مقامات ترکیه و تحلیلگران می گویند عملیات کنونی ترکیه علیه پ.ک.ک به طور بی سابقه ای در داخل خاک عراق متمرکز شده است.

.

به گزارش کوردهوال، برخی مقامات ترکیه و تحلیلگران مسائل خاورمیانه می گویند ترکیه به طرز کم سابقه ای عملیات نظامی علیه پ.ک.ک را به داخل خاک عراق کشانده و این عملیات گسترده تر از هر عملیات مشابه بوده است.

یک مقام دولت ترکیه به رویترز گفته است هدف از عملیات جدید ترکیه علیه پ.ک.ک در داخل خاک عراق برای از بین بردن تهدید از جایی است که برخاسته است. عملیات ترکیه به عمق ۴۰ کیلومتری خاک عراق نفوذ کرده و  نیروهای ترکیه ۳۰ پایگاه موقت در خاک عراق ایجاد کرده اند.

رویترز نوشت تایید دستاوردهای نظامی ترکیه علیه پ.ک.ک در داخل خاک عراق و اقلیم کوردستان آسان نیست اما تحلیلگران و برخی مقامات اقلیم کوردستان می گویند گستردگی عملیات زمینی و هوایی ترکیه در خاک عراق فراتر از عملیات های معمول نظامی ترکیه در این منطقه بوده است.

یکی از مقامات اقلیم کوردستان عراق درباره واکنش عراق و اقلیم کوردستان به عملیات نظامی ترکیه در اقلیم کوردستان به رویترز گفته است بغداد در این مورد خیلی ساکت بوده و ما نیز مجبوریم ساکت بمانیم زیرا خطر بوجود آمدن تنش با ترکیه وجود دارد.

رویترز اشاره کرده است که ترکیه تحت رهبری رجب طیب اردوغان نه تنها در عراق بلکه در سوریه و لیبی نیز دست به ماجراجویی نظامی زده و در خلیج فارس و شاخ آفریقا نیروی نظامی دارد.

برکای ماندیراچی، تحلیلگر مسائل ترکیه در گروه بیمن المللی بحران معتقد است استفاده ترکیه از پهبادهای نظامی توازن قدرت را به نفع این کشور تغییر داده است و ارتش ترکیه از این ابزار نظامی برای تعقیب شبه نظامیان در مناطق بسیار دوردست استفاده می کند.

یکی دیگر از مقامات ترکیه درباره عملیات نظامی جدید ترکیه علیه پ.ک.ک در خاک اقلیم کوردستان به رویترز گفته است هدف از علیات نظامی در عراق امن کردن مرز ترکیه، جلوگیری از رفتن نیروهای پ.ک.ک به سوریه و سپس نفوذ آنها از آنجا به ترکیه است. وقتش که برسد در مورد هدف قرار دادن کوهستان قندیل هم ارزیابی لازم صورت خواهد گرفت.

بلال وهاب از موسسه واشنگتن معتقد است از نظر بغداد، تهاجم نظامی ترکیه اقلیم کوردستان را درگیر کرده است بنابراین، ضرر زیادی نمی زند. وی به رویترز گفته است هم باید به قدرت کشور عراق و هم حاکمیت آن از سوی ترکیه احترام گذاشته شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی