- کورد هه وال - https://kurdhewall.com -

هزینه ۶ میلیارد تومانی بیمه سلامت کرمانشاه برای درمان بیماران کرونایی!!!

امید قادری مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه در گفت‌وگویی، با اشاره به برخی داروهای گران‌قیمت کرونا که تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند اظهار داشت: ماهیانه در استان ۶ میلیارد تومان برای هزینه درمان کرونا پرداخت می‌شود که رقم بالایی است.

وی عنوان داشت: علاوه بر این هزینه‌ها، در بخش ارائه خدمات به بیماران نیز دچار مشکل شده‌ایم زیرا به دلیل تعطیلی برخی بخش‌های دیگر و ترس بسیاری از بیماران از مراجعه به مراکز درمانی در روند درمانی آن‌ها مشکل ایجاد می‌شود. بنابراین علاوه بر اینکه هزینه درمان کرونا در صندوق روستایی ۹۵ درصد و در شهری ۹۰ درصد پرداخت می‌شود داروهای مختص کرونا نیز تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند.

قادری با بیان اینکه یک میلیون و ۱۳۰ هزار بیمه شده تحت پوشش بیمه سلامت در استان وجود دارد گفت: این تعداد ۶۰ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهد که هنگام مراجعه به مراکز درمانی تنها پنج درصد به بستری منجر می‌شود.

وی با اشاره به طرح پزشک خانواده در ۹ شهرستان استان کرمانشاه از جمله کرمانشاه، هرسین، صحنه، کنگاور، سنقر و کلیایی، اسلام‌آباد غرب، سرپل‌ذهاب، جوانرود و پاوه اجرا شده است گفت: برای افرادی که در این شهرستان‌ها دفترچه بیمه سلامت همگانی دارند، پزشک خانواده تعریف شده و لازمه هرگونه خدمت درمانی برای این افراد مراجعه به این پزشکان است. به صورت سرانه‌ای نیز با پزشکان این شهرستان‌ها قراداد منعقد شده و به هر پزشک ۱۵۰۰ نفر جمعیت شهرستان تخصیص داده شده است و مراجعان با مراجعه به سایت یا اداره بیمه سلامت هر شهرستان یا از طریق تماس با شماره ۱۶۶۶ از پزشک خود می‌توانند مطلع شوند.

قادری با اشاره به اینکه ویزیت پزشکان خانواده ۶۰۰۰ تومان است عنوان کرد: پزشک خانواده در صورتی که تشخیص دهد بیمار نیازمند خدمات تخصصی است آن‌ را به پزشک متخصص ارجاع می‌دهد و در این صورت تمام هزینه‌ها براساس بیمه محاسبه خواهد شد. در شهر کرمانشاه نیز به دلیل تعداد زیاد بیمه‌شدگان و کافی نبودن پزشکان دارای مطب در حوزه عمومی، طرح پزشک خانواده از ابتدای مرداد آغاز می‌شود.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه با اشاره به اینکه دفترچه کاغذی در هیچکدام از صندوق‌های بیمه سلامت صادر نمی‌شود عنوان کرد: افراد با ارائه کد ملی می‌توانند خدمات درمانی را بدون موانع و مشکلات سابق دریافت کنند.

وی در پایان با اشاره به اینکه با تمامی مراکز درمانی استان قراردادهایی برای پوشش بیمه سلامت منعقد می‌شود عنوان کرد: اولویت ارائه خدمات و خرید خدمت از بخش دولتی است زیرا ۹۰ درصد هزینه‌های بستری یک بیمار در صندوق‌های مختلف و ۹۵ درصد در صندوق روستاییان پرداخت می‌شود و برای مراجعه بیماران سرپایی ۷۰ درصد هزینه درمان پرداخت می‌شود.