رادیو ان پی آر آمریکا گزارش داد دههاهزار کرد ایزدی، سالها بعد از رفتن داعش از شنگال هنوز در اردوگاهها زندگی می کنند و با آسیب های فیزیکی و روانی تهاجم داعش دست و پنجه نرم می کنند. 

به گزارش کوردهوال، کوردهای ایزدی در سال ۲۰۱۴ با حمله داعش به منطقه شنگال با قتل، بردگی و آوارگی روبه رو شدند. بر اساس آمار نهادهای حقوق بشری، داعش حدود ۳۰۰۰ تن از کوردهای ایزدی را قتل عام کرد و ۶۰۰۰ تن را نیز به اسارت گرفت. زنان و دختران کورد ایزدی از جمله قربانیان حمله داعش بودند که برخی از آنها به عنوان برده جنسی مورد خرید و فروش قرار گرفتند.

رادیو ملی آمریکا یا ان پی آر، در گزارش اخیر خود از ادامه آوارگی کوردهای ایزدی خبر داده است چرا که اکثر آنها همچنان در داخل کمپ های آوارگان در اقلیم کردستان به سر می برند و با کم ترین امکانات زندگی می کنند.

بر اساس این گزارش، فقط ۲۵۰ خانواده ایزدی به شنگال بازگشته اند و تعداد زیادی از آنها همچنان در نزدیکی شهر شنگال و در دامنه کوهها زندگی می کنند.

رادیو ان پی آر نوشت نه دولت اقلیم کوردستان عراق و نه دولت مرکزی عراق توجه زیادی به وضعیت کوردهای ایزدی نمی کنند و هزاران آواره ایزدی در اردوگاههایی زندگی می کنند که کمترین امکانات در آنها ارائه می شود.

یکی از کارکنان موسسه سوئدی کمک به کوردها به این رادیو گفته است کوردهای ایزدی در شرایطی رقت انگیز زندگی می کنند.

بر اساس این گزارش تعداد زیادی از زنان و دختران ایزدی که توسط نیروهای داعش مورد تجاوز و شکنجه قرار گرفته اند اکنون با مشکلات جسمی و روحی زیادی روبه رو هستند.

عفو بین الملل هم هفته گذشته هشدار داد کوردهای ایزدی که از نسل کشی داعش جان به در برده اند به کمک های فوری نیاز دارند. همچنین تعداد زیادی از کودکان کورد ایزدی که خانواده های خود را از دست داده اند در اقلیم کوردستان به حال خود رها شده اند.

نیکول والدمن، پژوهشگری که درباره وضعیت زنان و کودکان کورد ایزدی تحقیق کرده هشدار داده است جامعه ایزدی ها بر اثر حمله داعش در خطر فروپاشی قرار داد و بسیاری از این خانواده ها در وضعیت بسیار بدی قرار دارند.

دکتر حسین رشو، روانپزشک ایزدی که در شنگال به کمک آوارگان آمده است می گوید آمار خودکشی در میان ایزدیها افزایش یافته است. آنها که خانه و زندگی و حتی خانواده های خود را از دست داده اند با بدقولی دولت های اقلیم کوردستان و جامعه بین المللی روبه رو شده اند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی