تاکتیکهای حزب کارگران کوردستان (پ.ک.ک) تحلیلگران کورد را نگران کردە کە مبادا ترکیە در آیندە، حملات گستردەی زمینی بە اقلیم کوردستان را اجرا کند.

.

.به گزارش کوردهوال، ارتش ترکیە بە بهانەی حضور نیروهای پ.ک.ک، عملیات نظامی وسیعی موسوم به «پنجه عقاب» را در اقلیم کوردستان آغاز کرد. در فاز اول این حملات ۸۱ پایگاە پ.ک.ک در مناطق «شنگال، زاپ، آواشین و قندیل» هدف قرار گرفتە و منهدم شدەاند.

کارشناسان مسائل کوردستان بر این باورند کە این حملات نە بر علیە پ.ک.ک بلکە با دسیسەی این گروه انجام پذیرفتە و سران حزب کارگران کوردستان بدینوسیلە، تعهدات خود نسبت بە فراهم ساختن بهانەی لازم برای حضور ترکیە در اقلیم کوردستان را عملی کردەاند.

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرده است که جت‌های اف-۱۶ این کشور عملیاتی موسوم به «پنجه عقاب» را در اقلیم کوردستان آغاز کرده‌اند. در این بیانیه، مواضع پ.ک.ک در اقلیم کوردستان، هدف این عملیات اعلام شدە است.

عملیات «پنجه عقاب» نخست با شلیک ۱۷ موشک بە منطقەی “زنارا کیستە” واقع در “بروار بالا” در ساعت ۸:۰۰ یکشنبه آغاز و سپس با حملات هوایی وسیعی بە مناطق شنگال در بامداد دوشنبه ادامە پیدا کردە است.

.

در این حملات ۸۱ پایگاە پ.ک.ک منهدم شدەاند

در شنگال، مناطق جنوبی شنگال، کوهستانهای شنگال، کوههای کولک از توابع روستای باری و مکانی بە اسم برج کە مردم محلی بە اسم عامود نیز میشناسند، هدف حملات هوایی ترکیە قرار گرفتەاند.

به گزارش شبکه العربیه، جنگنده‌های ترکیه ۲۰ بمب روی مواضع شبه نظامیان وابسته به پ‌.ک.ک در کوه‌های شنگال  ریخته‌اند.

در این حملات ۸۱ پایگاە پ.ک.ک در مناطق «شنگال، زاپ، آواشین و قندیل» هدف قرار گرفتە و منهدم شدەاند.

برخی منابع افزودند که جنگنده‌های ترکیه برای انجام این حمله از چندین پایگاه نظامی و به ویژه از دو شهر دیاربکر و ملطیه در جنوب شرق این کشور برخاسته‌‌ و مقرهای نظامی وابسته به حزب کارگران کوردستان در اقلیم کوردستان را بمباران کردەاند.

وزارت خارجه‌ی عراق طی بیانیه‌ای رسمی که از سوی احمد الصحاف سخنگوی رسمی این وزارتخانه صادره شده است، «با شدیدترین عبارت‌ها تجاوز ترکیه به خاک این کشور که باعث خسارت‌های جانی و مادی شده است را محکوم کرد».

خبرگزاری رسمی عراق گزارش کرده است که فرماندهی عملیات مشترک عراق «نقض حریم هوایی عراق توسط جنگنده‌های ترکیه» را محکوم کرده و آن را «نقض آشکار حاکمیت کشور» دانست.

ترکیه باوجود اعتراضات و مخالفت‌های دولت عراق، به بهانه‌ی مبارزه با پ‌.ک‌.ک با نقض حریم هوایی و حاکمیت ملی عراق به‌طور متناوب بە مناطقی از اقلیم کوردستان و عراق حمله می‌کند.

.

اهداف پ.ک.ک

تحلیل گران کورد در مورد دسیسەهای حزب کارگران کوردستان برای کشاندن نیروهای ترکیە بە داخل خاک اقلیم کوردستان و تضعیف حکومت اقلیم کوردستان هشدار دادە بود.

کارشناسان مسائل کوردی معتقدند؛ پ.ک.ک در حالی کە بعد از حملات گستردەی ترکیە در سال ۱۹۹۴ بە بعد یارای جنگیدن در کوردستان ترکیه را از دست داد و بە خوبی متوجە این واقعیت هم شدە بود کە بدون جنگ قدرت جذب نیرو و حضور در معادلات کوردستان و منطقە را از دست خواهد داد بە همین دلیل میدان جنگ را از کوردستان ترکیه بە اقلیم کوردستان عراق کشید و با هماهنگی ترکیە، ارتش این کشور را قدم بە قدم بە دنبال خود کشید.

تاکتیکهایی کە حزب کارگران کوردستان درپیش گرفتە، تحلیلگران مسائل کوردستان را نگران کردە است کە ارتش ترکیە در فازهای بعدی عملیات موسوم بە “چنگ عقاب”، حملات گستردەی زمینی را در اقلیم کوردستان به اجرا درآورد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی