نویسنده: صلاح الزبیدی

کوردهوال/ پس از اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ توسط آمریکا، واقعیت روابط بین اسرائیل و کردهای عراق با وجود انکار دو طرف، در سالهای اخیر بیش از پیش نمایان شد. در حقیقت ، نفوذ اسرائیل در اقلیم کردستان عراق پس از سال ۲۰۰۳ که اشکال مختلفی از جمله سیاسی ، اقتصادی ، نظامی و اطلاعاتی به خود گرفت، نتیجه لحظه ای نبود. اسرائیل در دهه شصت و هفتاد میلادی در چارچوب سیاست معروف (تفرقه) در شمال عراق فعال بود. سیاستی که متکی به نفوذ نرم در منطقه با ایجاد روابط و تحمیل حضور سیاسی و تأثیر بر توسعه کشورهای منطقه بود.

.

سیاست اسرائیل در چارچوب نفوذ با هدف تجزیه یک کشور در بیش از یک مورد مشهود بود، جایی که اسرائیل در این زمینه به همکاری با کردها در شمال عراق متوسل شد و همچنین، مداخله اسرائیل در جنوب سودان برای جدایی بخشی از این کشور نیز کاملاً آشکار شد.

.

در مورد کردهای عراق، حضور اسرائیل در این منطقه اشکال مختلفی به خود گرفت، تا اینکه روابط بین آنها به درجه بالایی از هماهنگی و سرمایه گذاری در همه زمینه ها رسید. تا جایی که اسرائیل پس از سال ۲۰۰۳، بیش از یک دفتر ارتباطی در اقلیم کردستان عراق افتتاح کرد و این منطقه از عراق به یکی از مهمترین مناطق حضور موساد (اسرائیلی) تبدیل شد.

.

اهمیت استراتژیک عراق در پروژه های اسرائیلی از طریق سخنرانی ایی که توسط وزیر وقت امنیت (اسرائیل) Avi Dichter ، در سپتامبر ۲۰۰۸ صورت گرفت، نشان داده شده است، جایی که وی برنامه صهیونیستی و رابطه مشکوک با کردهای عراق را برجسته کرد و تأیید کرد؛ «ما از سال ۲۰۰۳ تاکنون از تحولات این میدان دور نبوده ایم و هدف استراتژیک ما این است که همواره اجازه ندهیم این کشور (عراق) به فعالیتهای عربی و منطقه ای خود بازگردد، زیرا ما اولین کسانی خواهیم بود که ضرر خواهیم کرد، تلاش ما در این میدان تا زمانی که نیروهای آمریکایی برای ما چتر و فرصتی فراهم کنند و هرگونه زمینه را برای بازگشت عراق به قدرت و اتحاد قبلی خود خنثی کنند، فعال خواهد بود.

.

علاوه بر این تلاشها وگام هایی برای تضمین  های جدی صورت می گیرد تا بتوانیم راه بازگشت عراق را قطع کنیم و به اوضاع کنونی عراق ادامه دهیم و از کردها در شمال عراق به عنوان یک نهاد سیاسی مستقل پشتیبانی کنیم که حداقل تضمین های جدی و مهمی را در آینده ای نزدیک به ما می دهد. ما در حال گسترش همکاری امنیتی و استراتژیک با کردها هستیم و میدان این شراکت در حال حاضر، عراق است.»

.

علاوه بر اهمیت دستیابی به استراتژی اسرائیلی در برقراری روابط محکم با کردهای عراق، مزایای اقتصادی بسیاری نیز وجود دارد که اسرائیل با کردهای عراق به آن دست یافته است، مزایایی که محدود به واردات ۷۷٪ از نفت ارزان قیمت مناطقی که تحت کنترل کردها در شمال عراق است، نمی شود، بلکه بسیار فراتر از آن می باشد. در حزیران سال ۲۰۱۴ میلادی روزنامه اسرائیلی معاریف فاش کرد که شرکت های مهندسی ساختمانی و پیمانکاری (اسرائیلی) در راه اندازی پروژه های زیرساختی اقلیم کردستان نقش دارند، این روزنامه افزود که این شرکت ها از رهبران پیشین سرویس های جاسوسی و اطلاعاتی (اسرائیلی) پیروی می کنند. در این روزنامه آمده است که رهبران ارشد اطلاعاتی از روابط قدیمی خود با کردها برای خدمت به منافع شرکت های خود استفاده می کنند و در راس سرمایه گذاران (اسرائیلی) در اقلیم کردستان، دنی یاتوم، رئیس پیشین موساد ایستاده است.

.

علاوه بر بُعد اقتصادی، منابع دیپلماتیک و گزارش های رسانه ای نشان می دهند که دستگاه جاسوسی موساد سالهاست که در اقلیم کردستان حضور داشته است و سیمور هرش جلوه های فعالیت اطلاعاتی (اسرائیلی) در شمال عراق و انگیزه های آن را فاش کرده است و به گفته وی، موساد از طریق همکاری با کردها، قصد دارد تا ایران را به طور عمده رصد کند و در همین زمینه هیرش و دیگران فاش کردند که این دو طرف با همکاری سرویس های اطلاعاتی آمریکا دستگاه های پیشرفته نظارتی را در مرزها و حتی داخل مرزهای ایران قرار داده اند.

.

درمورد همکاری های نظامی با کردهای عراق، اسرائیل علاوه بر آموزش نیروهای پیشمرگ به تهیه اسلحه و تجهیزات مدرن نظامی و تجهیز تاسیسات نظامی آنها می پردازند. به گفته روزنامه های (اسرائیلی)، تعدادی از شرکت های (اسرائیلی) برای آموزش نیروها و ساخت فرودگاه نظامی در اربیل، قراردادهایی با اقلیم کردستان منعقد کرده اند.

.

در سطح سیاسی، اسرائیل به طور رسمی با آرمان کردها برای ایجاد یک کشور مستقل کردی در شمال عراق مخالفت نمی کند و این همان چیزی است که باعث ایجاد تنش در روابط با دولت مرکزی در بغداد شده است، شاید این مسئله نشانگر علاقه روزافزون رهبران کرد به روابط سیاسی با تل آویو باشد و اگر چه این کار به طور پنهانی و بدون هیاهوی رسانه ای اتفاق می افتد.

.

علاوه بر این، نمی توان نقش آمریکا در گسترش روابط بین (اسرائیل) و کردهای عراق را نادیده گرفت. برخی، این مسئله را جزئی از سیاست واقعی آمریکا برای عادی سازی روابط بین (اسرائیل) و سایر کشورهای منطقه می دانند، در حالی که برخی معتقدند که نفوذ اسرائیل نمی تواند بدون حمایت آمریکا در شمال عراق گسترش یابد. گزارشهایی مبنی بر اثبات این همکاری با کردها برای تسهیل روند نظارت بر مرزهای ایران و فعالیتهای نظامی آن وجود دارد.

.

واقعیت این است که (اسرائیل) با دستیابی به روابط نزدیک با کردهای عراق سعی در برانگیختن نزاع و تداوم ناآرامی ها در منطقه دارد تا مسئله کردی به خاری بر پشت برخی از کشورهای عربی تبدیل شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی