف از این اقدام چیست؟

کاوه عزیزی: پ.ک.ک فقط علیه بارزانی نیست بلکه بر علیه همه کردهاست. چون با هدف دشمنی با کردها تاسیس شده است. هر چیزی که نشانه‌ای از کردی داشته باشد، پ.ک.ک با آن دشمنی می‌کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی