دبیرکل حزب حق و آزادی(HAK-PAR) گفت‌: حزب دموکراتیک خلق‌ها را یک حزب کوردی و دموکراتیک نمی‌دانیم.

.

به گزارش کوردهوال، «لطیف اپوزدمیر» دبیرکل حزب حق و آزادی(HAK-PAR) در اظهاراتی با اشاره به سیاست‌های حزب دموکراتیک خلق‌ها(HDP) در ترکیه گفت: ما به عنوان حزب هاکپار، حزب دموکراتیک خلق‌ها را یک حزب ملی و دموکراتیک نمی‌دانیم. هر چند بخشی از رای کوردهای ترکیه به حزب دموکراتیک خلق‌ها داده می‌شود اما این بدین معنی نیست که HDP حزبی کوردی است و برای کوردها سیاست می‌کند.

وی ادامه داد: به نظر من HDP حزبی ترکیه‌ای است و خود آنها نیز همین را می‌گویند. ما بعنوان هاک پار HDP  را حزبی کوردی نمی‌دانیم چرا که HDP هیچ وقت حقوق کوردها را به زبان نمی‌آورد و خود را به سیاست ترکیه‌ای مشغول کرده است.

وی افزود: این یک‌ اشتباه بزرگ است که حزب دموکراتیک خلق‌ها را بعنوان یک حزب کوردی بشناسیم هر چند که ترکیه این حزب را به رسمیت بشناسد چرا که قبل از آن که HDP تاسیس شود معاون وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که حزب دموکراتیک خلق‌ها توسط سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه (میت) و عبدالله اوجالان ایجاد شده و تا الان نیز این موضوع توسط HDP رد نشده است.

لطیف اپوزدمیر تصریح کرد: ما بعنوان حزب هاکپار فکر می‌کنیم که حزب دموکراتیک خلق‌ها جریانی است که توسط دولت ترکیه ایجاد شده تا از رسیدن کوردها به دستاوردهای ملی و دموکراتیک جلوگیری کند.

دبیرکل حزب حق و آزادی (HAK-PAR) با اشاره به سیاست این حزب در ترکیه، تصریح کرد: پس از جنگ جهانی اول و تقسیم کوردستان، هر بخشی از کوردستان دارای خصوصیت سیاسی مختص به خود است. هر چند کوردها دارای یک تبار ملی هستند اما پس از سایس-پیکو دارای سرنوشت متفاوتی شدند. اکنون نیز کوردها در هر بخشی به دنبال آزادی و دموکراسی هستند. لازم است کوردها با توجه به شرایط ممکن در هر بخشی سیاست کنند.

وی ادامه داد: حزب ما نیز یک جریان دموکرات است که براساس قوانین ترکیه تاسیس شده است. در برنامه‌ حزبی ما خواستار ترکیه‌ای فدرال و غیرمتمرکز هستیم. ما به سیاست صلح‌طلبانه و بدور از خشونت در ترکیه باور داریم و معتقدیم لازم است کوردها با روش آشتی‌خواهانه و دموکراتیک به حقوق خود در ترکیه برسند.

لطیف اپوزدمیر با اشاره به سیاست‌های پ.ک.ک، خاطرنشان کرد: کوردها نیز باید به عنوان ملیت دوم ترکیه از حقوق برابر در ترکیه برخوردار باشد و زبان کوردی به صورت رسمی از دوره دبستان تا دانشگاه تدریس شود.

وی گفت: هاکپار ضد تندرویی و خشونت است و به هیچ صورتی سیاست حزب کارگران کوردستان (پ.ک.ک) را تایید نمی‌کنیم و به نظر ما پ.ک.ک ضرر زیادی به کوردهای ترکیه و کوردهای مناطق دیگر وارد کرده است.

دبیرکل حزب حق و آزادی(HAK-PAR)  مواضع حزب خود در قبال حملات ترکیه به اقلیم کوردستان عراق را اینگونه بیان کرد: ما در خصوص حملات ترکیه به اقلیم کوردستان عراق و جان باختن چند تن از شهروند غیرنظامی این منطقه بیانیه‌ای منتشر کردیم. در این بیانیه صراحتا اعلام کرده‌ایم که نخست ترکیه باید دست از اقدامات نظامی خود در اقلیم کوردستان بردارد، چرا که این اقدامات تنها منجر به زیان به شهروندان غیرنظامی می‌شود. دوم، دولت ترکیه براساس قوانین بین‌المللی حق ندارد به خاک اقلیم کوردستان وارد شود و دست به حمله نظامی بزند چرا که اقلیم کوردستان یک منطقه رسمی در قانون اساسی عراق است و ما مخالف اقدامات دولت ترکیه هستیم.

لطیف اپوزدمیر ادامه داد: ما مخالف موضوع دیگری نیز هستیم به نظر ما حمله ترکیه به اقلیم کوردستان تنها به دلیل اقدامات پ.ک.ک است. اگر پ.ک.ک از اقلیم کوردستان خارج شود دولت ترکیه دیگر بهانه‌ای برای دخالت در اقلیم کوردستان نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: اگر پ.ک.ک از اقلیم کوردستان خارج شود دیگر ترکیه مشروعیتی برای ماندن در خاک اقلیم کوردستان پیدا نمی‌کند. ما در این‌ بیان نامه از ترکیه خواسته‌ایم که دست از اقدامات نظامی بردارد و از اقلیم کوردستان خارج شود و همچنین از پ.ک.ک نیز خواسته‌ایم که از اقلیم کوردستان بیرون رود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی