پروژه احداث فرودگاه سقز پس از گذشت ۱۶سال همچنان نیمه‌تمام و به اتمام نرسید است. تکمیل آن جزو مهم‌ترین مطالبه مردم کردستان از رئیس‌جمهور در آستانه سفر به این استان است.

احداث فرودگاه سقز در سال ۱۳۸۴ با اعتباری معادل ۱۵هزار میلیون ریال از محل اعتبارات توسعه و توازن منطقه‌ای.در ضلع جنوب شرقی شهر سقز در زمینی با وسعت ۲۲۰ هکتار مصوب و کلنگ احداث آن در سال ۸۵ به زمین زد شد.

در سفر دور اول هیئت دولت وقت مصوب شد که عملیات اجرایی این پروژه تسریع یابد که پس از پیگیری توسط مهندسین.مشاور ایمن راه در سال ۸۶ به مناقصه گذاشتند و از میان ۹ شرکت صاحب صلاحیت، یکی از  شرکت‌های ساختمانی و راه‌سازی.در بیستم تیرماه سال ۸۶ به عنوان پیمانکار منتخب جهت انجام عملیات احداث باند پرواز، جاده گشت‌زنی و فنس‌کشی فرودگاه انتخاب شد.این پروژه در حالی هنوز تکمیل و به اتمام نرسیده بود که دولتمردان دولت دوازدهم در سلسه کارهای نادر خود در روزهای پایانی عمر.مدیریتی، در سی‌ام تیرماه سال‌جاری اقدام به افتتاح صوری فرودگاه سقز کردند! اما بررسی میدانی و پیگیری‌ها از مسئولان متولی حاکی از آن است که بخش‌های مختلفی از این فرودگاه همچنان ناتمام و.یا در حال مناقصه است و خبری از پرواز نیست.

امیرعباس نظری‌زاده، مدیرکل فرودگاه‌های استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پاسخ به این سؤال که پروژه فرودگاه سقز به کجا رسید؟ به تشریح آخرین وضعیت این فرودگاه پرداخت و اظهار داشت: دو پروژه داخلی فرودگاه به اتمام رسید و بخش کارهای محوطه‌سازی.نیز به تازگی اسنادش برای مشاور رفت و با ۱۵میلیارد تومان به مناقصه درآمد.

وی در پاسخ به این سؤال که با این وضع موجود، فرودگاه سقز بالاخره چه زمانی به بهره‌برداری واقعی می‌رسد؟ توضیح داد: تازه در مرحله برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار هستیم که پس از این روند، زمان روند کاری و اتمام مشخص می‌شود. البته الان ترمینال و ساختمان حفاظت فرودگاه تمام و تجهیز شد و سطوح پروازی نیز ۸۴درصد پیشرفت فیزیکی دارد.که باند، پارکینگ و رنگ‌آمیزی مربوط به این بخش نیز به اتمام رسید که در صورت اتمام بقیه بخش‌ها، می‌توانیم پرواز داشته باشیم.

زمان بهره برداری

مدیرکل فرودگاه‌های استان کردستان تصریح کرد: در صورت اتمام این کارها و رفع مشکلات و نواقصات فنی و وجود عزم و.ارادی سیاسی، امید می‌رود که این پروژه تا سه ماهه دوم سال آینده به بهره‌برداری برسد.

وی گفت: افتتاح این فرودگاه در تیرماه سال‌جاری مربوط به دو پروژه داخلی این فرودگاه بود نه خود فرودگاه که به.خاطر کارهای سیاسی انجام شد، دولتمردان دولت دوزاهم نمی‌خواستند.این پروژه به این دولت برسند و می‌خواستند هر چیزی که هست قیچی بزنند و بروند، مقام سیاسی مشخص است که سیاسی کار می‌کنند.

نظری‌زاده از هماهنگی با استاندار کردستان برای بازدید میدانی و بررسی آخرین وضعیت از فرودگاه سقز خبر داد و اظهار کرد: در.سفر پیش‌رو، مشکلات و موانع اجرای کار را توضیح داده و امیدوارم که مسئولان ارشد کشوری و.استانی ما را در اتمام هر چه سریع‌تر این پروژه حمایت و همراهی کنند.

چندین نفر از شهروندان کردستانی به ویژه سقزی‌ها نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم خواستار توجه ویژه دولت سیزدهم به تسریع.هرجه سریع‌تر در اتمام فرودگاه سقز شدند و گفتند خواسته ما این است که این پروژه در دولت آقای رئیسی به اتمام برسد.

بررسی‌ها و گفت‌وگوی خبرنگار تسنیم با مردم حاکی از آن است که تکمیل پروژه‌های نیمه تمام به ویژه فرودگاه سقز جزو مهم‌ترین مطالبه.مردم کردستان از دولت سیزدهم است و انتظار می‌رود که دولتمردان در سفر پیش‌رو رئیس جمهور.به استان، که می‌تواند فرصت طلایی برای مردم و این دیار باشد آن را در دستور کار خود قرار.داد و اعتباری برای تسریع هرچه سریع‌تر و رفع دغدغه‌های مردم جذب کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی