هیرست: عربستان از کردها استفاده ابزاری می‌کند

عربستان برای ضربه تمامیت ارضی سوریه، تحریک ترکیه و آسیب به منافع ایران در سوریه، از کردهای سوریه و نیروهای منتسب به پ.ک.ک استفاده ابزاری می‌کند

دیوید هیرست روزنامه‌نگار میدل ایست‌آی، طی مطلبی به برگزاری همه‌پرسی غیرقانونی استقلال در اقلیم کردستان در سال ۲۰۱۷ پرداخت و گفت «از همان آغاز معلوم بود هیچ کشوری آماده نیست این استقلال را به رسمیت بشناسد. فقط اسرائیل در این زمینه اعلام آمادگی می‌کرد». این روزنامه‌نگار به استناد به منابع خود می‌گوید «بن سلمان از عوامل مهم پشت پرده در تشویق بارزانی برای تجزیه عراق و ایجاد بی ثباتی در ایران، ترکیه و سوریه بود. او چندین فرستاده را نیز به اقلیم برای حمایت از بارزانی اعزام کرد که یکی از این افراد ژنرال بازنشسته انور اشکی بود که رئیس مرکز مطالعات استراتژیک و حقوقی خاورمیانه (یک اتاق فکر و اندیشکده در جده) بود. اشکی معتقد بود تاسیس «کردستان بزرگ جاه‌طلبی‌های ترکیه، ایران و عراق» را کاهش خواهد داد و یک سوم هر سه کشور را جدا خواهد نمود. او حتی در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک نیز از تاسیس کردستان مستقل حمایت کرد. 

دکتر عبدالله الربیعه نیز فردی دیگر بود که به همه‌پرسی بارزانی چراغ سبز می‌داد. وی در مصاحبه با روزنامه العکاظ این مطلب را تایید کرد. او پس از دیدار با بارزانی این مصاحبه را انجام داد. در امارات متحده حتی چند مرکز آکادمیک نقشه‌ای را منتشر کردند که قرار است در چند سال آتی کردستان بزرگ باشد. اما استفاده ابزاری زمانی آشکار شد که پس از شکست پیشمرگه در کرکوک، بن سلمان فورا از حیدر عبادی نخست وزیر عراق برای دیدار از عربستان دعوت کرد و بر تمامیت ارضی عراق تاکید نمود».

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی